reklama
Kategorie

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – do którego warto się zwrócić?

reklama

W Polsce świadomość społeczna dotycząca ogromnej roli, jaką w naszym życiu pełnić może opieka w zakresie problemów psychicznych, stopniowo rośnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że wizyta u psychologa czy psychiatry jest konieczna, aby rozpocząć walkę o lepsze życie. Nie wszyscy jednak potrafią odróżnić zawód psychologia, psychiatry czy psychoterapeuty. 

 

Psycholog – kiedy warto udać się do niego na wizytę?

reklama

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Psychiatra – kiedy wizyta u niego okazuje się niezbędna?

Psycholog – kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Na początku warto podkreślić, że tytuł psychologa uzyskuje się jedynie po pięcioletnich studiach. Oczywiście już na etapie studiów można wybrać konkretną specjalizację z zakresu psychologii i nie każda z nich będzie dotyczyła udzielania pomocy psychoterapeutycznej. Tej udziela psycholog kliniczny. Psycholog Wrocław ma uprawnienia do przeprowadzania diagnoz psychologicznych. Można się więc do niego udać, aby zbadać poziom inteligencji, określić potencjalnej uzdolnienia, skontrolować funkcje poznawcze. Takie diagnozy kończą się profesjonalnymi opiniami i – w razie potrzeby – świadczeniem pomocy psychologicznej.

Najczęściej jednak do psychologa udajemy się w przypadku problemów ze stresem, kryzysu psychicznego związanego np. z rozwodem, śmiercią bliskiem osoby, poważną chorobą. Warto jednak pamiętać, że psycholog prowadzi konsultacje, udziela wsparcia lub interwencji kryzysowej, natomiast nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii.

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Psychoterapeuta musi ukończyć studia na kierunku psychologii, psychiatrii, filozofii, pedagogiki lub socjologii. Do wykonywania zawodu psychoterapeuty uprawnia go jednak dopiero specjalistyczne, 4-letnie podyplomowe szkolenie. Psychoterapeuta może wybierać m.in. nurt poznawczo-behawioralny,  psychodynamiczny czy psychoanalityczny. Wybór nurtu przekłada się na podejście do relacji terapeutycznej i sposobu jej prowadzenia.Z pomocy psychoterapeuty warto skorzystać w przypadku zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, anoreksja, bulimia, uzależnienie. Razem z psychoterapeutą można przepracować także inne problemy, np. toksyczne relacje czy niekontrolowane wybuchy złości.

Psychiatra – kiedy wizyta u niego okazuje się niezbędna?

Psychiatra jako jedyny z trzech wymienionych zawodów jest lekarzem. Zajmuje się przede wszystkim diagnozą i leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych. Jako jedyny ma prawo rekomendować leczenie farmakologiczne, przypisywać leki. Ma on także uprawnienia do wystawienia zwolnień, skierować do szpitali odwykowych czy psychiatrycznych. Psychiatra może także udzielić ci wsparcia, natomiast często rekomenduje jednocześnie podjęcie psychoterapii.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: materiały partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button