reklama
Kategorie

Rośliny doniczkowe dla początkujących. TOP 5 niewymagających roślin

reklama

Nie każdy potrafi lub ma czas pielęgnować rośliny. Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z otaczania się tymi żywymi ozdobami. Rośliny doniczkowe dla początkujących to idealne rozwiązanie w tej sytuacji.

 

 

Rośliny doniczkowe dla początkujących to idealna opcja dla zabieganych i leniwych. Marzysz o stworzeniu dżungli we własnym mieszkaniu, ale nie masz ręki do roślin? Nadal możesz cieszyć oczy zielonym wnętrzem swoich czterech ścian – wystarczy, że postawisz na niewymagające rośliny doniczkowe dla początkujących.

Rośliny doniczkowe dla początkujących – jakie wybrać? Poznaj TOP 5 niewymagających roślin.

 

 

reklama

Smog w sądzie! A w śląskich restauracjach pustki! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

 

 

Rośliny doniczkowe dla początkujących

Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że nie istnieją rośliny niezniszczalne i bezobsługowe. Decydując się na zakup rośliny doniczkowej, należy mieć świadomość, że będzie ona wymagała pielęgnacji – częstszej lub rzadszej. Idealne rośliny dla początkujących to takie, które wymagają rzadszego podlewania, wybaczają drobne pomyłki i zapominalstwo. Przy minimum wysiłku włożonego w opiekę nad nimi, mogą się odwdzięczyć towarzystwem przez długie lata.

 

 

TOP 5 niewymagających roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe dla początkujących (fot. pixabay.com)
(fot. pixabay.com)

Aloes (Aloe)

Aloes to sukulent liściowy, który nie lubi częstego podlewania i sam magazynuje wodę w zgrubiałych liściach. Do tego rodzaju roślin należy prawie 300 różnych gatunków, różniących się od siebie wyglądem, wymaganiami i właściwościami. W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie, gdyż przelany aloes bardzo trudno odratować. Przez resztę roku należy go podlewać, gdy ziemia delikatnie przeschnie. Roślina ta jest światłolubna, jednak może nie wytrzymać stania w bezpośrednim, ostrym słońcu, natomiast zimą woli niższe temperatury.

 

 

Rośliny doniczkowe dla początkujących (fot. pixabay.com)
(fot. pixabay.com)

Kaktusy (Cactaceae)

Kaktusy cieszą się opinią roślin niezniszczalnych, jednak – jak każda inna roślina doniczkowa – nie poradzą sobie bez podlewania. Rośliny te potrzebują solidnego nawodnienia, jednak bardzo rzadko. W związku z tym wymagają dużej donicy, która pomieści odpowiednią ilość wody. Istnieje wiele odmian kaktusów, które różnią się od siebie wymaganiami. Można jednak przyjąć, że rośliny te w dużych donicach zadowolą się podlewaniem raz na miesiąc i słonecznym stanowiskiem.

 

 

Rośliny doniczkowe dla początkujących (fot. pixabay.com)
(fot. pixabay.com)

Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens)

Grubosz nazywany jest także „drzewkiem szczęścia”. Ta przypominająca z wyglądu drzewko bonsai roślina może osiągnąć nawet metr wysokości – warto mieć to na uwadze, decydując się na jej zakup. Grubosz w okresie wiosenno-letnim lubi obficie podlane podłoże, jednak poradzi sobie również z okresowymi niedoborami wody. Zimą należy go podlewać dopiero, gdy ziemia dokładnie wyschnie. Drzewko szczęścia lubi stać w słońcu – latem świetnie sobie poradzi na balkonie.

 

 

Rośliny doniczkowe dla początkujących (fot. pixabay.com)
(fot. pixabay.com)

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Ten okaz może towarzyszyć ci przez długie lata i osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Monstera dziurawa lubi temperaturę pokojową i rzadkie podlewanie, zwłaszcza w okresie zimowym. Z uwagi na tropikalne pochodzenie, wymaga dużej wilgotności powietrza i częstego zraszania liści wodą. Dobrze zrobi jej także przecieranie liści z kurzu lekko zwilżoną szmatką. Monstera dziurawa lubi stać w półcieniu. Zobacz również: Jaka ziemia do monstery? Przewodnik jak wybrać i przygotować ziemię

 

 

(fot. pixabay.com)
(fot. pixabay.com)

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Ta występująca naturalnie na wyspie Zanzibar bylina jest odporna na niedobory światła i wody. Rośnie dość powoli i nie przekracza wysokości jednego metra. Zamiokulkas lubi stać w cieniu lub półcieniu, a bezpośredni kontakt ze słońcem może spowodować powstawanie ciemnych plam na liściach. Roślina powinna mieć stale lekko wilgotne podłoże, jednak wytrzyma krótkotrwałe przesuszenie ze względu na fakt, że gromadzie wodę w grubych liściach i kłączach

 

 

Marlena Borczyk

 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Rośliny oczyszczające powietrze. Te rośliny warto mieć w domu

 

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Rafał Trzaskowski zdąży zebrać podpisy? [WIDEO]

Matura 2020: Jak będzie pisany egzamin dojrzałości w pandemii koronawirusa? [WIDEO]

Śląskie: Chcecie ominąć korki? Pomoże Wam policja. Odpalono specjalną mapę [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button