RegionWiadomość dnia

Stado żubrów z Pszczyny będzie podzielone. Przez geny [ZDJĘCIA]

Stado żubrów, żyjące w zagrodzie pokazowej w Pszczynie czeka podział. 3 osobniki zostaną oddzielone od stada i wyjadą do innych ośrodków, które także odtwarzają populację wciąż zagrożonego gatunku jakim jest żubr. Pszczyńskie stado musi zostać podzielone – dominują w nim bardzo zbliżone geny. Aby osobniki rozmnażały się w genetycznie zdrowych warunkach, stado musi zostać "wymieszane" – do Pszczyny dojadą osobniki z innych ośrodków. Pomoże w tym także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Więcej szczegółów w najnowszym wydaniu programu EKOMISJA

 

Zarząd WFOŚiGW w Katowicach podjął decyzję o przekazaniu ponad 31 tysięcy złotych dofinansowania na zachowanie stada żubrów linii genetycznej pszczyńskiej w drugim (poza jankowickim) ośrodku hodowlanym. Przekazane środki zostaną przeznaczone na zakup samicy żubra, zakup niezbędnych, zróżnicowanych i odpowiedniej jakości pasz gwarantujących utrzymanie stada w dobrej kondycji, oraz zapewnienie profesjonalnej opieki weterynaryjnej.

 

Do ośrodka, który został uruchomiony w Pszczynie w czerwcu 2008 roku wprowadzono stado żubrów z ośrodka w Jankowicach, oznaczonych w księdze rodowodowej prowadzonej w Białowieskim Parku Narodowym symbolem PL – linia genetyczna pszczyńska. Żubry należą do gatunku zwierząt zagrożonych wyginięciem. Z uwagi na to, są objęte ochroną ścisłą i wymagają ochrony. W całej Europie jest ok. 5 tysięcy żubrów. Aby gatunek przestał być zagrożony, populacja powinna wynosić ok. 10 tysięcy sztuk.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close