RegionSilesia Informacje

Stres, zła dieta i… częste przegrzewanie okolic krocza. Coraz więcej mężczyzn na Śląsku jest niepłodnych

Wyniki badań zaskoczyły nie tylko pacjentów, ale przede wszystkim samych lekarzy. W katowickiej klinice przebadano nasienie ponad 100 mężczyzn z województwa śląskiego. – Ponad 50 procent próbek nasienia przebadanych wskazywałaby na bardzo obniżoną płodność, a w kilkunastu przypadkach nawet na zupełną bezpłodność – informuje, dr Wojciech Sierka, Klinika Gyncentrum. Lekarze badali między innymi ilość plemników i ruchliwość oddanego nasienia. Jednym z lepszych wyników może pochwalić się 72-latek. – Niestety najgorzej wypadli panowie w wieku pomiędzy 27 a 33 rokiem życia – mówi Małgorzata Pelikan, dietetyk kliniczny, Klinika Gyncentrum.

 

Na taki wynik wpływa wiele czynników. Wśród tych, na które wpływ mają sami panowie są: duże natężenie stresu, częste przegrzewanie okolic krocza, brak aktywności fizycznej, zła dieta i stosowanie używek. Zmiana tych niezdrowych nawyków, to pierwsze co borykającym się z problemem niepłodności parom, radzą lekarze. By uzyskać pożądane efekty, konieczna jest jednak zmiana długofalowa. W Polsce, nawet co piąta para ma problem z poczęciem dziecka. Dzięki medycznemu postępowi, lekarze są w stanie pomóc większej części. Prawdziwy problem zaczyna się jednak wtedy, gdy ustalenie przyczyny niskiej płodności nie jest możliwe. – Coraz więcej par nie może zajść w ciążę, a my wykonując wszelkie badania, nie jesteśmy w stanie stwierdzić jakiejś bezpośredniej przyczyny – tłumaczy dr Dariusz Mercik, lekarz Kliniki Gyncentrum.

 

Dlatego, tak ważna jest diagnostyka, której zdaniem lekarzy mężczyźni często unikają. W pierwszej kolejności, po nieudanych staraniach o dziecko, w wielu przypadkach, winą za to obarczają partnerkę. Lepszemu komfortowi oddawania nasienia, mają służyć specjalnie przygotowane do tego pomieszczenia. Na przykład przeznaczony do tego celu pokój w jeden z katowickich klinik. Ze stresem trudno jednak poradzić sobie po kiepskim wyniku badania. Zdaniem seksuologów, kobiety dużo lepiej reagują na złe wieści i szybciej podejmują kroki, by sytuację rozwiązać. – Mężczyźni jednak zamykają się w sobie, obwiniają się za to, uciekają od problemu. Zaczynają myśleć, że są coraz mniej męscy przez to, że siada im tak zwane poczucie własnej wartości – wyjaśnia Michał Pozdał, seksuolog, SWPS w Katowicach.

 

Są jednak i tacy, którzy wyznają zasadę: przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego można nasienie zdeponować, w specjalnych zbiornikach, w ciekłym azocie, który nasienie zabezpiecza bezterminowo. Co daje gwarancję, że bez względu na wszystko, w przyszłości – także tej dalekiej, szansa na potomka będzie większa.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close