Kraj

Sondaż: Wzrosło poparcie dla PO, PiS w dół o prawie 9 proc.

Prezes Instytutu Marcin Duma wyjaśnia, że frekwencja z tego badania jest nieco wyższa niż deklarowana w czasie kampanii prezydenckiej. Zdaniem Marcina Dumy może to oznaczać, że Polacy już trochę odpoczęli od wyborczego zamieszania. 37,5 procent respondentów powiedziało, że nie wzięłoby udziału w wyborach, a 2,8 procent ankietowanych było niezdecydowanych.

Wśród tych, którzy zadeklarowali chęć udziału w głosowaniu swój głos na PO oddałoby 46,3 procent głosujących zaś PiS poparłoby 28,3 procent. To oznacza, że w stosunku do sondażu z 25 czerwca notowania Platformy wzrosły o blisko 4 procent zaś PiS spadły o blisko 9 procent. Marcin Duma wyjaśnia, że notowania PO utrzymują się na stałym poziomie od wielu miesięcy zaś zdecydowany spadek poparcia PiS może wynikać z rozczarowania zmianą wizerunku tej partii po wyborach prezydenckich. Zdaniem szefa Homo Homini część wyborców PiS najprawdopodobniej przeszła do grupy wyborców niezdecydowanych, która w stosunku do sondażu z 25 czerwca wzrosła o ponad 5 procent do 7,9 procent.

Z sondażu wynika, że poparcie Sojuszu Lewicy Demokratycznej wzrosło o 1 procent w stosunku do badania z 25 czerwca. Zdaniem Marcina Dumy uważa, że SLD nie wykorzystało dobrego wyniku w wyborach prezydenckich swojego lidera Grzegorza Napieralskiego. Dobry wynik Napieralskiego umocnił jego pozycję jako lidera Lewicy a fakt, że nie pozwolił by jego elektorat poparł PO pozwala mu utrzymywać SLD „w grze”.

Sondaż został przeprowadzony na grupie 1075 osób reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd oszacowania wynosi 3 procent a poziom ufności 0,95.

Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close