RegionWiadomość dnia

Śpiewali im 200 lat! Bo mają 100 i 103 lata! Wyjątkowe podwójne urodziny w Katowicach! [Zdjęcia]

200 lat, 200 lat, niech żyją żyją nam! – tak śpiewano dzisiaj (06.06) wyjątkowym jubilatom w Katowicach. Wyjątkowym, bowiem oboje mają już 3-cyfrowy wiek. Dwójka seniorów z Zakładu Opieki Długoterminowej w Katowicach obchodziło dziś swój jubileusz. Bronisława Głownia skończyła 100 lat, a Alfons Pietrzyk ma za sobą aż 103 wiosny.  -Co Pan robi, że żyje Pan tak długo? Nic nie robię, nic nie robię. To samo przychodzi – mówi Alfons Pietrzyk, który obchodzi właśnie 103. urodziny. 

ZDJĘCIA: Wyjątkowe urodziny w Zakładzie Opieki Długoterminowej w Katowicach! Bronisława Głownia skończyła 100 lat, a Alfons Pietrzyk 103 lata!

Alfons Pietrzyk pracował 30 lat na kopalni Wieczorek. Ale nie było to jedyne jego zajęcie. -Wędkował, był prezesem wędkarstwa 25 lat. Był bardzo zajęty zawsze. Był żywotnym człowiekiem. Bardzo żywotnym – mówi Sylwia Kozioł, córka Alfonsa Pietrzyka.

Bronisława Głownia na wędkarstwo czasu nie miała. Już jako panna zaczęła pracę jako sprzątaczka, a później zajmowała się dziećmi i gospodarstwem. -Mama zawsze w rolnictwie. W domu gospodarstwo miała. Miała zwierzęta domowe, kury, kaczki, gęsi – opowiada Bronisława Głownia, która obchodzi setne urodziny. To w czasach ich młodości był najpopularniejszy sposób na życie. -To są osoby, które miały swoje życie, miały swoją przeszłość, miały swoje domy, miały swoje rodziny. Wciąż je mają, ale kontakt jest przez ich choroby ograniczony. My jesteśmy po to, by przybliżać im ten dom jak najlepiej – mówi Mariola Siekaczek, Zakład Opieki Długoterminowej w Katowicach.

Jeszcze na początku lat 30. ubiegłego stulecia statystyczny Polak miał przed sobą 48 lat życia, Polka 51. Przez ostatnie dwie dekady żywotność mężczyzn wzrosła o 6,5 roku, a kobiet o prawie 6 lat. Dziś Polka żyje około 81 lat, Polak 72 lata. Przybywa też stulatków. -Na pewno długowieczność jest w znacznej mierze uwarunkowana genetycznie. Niektórzy z nas wyposażeni są w aparat genetyczny, geny, które sprzyjają zachowaniu tej długowieczności – wyjaśnia dr n. med. Jan Szewieczek, Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach. Ale nie tylko one. Jak twierdzą lekarze, także zdrowy tryb życia znacznie wpływa na długowieczność. Prawidłowe odżywianie się, utrzymywanie aktywności fizycznej. Ta aktywność jest kluczem. Tej fizycznej aktywności powinna też towarzyszyć aktywność umysłowa. Kształcenie się, jeśli to możliwe.

Dlatego coraz więcej seniorów postanawia wrócić do szkolnej ławki. Daje im to nie tylko satysfakcję, i możliwość rozwijania się, ale też po prostu zdrowie. -Każda osoba dorosła ma już jakąś wiedzę, wtedy można tę wiedzę korygować. Nie jest łatwo zmieniać, jeśli ktoś ma bardzo ugruntowaną wiedzę. Mimo swoich 103 lat pan Alfons wciąż się uczy. Tym razem walki ze swoimi dolegliwościami. -Te dzisiejsze urodziny 100 i 103 to jednak, to jest coś co się w głowie nie mieści. Bardzo bym chciała w takim stanie być w wieku lat 100. Pewnie nie dożyję – mówi Elżbieta Bieńkowska, wicepremier. Jubilaci pracowali znacznie ciężej i żyli w gorszych warunkach niż my dziś, mimo tego, a może i właśnie dla tego, przeżyli ponad wiek.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close