Kraj

Telefon tylko za okazaniem dowodu

Proponowany rejestr z nazwiskami i adresami posiadaczy ok. 72 mln telefonów komórkowych byłby jednym z elementów znacznie większej bazy danych, tworzonej dla potrzeb walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Przedstawiciele rządu, jak dowiaduje się tygodnik, omawiali sprawę rejestru z operatorami telefonii komórkowej.

Celem proponowanych posunięć jest ściślejsze monitorowanie ok. 40 mln aparatów komórkowych wykupionych w systemie prepaid. Obecnie telefony komórkowe w systemie prepaid mogą być nabyte za gotówkę przez klientów nie ujawniających swojej tożsamości, co nie pozostawia śladu transakcji w rozliczeniach bankowych.

Brytyjski rząd przygotowuje projekt ustawy o łączności, dającej służbom specjalnym prawo gromadzenia zapisów rozmów telefonicznych, SMS-ów, e-maili i stron odwiedzanych w internecie w jednej, gigantycznej bazie danych (choć bez prawa wglądu w treść).

Celem wprowadzenia obowiązkowej rejestracji telefonów komórkowych jest usunięcie luki, pozwalającej użytkownikom zniknąć z „radaru” służb specjalnych. Monitorowanie numerów przez służby specjalne nie zdaje się na wiele, jeśli nie wiedzą one niczego o ich użytkownikach.

Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close