KategoriaKrajRegion

Ruda Śląska z bardzo dobrą dostępnością do terenów zielonych

Ruda Śląska obok Rzeszowa może pochwalić się najlepszą dostępnością do terenów zieleni w Polsce spośród miast powyżej 100 tys. mieszkańców!

 

To jeden z wniosków wynikających z szerokich badań dotyczących terenów zielonych w polskich miastach przeprowadzonych przez Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00.

Badanie: Tereny zielone w dużych miastach Polski

Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów przedstawiło właśnie wyniki raportu dotyczącego terenów zielonych w miastach liczących sobie powyżej 100 tys. mieszkańców. Do jego przygotowania wykorzystano m.in. zdjęcia satelitarne oraz metodę badawczą pozwalającą wyznaczyć obszary pokryte roślinnością o dobrej kondycji (rozumianej przez pryzmat zawartości chlorofilu).

– Tereny zieleni stanowią naturalny filtr zanieczyszczeń gazowych, w tym pyłów zawieszonych, redukując jednocześnie nadmierne ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Ich rola w ciągu ostatnich dekad nabiera coraz większego znaczenia. Postępujące zmiany klimatu wymagają intensyfikowania działań adaptacyjnych, dlatego też badania zieleni miejskiej są tak istotne. Prowadzenie stałego monitoringu umożliwiają zobrazowania satelitarne. Wykorzystując zdjęcia Sentinel 2 oraz metodę progowania wskaźnika NDVI, wyznaczyliśmy obszary pokryte roślinnością o dobrej kondycji – czytamy w opracowaniu badań.

Dla miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców przeanalizowaliśmy trzy wskaźniki: 

  • udział terenów zieleni w całkowitej powierzchni miasta,
  • pofragmentowanie zieleni – analiza stosunku krawędzi do wnętrza terenów zieleni,
  • dostępność zieleni – udział osób z dostępem do terenów zieleni w obrębie 5-minutowego spaceru.

– Spośród analizowanych miast najwyższym udziałem terenów zieleni charakteryzowały się m.in.: Koszalin, Zielona Góra oraz Kielce. Najniższym stopniem zazielenienia odznaczały się natomiast Opole, Kalisz oraz Białystok. Średni udział terenów zieleni w miastach wyniósł 50%. Najbardziej spójne tereny zieleni charakteryzowały miasta Gdynię oraz Koszalin, najlepszą dostępnością do terenów zieleni natomiast mogły pochwalić się Rzeszów oraz Ruda Śląska – czytamy w opracowaniu.

75% mieszkańców Rudy Śląskiej jest w stanie szybko dotrzeć do terenów zielonych

Z lektury opracowania można się dowiedzieć, że ponad 75% mieszkańców Rudy Śląskiej jest w stanie dotrzeć w ciągu 5-minutowego spaceru do terenów zielonych o powierzchni powyżej 1 ha. Ponadto lepszym wynikiem w Polsce spośród 38 miast powyżej 100 tys. mieszkańców może pochwalić się tylko Rzeszów (77,9%). Na dalszych pozycjach znalazły się:

  • Olsztyn (72,6%),
  • Koszalin (70,3%),
  • oraz Kraków (65,7%).

Dla przykładu wskaźnik dostępności dla Warszawy wyniósł niespełna 55%, dla Wrocławia nieco ponad 40%. Najmniejszą dostępnością, bo poniżej 5% charakteryzują się tereny zielone w Opolu.

– Pomimo tego, że Ruda Śląska jest miastem przemysłowym, mamy w mieście naprawdę dużo terenów zielonych. Jak wskazuje opublikowane opracowanie, stanowi ona ponad 50% powierzchni miasta. Niezwykle ważna jest też dostępność do tych miejsc, bowiem to jeden z tych czynników, który sprawia, że w danym mieście żyje się dobrze. Parki, skwery, ale także ogrody działkowe praktycznie w każdej dzielnicy powodują, że naprawdę mamy czym się chwalić – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Specjaliści z Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów dokonali także analizy udziału terenów zielonych w całkowitej powierzchni miasta. Tu najlepszy wynik uzyskał Koszalin (70 proc.) oraz Zielona Góra (67,5 proc.). Natomiast Ruda Śląska znalazła się na 18. pozycji z wynikiem ponad 50%. Trzecim analizowanym parametrem była spójność terenów zielonych. Tu najlepsze okazały się Gdynia, Kalisz, Zielona Góra. Ruda Śląska w tym punkcie raportu uplasowała się na 21. miejscu.

Autorzy opracowania nie opierali go na danych GUS-owskich, ale na podstawie nowatorskiej analizy zdjęć satelitarnych, dzięki którym wyznaczali obszary pokryte roślinnością o odpowiedniej zawartości chlorofilu.

Link do pełnej treści opracowania znajdziecie TUTAJ.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close