RegionWiadomość dnia

Szokujący raport NIK o GPW! Zapłaciliśmy na Śląsku za wodę o 49 mln. zł. więcej! Dlaczego? Bo tak!

Mieszkańcom kurek przykręcali chętnie, jednak sobie – zdaniem Najwyższej Izby Kontroli – przykręcić go nie potrafią. –Spółka w znaczący sposób na przestrzeni lat które objęliśmy kontrolą, czyli lat 20122013 podniosła marżę – mówi Mariusz Marquardt, wicedyrektor NIK, delegatura w Katowicach. Podnosiła bo mogła. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów zdaniem Najwyższej Izby Kontroli bez ograniczeń korzystało z pozycji dominującego w województwie śląskim dostawcy wody i podnosiło jej cenę, mimo że nie musiało. A to wszystko pod okiem władz Województwa Śląskiego. -Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów dostarcza tak naprawdę tylko 33% wody do mieszkań, do różnych instytucji województwa Śląskiego – mówi Aleksandra Marzyńska, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Dokładniej mówiąc GPW obsługuje 30% terytorium województwa śląskiego, ale to teren na którym znajduje się aż 17 największych miast regionu. To znaczy że GPW dostarcza wodę do 70% mieszkańców województwa śląskiego. -Skoro GPW określa marżę, wpływa w sposób naturalny na wysokość ceny detalicznej i to jest kwestia kluczowa – podkreśla Mariusz Marquardt, wicedyrektor NIK, delegatura w Katowicach. Zgodnie z przepisami prawa, przedsiębiorstwo powinno służyć użyteczności publicznej a nie zarabiać pieniądze. Trudno się jednak dziwić, skoro zysk zgodnie ze statutem mogli i wypłacali sobie akcjonariusze spółki. Tylko w latach 2012/2013 było to prawie 49 milionów złotych. NIK nakazała zmianę tego postanowienia w statucie. Sprawą nie zajęto się na nadzwyczajnym posiedzeniu akcjonariuszy w kwietniu, nie przewidziano również takiego punktu w planowanym, czerwcowym posiedzeniu.

-Teoretycznie jest taka szansa, ale nie przewidujemy takiej możliwości. Dlaczego? Bo musieliby się wszyscy na to zgodzić – mówi Piotr Biernat, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Tylko w 2011 roku Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów podniosło marżę za wodę o 70%, w 2012 roku cena wyższa była już o 132 %, a rok temu o 30%. -Cena wody zakupu z GPW kształtuje się obecnie na poziomie 2,25 zł za metr wody i jest to cena, która obowiązuje na rok od maja do 30 kwietnia. W ubiegłym roku była to cena 2,26 – mówi Jolanta Wszedyrowny, Katowickie Wodociągi. Najwyższa Izba Kontroli nie określiła, do kiedy wskazane w raporcie nieprawidłowości należy usunąć, a urzędnicy najwyraźniej się nie spieszą.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close