KategoriaKrajKultura i rozrywkaRegion

Prezenty na Dzień Dziadka – podaruj mu nową pasję

Pierwszy miesiąc w roku wiąże się nie tylko z huczną zabawą sylwestrową czy chrześcijańskim świętem Trzech Króli. Styczeń, a dokładnie jego 22. dzień, to szczególne święto, jakim jest Dzień Dziadka. Nieodłącznym elementem tego dnia są rymowane życzenia oraz laurki ręcznie wykonywane przez młodsze wnuczęta. Starsze zaś bardzo często stają przed dylematem, jakim jest zakup odpowiedniego prezentu dla dziadka – przydatnego, niezapomnianego, zachwycającego. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki prezent na dzień dziadka wybrać, by był on w stu procentach trafiony, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

 

Święto Dziadków w naszej tradycji

Dzień Dziadka został spopularyzowany w Polsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych, a bezpośrednią inspiracją był amerykański National Grandparents Day, czyli Narodowe Święto Dziadków. Szybko jednak wytworzyliśmy własną wersję obchodów tego dnia – zamiast grilla i barbecue stawiamy na słodki poczęstunek przy filiżance kawy, a śpiewanie piosenek ustąpiło recytacji wierszyków. Głównym ośrodkiem kultywującym święto są wszelkiego rodzaju placówki edukacyjne, w szczególności przedszkola i szkoły podstawowe, choć tradycja ta jest wciąż żywo podtrzymywana w wielu domach.

Ten dzień to przede wszystkim wyraz troski i pamięci o naszych dziadków, którzy niejednokrotnie opiekowali się nami w okresie wczesnego dzieciństwa oraz – obok rodziców – w dużej mierze przyczyniali się do naszego wychowania. Na szacunek i uwagę zasługuje każdy dziadek, dlatego w tym wyjątkowym dniu warto również poświęcić swój wolny czas na wolontariat w domu spokojnej starości. Rezydujący tam seniorzy bardzo często nie mają możliwości usłyszeć i zobaczyć swoich własnych wnucząt, dlatego będą oni szczególnie wdzięczni za dobre słowo, chwilę rozmowy i ciepły, życzliwy uśmiech. Nie zapominajmy też o dziadkach, którzy odeszli – ku ich pamięci wybierzmy się na cmentarz, postawmy świeży bukiet kwiatów, zapalmy znicz i poświęćmy chwilę na refleksję i zadumę.

Prezenty na Dzień Dziadka

Celebrowanie Dnia Dziadka warto uświetnić niezapomnianym i oryginalnym prezentem, który wywoła radość, uśmiech na twarzy i zachwyt. Kawa, czekoladki, ciasto; te podarunki brzmią poprawnie, choć – nie oszukujmy się – dość typowo, standardowo. Wykonanie laurki w wieku kilkunastu, a tym bardziej kilkudziesięciu lat może być nieco infantylne, dlatego ten rodzaj upominku zostawmy dzieciom z przedszkola i szkoły podstawowej. My zaś podarujmy niezapomniane wrażenia, spełnienie marzenia lub po prostu chwilę na prozdrowotny relaks. Bogatą kolekcję prezentów i voucherów upominkowych na 22 stycznia znaleźć można na stronie Prezentmarzen.com, gdzie spośród setek propozycji z pewnością znajdziemy ten idealny prezent na dzień dziadka.

Podaruj Dziadkowi nową pasję

Okres senioratu dla wielu osób oznacza zerwanie z codzienną aktywnością, niejako narzuconą przez rytm pracy i dynamicznego dnia codziennego. Kiedy jednak dziadkowie udają się na emeryturę, świat dla nich zwalnia, terminy przestają gonić, a wymagające opieki dzieci stają się już w pełni samodzielne. Pojawia się wtedy kwestia, którą można nazwać “nadmiarem wolnego czasu”.

Siedzenie w domu przed telewizorem to zajęcie, które na dłuższą metę nie tylko pogłębia stan nadmiaru wolnego czasu, ale także szkodzi zdrowiu. Warto więc na Dzień Dziadka podarować nowe hobby lub pasję, która będzie dostosowana do możliwości psychoruchowych naszego seniora. Otwarcie nowej ścieżki i poszerzenie horyzontu być może będzie idealnym sposobem na aktywizację dziadka, by jak najdłużej i jak najintensywniej cieszył się urokami życia.

Wspominaliśmy o dopasowaniu hobby i prezentu do możliwości seniora – jest to warunek absolutnie konieczny, by w ogóle doszło do realizacji pomysłu, co dopiero do sukcesywnego wdrażania hobby. Powinna więc to być pasja nieco bardziej statyczna, jak na przykład warsztaty piwowarskie, kurs gry w brydża lub bilard; aktywniejszym i żwawym seniorom z kolei rekomendujemy wyjście na strzelnicę, lekcję tańca towarzyskiego czy też wyprawę samochodem off-road. Pamiętaj że emocje i niezapomniane wrażenia to najlepszy prezent na Dzień Dziadka!

 

źródło: artykuł partnera

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Prezenty na Dzień Dziadka – podaruj mu nową pasję”

  1. Podrzucam kilka innych pomysłów związanych z rozwojem nowych pasji:
    1) ukulele – tani, fajny instrument, na którym łatwo można nauczyć się grać. Jeśli możemy przeznaczyć na prezent dla dziadka ok. 200 zł, to może warto rozważyć taki zakup, ewentualnie zrobić zrzutkę z innymi wnuczkami.
    2) dobra książka – jeśli nasz dziadek nie interesował się za bardzo książkami, to jakieś szczególne pozycje być może rozbudzą w nim chęć czytania. Warto na pierwszy ogień wziąć książki przygodowe Willbura Smitha.
    3) zestaw do malowania – farby plus płótno z zaznaczonymi elementami do pomalowania na określone kolory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close