KrajRegionWiadomość dnia

Smog znowu nad Krakowem? Zakaz palenia węglem uchylony przez Sąd Administracyjny

Starania Krakowa by oczyścić choć trochę atmosferę poszły z dymem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że małopolski sejmik przekroczył swoje uprawnienia uchwalając prawo, które jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Naruszenie zapisów jej (ustawy o ochronie środowiska) spowodowało złamanie licznych zasad konstytucyjnych: praworządności, równości, wolności prowadzenia działalności gospodarczej. […] Jeśli wszystkie sejmiki w Polsce wprowadziłyby taki zakaz, to bezpieczeństwo energetyczne kraju byłoby zagrożone.
źródło: WSA w Krakowie

To dla nas najlepsza informacja od wielu miesięcy – komentują pogrążeni w kryzysie sprzedawcy węgla. Gdy jeszcze w zeszłym roku rozpoczynały się prace nad zakazem, sprzedający węgiel mówili o czarnym PR, który zaszkodzi całej branży. -Uchwała ta była przyjmowana pod presją środowisk ekologicznych. Zupełnie nieprzygotowana i naruszała ona interesy obywateli Krakowa. Węgiel był również ofiara kampanii na rzecz olimpiady – mówi Adam Gorszanów, prezes Towarzystwa Gospodarczego Sprzedawców Polskiego Węgla. Ochłodzenie klimatu wokół tej imprezy z powrotem ociepliło wizerunek węgla. Uznana w całości przez sąd uchwała antysmogowa za nieważną pozwala więc palić mieszkańcom również węglem. -To jest dobra informacja dla kopalń, ale również dobra informacja dla mieszkańców Krakowa. Dlatego, że wszystkie rachunki pokazują, że niestety najtańszym paliwem jest węgiel . Chodzi o to, aby był on dobrej jakości i jak najtańszy – mówi Maria Trepińska, publicystka ekonomiczna "Forbes".

A od lat lepszego momentu na kupowanie polskiego węgla nie było. Dołujące ceny tego wydobywanego na Śląsku "czarnego złota" powinny palących w piecach zachęcać do zakupów. Na samej sprzedaży węgla w pierwszym półroczu spółki węglowe straciły ponad miliard złotych. Sytuacja jest tak zła, że Tauron – producent energii i węgla kamiennego – prawdopodobnie jesienią rozpocznie pilotażowy program pakietowej sprzedaży prądu i węgla. Indywidualny klient, po zdecydowaniu się na taką opcję, ma mieć dużo taniej.

Prawdziwym problemem, który wpływa na jakość powietrza nie tylko w Krakowie, nie jest węgiel, a to co tylko kolorem może go przypominać. W województwie śląskim trwają prace nad zakazaniem palenia tzw. mułem w indywidualnych piecach. -Jeżeli z obliczeń wyjdzie nam, że trzeba by było tego paliwa zakazać na terenie województwa, spalania go w małych instalacjach, bo w dużych owszem w elektrowniach, to wtedy będziemy to rozważali – podkreśla Wojciech Główkowski, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Decyzja urzędników musi być uzasadniona prawnie i ekonomicznie. A z jej podjęciem, patrząc na doświadczenie Krakowa, urzędnicy ze Śląska najprawdopodobniej nie będą się spieszyć.

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close