KategoriaKrajOglądaj w TVSRegion

Srebrne Katowice: Kto może uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności – komu jest wydawane i jak je uzyskać? Jakie działania są prowadzone w ramach Programu Lokalnej Aktywności dla seniorów?

 

Tematem najnowszego odcinka audycji „Srebrne Katowice” były warsztaty rehabilitacyjne odbywające się w Śródmieściu Katowic. Jak ważne są dla seniorów te zajęcia, a także za co je sobie cenią? W jaki sposób uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności? Czym się charakteryzuje oraz jakie ulgi przysługują osobom schorowanym? Odcinek został wyemitowany w piątek 11 września o 8:20 w TVS.

Premierowe wydania audycji „Srebrne Katowice” można oglądać w TVS w każdy piątek o 8:20.

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

 

Jakie zajęcia są prowadzone w ramach Programu Lokalnej Aktywności w sercu Katowic?

Seniorzy w ramach Programu Aktywności Lokalnej spotykają się regularnie – co poniedziałek, na terenach zielonych miasta. Zajęcia mają na celu uaktywnienie seniorów, co nie tylko wspomaga ich wydolność, ale także poprawia koordynację ruchową. Dodatkową zaletą jest możliwość podtrzymywania więzi społecznych, które są bardzo cenne dla starszych osób.

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności – jak przebiega procedura jego wydania?

Orzeczenie o niepełnosprawności można uzyskać poprzez zgłoszenie się do Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności – to oni koordynują całą procedurę. Można się z nimi skontaktować również poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ponadto wpływ na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności ma stan zdrowia oraz sposób, w jaki dane schorzenie przekłada się na komfort życie. Godne uwagi jest to, że stopień ma wpływ na świadczenia, o jakie można się ubiegać lub z jakich ulg korzystać.

Gradacja stopnia niepełnosprawności:

  • Znaczny
  • Umiarkowany
  • Lekki

Ponadto do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności należy dołączyć zaświadczenie lekarskie (stanowiące opis choroby zasadniczej oraz chorób współistniejących), a także dokumentację medyczną (m.in. wyniki badań, dokumentację szpitalną, kartotek z poradni).

 

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami? Śledź TVS na Facebooku, a także na Instagramie!

Facebook Instagram

 

ZOBACZ TAKŻE:

Srebrne Katowice: Czy seniorzy padają ofiarą uzależnień?

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus: Od teraz nowa długość kwarantanny! Jest rozporządzenie ministra zdrowia

DTŚ, tunel w Katowicach, zakręt przy Mazaku. Trochę deszczu i mamy plagę wypadków na Śląsku!

Korfanty patronem lotniska w Pyrzowicach. Katowice Airport zmieni nazwę na Korfanty Airport

 

 

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close