reklama
REKLAMA
Artykuł SponsorowanyKultura i rozrywka

Sprawdź kiedy możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC

reklama

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które posiadać musi każdy właściciel pojazdu. Zawierane jest zawsze z towarzystwem ubezpieczeniowym na okres dwunastu miesięcy, po których – jeżeli nie doszło do sprzedaży lub kasacji samochodu – wznawia się automatycznie. W poniższym artykule przeczytanie, kiedy i na jakich zasadach można wypowiedzieć umowę OC.

 

Wypowiedzenie OC wraz z końcem okresu ubezpieczeniowego

Pierwszym przypadkiem, kiedy właściciele pojazdów wypowiadają zawartą umowę ubezpieczeniową jest zakończenie polisy wraz z ostatnim dniem jej trwania. Wypowiedzenie można napisać i przekazać agentowi ubezpieczeniowemu w prawie każdym dniu trwania polisy, natomiast wygasa ona wraz z jej ostatnim dniem, określonym w umowie.

Na takie wypowiedzenie umowy OC decydują się właściciele pojazdów, którzy co roku szukają najtańszego ubezpieczenia, co zwykle oznacza przechodzenie z jednego towarzystwa ubezpieczeniowego do drugiego. W takim wypadku posiadacz polisy OC nie chce dopuścić do jej automatycznego wznowienia. Dobrą praktyką jest w takich przypadkach wysyłanie wypowiedzenia w chwili podpisania nowej polisy, która rozpoczyna się następnego dnia po wygaśnięciu obecnej.

reklama

Polisy OC w związku z końcem okresu ubezpieczeniowego nie można wypowiedzieć w ostatnim dniu jej trwania. Co w takim razie się dzieje, jeśli właśnie ostatniego dnia trwania umowy znajdziemy ciekawszą ofertę?

Wypowiedzenie OC z tytułu podwójnego ubezpieczenia

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje możliwość wypowiedzenia świeżo wznowionej polisy OC, jeżeli właściciel samochodu zawarł drugą polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Takie wypowiedzenie można dostarczyć do towarzystwa, z których chce się rozwiązać umowę dopiero po dacie wznowienia polisy OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły przyjmują takie wypowiedzenia i rozwiązują umowy OC bez dodatkowych kosztów dla właściciela pojazdu, jeżeli wypowiedzenie wpłynęło w bardzo krótkim czasie od wznowienia. Nie ma konkretnej zasady, jaki czas może upłynąć, zanim towarzystwo naliczy dodatkowe opłaty, związane z zapewnieniem pojazdowi ochrony ubezpieczeniowej, dlatego znalazłszy interesującą ofertę na rynku ubezpieczeniowym należy zawsze pamiętać o rozwiązaniu poprzedniej umowy.

Na jeden pojazd obowiązuje zawsze jedna polisa OC. W przypadkach, kiedy kierowca wyrządzi szkodę i będzie miał aktualnie opłacone i aktywne dwie polisy OC, wypłata świadczenia nastąpi tylko z jednego. Z drugiej strony, jeżeli dwie polisy są aktywne, a jedna z nich jest nieopłacona, po wystąpieniu szkody towarzystwo ubezpieczeniowe może dochodzić rekompensaty.

Wypowiedzenie OC po sprzedaży samochodu

W przypadku sprzedaży samochodu należy pamiętać, że polisa OC jest przypisana do konkretnego pojazdu, a nie jego posiadacza. Wobec tego, polisa zmienia właściciela razem z samochodem. Jeżeli była opłacona jednorazowo, nowy nabywca ma prawo jeździć z nią do końca jej okresu ubezpieczeniowego. Taka polisa jednak nie wznowi się automatycznie, zaś sprzedający nie ma możliwości dochodzić zwrotu opłaconej składki.

Nabywca ma prawo wypowiedzieć umowę OC, którą zakupił wraz z pojazdem. Ma to sens w kilku przypadkach:

  • Jeżeli składka opłacana była ratalnie i do zapłaty zostały wysokie raty – takie sytuacje mają miejsce, jeżeli sprzedającym jest młody, niedoświadczony kierowca, który płacił pełną składkę ubezpieczeniową.
  • Jeżeli towarzystwo przeprowadza rekalkulację składki – wtedy może się okazać, że nabywca ma do dopłaty sporą kwotę. Takie sytuacje mają miejsce, kiedy polisa OC samochodu była wystawiona na doświadczonego kierowcę ze zniżkami, a kupującym jest młody człowiek.

Wypowiedzenie OC po wyrejestrowaniu pojazdu

W związku z tym, że OC jest obowiązkowe wyłącznie dla pojazdów wprowadzonych do ruchu, czyli nadających się do jazdy – zarejestrowanych – wyrejestrowanie pojazdu daje jego właścicielowi prawo do wypowiedzenia umowy OC. W takim wypadku do wypowiedzenia należy dołączyć potwierdzenie wyrejestrowania samochodu. Jego właściciel może się również starać o zwrot wpłaconej składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres ochrony.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Compero.pl, na którym znajdziesz kalkulator OC/AC umożliwiający wybór najtańszego ubezpieczenia OC i AC!

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button