RegionWiadomość dnia

Teraz my! Ruszył 4. Kongres Kobiet Podbeskidzia! [Wideo, zdjęcia]

Choć zwykle w cieniu, tym razem walczą o pierwsze miejsce w – jak mówią – należnym im szeregu. -Mężczyzna jak już wejdzie to, na same wejście już troszeczkę że tak powiem lepsze wrażenie robi dla niektórych i mężczyźni jakoś tak bardziej uważają, że mężczyzna jest taki bardziej wiarygodny, a to nie prawda – argumentuje Anna Grygierek, burmistrz Strumienia. Anna Grygierek w 2006 roku została najmłodszą panią burmistrz na Śląsku Cieszyńskim. Dziś, po siedmiu latach pełnienia tej funkcji zachęcała inne kobiety do udziału w polityce: – Najtrudniejszy był chyba taki moment rozmowy z rodziną, bo wiadomo że jest to funkcja publiczna gdzie po prostu moja praca ma również wpływ na moje otoczenie.

W tej chwili w Polskim sejmie jest tylko 24 % kobiet, w samorządach 30 %. Najwięcej jest ich na Śląsku Cieszyńskim. Zdaniem Agnieszki Kozłowskiej – Rajewicz, pełnomocnika rządu ds. równego traktowania aby zmienić tę tendencję, trzeba najpierw zmienić sytuację kobiet na rynku pracy: -To nie jest tak, że kobiety mają doświadczenie w wychowaniu dzieci a mężczyźni mają doświadczenie w kierowaniu samochodami. Już tak nie jest. Według badań kobiety w Polsce zarabiają miesięcznie nawet do 700 złotych mniej niż mężczyźni. Dlatego podczas 4 już Kongresu Kobiet Podbeskidzia, przedstawicielki świata sztuki, nauki ale przede wszystkim polityki zachęcały kobiety do walki o lepsze stanowiska. -Kobieta jak i mężczyzna mogą równie dobrze zarządzać firmą, czy zarządzać gminą więc liczy się charakter liczy się współpraca szeroko rozumiana – dodaje Agnieszka Kozłowska – Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Największymi krajowymi spółkami zarządza nie więcej niż 6 procent kobiet. Mimo że to właśnie one zdaniem posłanki Mirosławy Nykiel maja większą motywację do działania: -Mężczyźni zasłaniają się brakiem działania, brak działania zasłaniają brakiem dobrych przepisów. Tak nie jest jeśli są złe to działaj to dlaczego pan panie marszałku nie napisał jeszcze do mnie o interpelaję w tej sprawie? Kongres kobiet, ale nie tylko dla pań. W Bielsku-Białej można było dziś spotkać również mężczyzn, którzy wsparli inicjatywę i doceniają ważną rolę kobiet. -W krajach, gdzie nie ma równouprawnienia między kobietami i mężczyznami, to są te same kraje które właśnie są biedniejsze, gdzie bezpieczeństwo nie jest tak bardzo dobre, więc ja myślę że to nie jest zbieg okoliczności to jest bezpośrednio związane ze statusem kobiet – podkreśla Stephen D. Mull, ambasador USA w Warszawie.

Statusem który przynajmniej według badań z roku na rok jest coraz lepszy. Tylko w województwie śląskim bezrobocie wśród kobiet od początku roku spadło o prawie 9 tysięcy.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close