KategoriaKrajRegion

Ruda Śląska: Zakończyła się kolejna rewitalizacja podwórek

Zakończyła się rewitalizacja trzech kolejnych podwórek, zlokalizowanych w Rudzie Śląskiej. To ważne inwestycje dla mieszkańców.

 

Rewitalizacja podwórek objęła tym razem następujące lokalizacje,które mieszczą się przy: ul. Matejki 2–12, ul. Matejki 7, 9 / Górniczej / Wesołej w Rudzie oraz przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a w Wirku.

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

To już trzy lata rewitalizacji podwórek

W ciągu trzech lat 11 podwórek w Rudzie Śląskiej zmieniło się nie do poznania. To efekt realizacji programu renowacji podwórek. Władze Rudy Śląskiej pozyskały na ten cel 4 mln zł ze środków unijnych. Dzięki temu udało się na nowo zagospodarować przestrzenie pomiędzy budynkami o łącznej powierzchni 3,6 ha.

– Gdy 6 lat temu zrodził się pomysł rewitalizacji miejskich podwórek, niewiele polskich samorządów decydowało się na takie inwestycje. Dziś możemy się cieszyć już z 11 takich odnowionych przestrzeni. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nasz autorski program znakomicie się przyjął. W projekt udało nam się zaangażować mieszkańców, którzy brali czynny udział w odnawianiu swojego najbliższego otoczenia. I to chyba jest największy sukces tego przedsięwzięcia – napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Plan renowacji zwieńczyły tegoroczne inwestycje

Plan renowacji 11 miejskich podwórek zwieńczyły trzy tegoroczne inwestycje. Właśnie zakończyły się prowadzone od kilku miesięcy prace. Dwie zrewitalizowane przestrzenie znajdują się w Rudzie i to w dosyć bliskim sąsiedztwie. To podwórka przy ul. Matejki 2–12 i przy ul. Matejki 7, 9 / Górniczej/ Wesołej.

– To ważne inwestycje dla tej okolicy. Niedawno kompleksowo poddaliśmy termomodernizacji oraz podłączyliśmy do nowego źródła ciepła charakterystyczny ciąg budynków przy tej ulicy. Teraz zrewitalizowaliśmy najbliższe otoczenie tego miejsca. W efekcie w ciągu kilku lat ten fragment dzielnicy bardzo się odmienił, a co najważniejsze w sposób zdecydowany poprawiliśmy komfort życia mieszkańców – wskazuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

W ramach renowacji dwóch podwórek w Rudzie powstały miejsca spotkań mieszkańców, pojawiła się mała architektura, wybudowane zostały także dojścia i chodniki, a przestrzenie zostały oświetlone. Dodatkowo powstały tam place zabaw. Również nasadzono tam wiele zieleni, a ponadto w te prace zaangażowani zostali także mieszkańcy.

Nastąpiło wiele zmian

Trzecia przestrzeń, która niedawno została zrewitalizowana, znajduje się w Wirku przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a. Przede wszystkim wykonane zostało odwodnienie terenu. Powstały chodniki oraz dojścia dla mieszkańców. Pojawiła się mała architektura: ławki, stoły, siedziska, kosze na śmieci. Utworzone zostały miejsca spotkań mieszkańców. Powstały rabaty kwiatowe oraz zieleń w donicach. Cały dziedziniec został także oświetlony. Realizacja wszystkich trzech tegorocznych zadań kosztowała 2,2 mln zł.

Rewitalizacja zaczęła się w 2018 roku

Przypomnijmy, że pierwsze podwórko ujęte w rudzkim programie zrewitalizowane zostało w 2018 roku. Była to przestrzeń w Wirku – u zbiegu ul. Sienkiewicza/Tuwima/Odrodzenia. W tym samym roku udało się odnowić także inne podwórko w Wirku przy ul. Krasińskiego 20, 22, 22a, a także przestrzeń w Nowym Bytomiu na osiedlu Kaufhaus przy ul. Podgórze 5-15. W ubiegłym roku w mieście zrewitalizowano pięć podwórek przy ulicach:

  • Dąbrowskiego 7, 9 i 11 w Orzegowie,
  • Hlonda/ Bytomskiej/ Grunwaldzkiej w Orzegowie,
  • Strażackiej i Kałusa w dzielnicy Wirek,
  •  Niedurnego 28 w Nowym Bytomiu
  • oraz w rejonie ul. Sobieskiego w dzielnicy Ruda.

– Dodatkowo część odnowionych podwórek wpisała się rewitalizację większych przestrzeni. Przykładem jest rejon ul. Matejki w Rudzie, czy okolice ul. Tuwima i Sienkiewicza w Wirku. Co więcej, dzięki takim działaniom daliśmy impuls prywatnym inwestorom, którzy w pobliżu zrewitalizownych obszarów sami zdecydowali się na podobne inwestycje. Tak właśnie moim zdaniem ma wyglądać modelowa rewitalizacja – napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Ile kosztował projekt

Wartość projektu „Rewitalizacja wybranych podwórek i skwerów na terenie Miasta Ruda Śląska metodą partycypacyjną – etap 1” to ponad 7,4 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 wynosi blisko 4,1 mln zł. Natomiast wartość „miękkiego” projektu ” Ruda Śląska stawia na podwórka” to ponad 819 tys. zł, a dofinansowanie – 778 tys. zł.

Źr.: rudaslaska.com.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Korki przed izbami przyjęć, dezorganizacja i przeciążone placówki. Dramatyczna sytuacja w powiatach bielskim i cieszyńskim [WIDEO]

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. przeprowadzania aborcji w Polsce

Szpitale prywatne włączają się do walki z Covid-19. Przybędzie ponad 1000 łóżek

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close