KrajRegionZdrowie

Scrubs – czym są i jak je wybierać?

Podczas pobytu w różnego rodzaju placówkach medycznych, w oczy często rzuca się odzież pracowników medycznych. Są to typowe scrubsy, czyli odzież przeznaczona właśnie dla medyków – wykonana z odpowiedniej jakości materiałów i pozwalająca na pełną swobodę ruchów. Czym jeszcze charakteryzuje się odzież medyczna dostępna w specjalistycznych sklepach?

 

Czym są scrubsy?

Określenie scrubs pochodzi z języka angielskiego a kryje się pod nim szeroko pojęta odzież medycznaTego rodzaju ubrania są luźne i nie przylegają do ciała, dzięki czemu zapewniają pełną wygodę i swobodę ruchów. Do grupy tej należą m.in. tuniki, spodnie, czepki buty oraz bluzy medyczne. Scrubsy najczęściej są spotykane na oddziałach szpitalnych, gdzie zakładane są samodzielnie lub jako ochrona codziennej odzieży wierzchniej przed zagrożeniami związanymi z kontaktem z krwią, środkami chemicznymi czy niebezpiecznymi narzędziami. Poszczególne elementy nie tylko są wygodne, ale również prezentują się schludnie i estetycznie.

Kto nosi scrubsy?

Scrubsy spotykane są niemal u wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych. Elementy garderoby, takie jak bluza medyczna damskanajczęściej spotykane są w szpitalach, jednak używają jej również:

  • fizjoterapeuci,
  • stomatolodzy,
  • radiolodzy,
  • pediatrzy,
  • farmaceuci.

Tego typu odzież medyczna jest także wydawana przyszłym ojcom, którzy chcą być obecni podczas porodu. W takich przypadkach ubranie to ma na celu zabezpieczenie przed wniesieniem na salę porodową niebezpiecznych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Scrubsy pozwalają także na zachowanie odpowiedniego poziomu aseptyczności na oddziałach szpitalnych. Dlaczego? Używają ich osoby spoza szpitala, które przychodzą z wizytą do pacjentów, Dzięki zastosowaniu odzieży ochronnej przenoszą oni znacznie mniej bakterii do sal szpitalnych.

Jak odpowiednio dobrać odzież medyczną?

Tego rodzaju odzież medyczna powinna być przede wszystkim wygodna. Istotne jest zatem, aby wybrać odpowiedni rozmiar i krój pasujący do sylwetki. Zdecydowanie niewskazane są ciasne i opinające części garderoby, które ograniczają swobodę ruchów i powodują dyskomfort. Takie uczucie podczas wielogodzinnego dyżuru może prowadzić do rozdrażnienia, które w pracy medyka nie jest wskazane. Jak zatem dobrać odpowiedni rozmiar? W sklepie stacjonarnym najlepiej przymierzyć wybrany model. Z kolei w sklepach internetowych z pomocą przychodzą tabele rozmiarów i wskazówki dotyczące mierzenia, dzięki którym np. bluza medyczna damska będzie leżała idealnie.

Czy kolor ma znaczenie?

W sklepach dostępnych jest mnóstwo wzorów i kolorów odzieży scrubs. Dobierając jednak coś dla siebie, warto kierować się niepisaną zasadą kolorystycznej zależności. W myśl tej zasady, odzież medyczna w kolorze zielonym jest zarezerwowana dla lekarzy SOR. Róż jest najczęściej noszony przez damski personel na ginekologii i oddziale położniczym. Z kolei scrubsy przeznaczone dla gości mają najczęściej kolor niebieski. Bogata kolorystyka tego rodzaju ubrań działa też lepiej na samopoczucie pacjentów. Najczęściej można to zauważyć na oddziałach dziecięcych, gdzie personel zakłada czepki i uniformy z postaciami z bajek czy kolorowe nadruki.

Odzież taka jak tunika czy bluza medyczna damska ma spore znaczenie nie tylko dla samego personelu medycznego, ale również dla pacjentów. Lekarz czy pielęgniarka, która sprawuje opiekę nad chorym w kolorowym i schludnie wyglądającym mundurku z pewnością robi lepsze wrażenie i pozwala choć przez chwilę przenieść się myślami do radośniejszych miejsc. Jak łatwo się domyślić, ma to szczególne znaczenie wszędzie tam, gdzie leczone są dzieci oraz osoby starsze.

Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Algov z Wrocławia.

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close