KrajRegion

Tuleje ślizgowe – poznaj właściwości i zastosowanie

Tuleje ślizgowe to jedne z najpopularniejszych półproduktów, które są głównie przeznaczone do produkcji wszystkich tych elementów, gdzie tradycyjne smarowanie jest niemożliwe bądź niepożądane. Sprawdzają się w elementach ślizgowych maszyn i urządzeń. Mogą być produkowane z różnego rodzaju tworzyw, jednak łączy ich to, że nie będą wymagały dodatkowego smarowania w postaci olejów czy innych lubrykantów.

 

Jednak czym dokładnie są tuleje ślizgowe, gdzie się je stosuje i jakie mają właściwości? Na te pytania odpowiada sklep Akcesoria.cnc.info.pl oferujący wysokiej jakości łożyska kulkowe – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/194-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria/lozyska-kulkowe-zwykle

 

Czym są tuleje ślizgowe?

Tuleje ślizgowe często nazywane są bezsmarnymi łożyskami- BS. Tego typu łożyska, są przeznaczone do pracy w szczególnych mechanizmach, gdzie zastosowanie smarów czy olejów jest niepożądane, niemożliwe czy nawet niedopuszczalne. Tuleja ślizgowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest ogromna czystość pracy. Te mechanizmy, niewielkich rozmiarów są wysoce uodpornione na działanie agresywnych cieczy i gazów. Charakteryzuje je także wysoka odporność na działanie zanieczyszczeń, a także wysokich lub niskich temperatur. Wszystko to sprawiło, że tuleje ślizgowe szybko zyskały sobie popularność i mogą być wykorzystywane w przeróżnych gałęziach przemysłu. Warto także dodać, że mogą być one produkowane z różnorodnych materiałów od teflonu, do materiałów PEEK. Łączy je jedna cecha- każda z nich posiada właściwości samosmarne. Jednak czym dokładnie są tuleje ślizgowe, gdzie się je stosuje i jakie mają właściwości? Na te pytania odpowiada sklep Akcesoria.cnc.info.pl oferujący wysokiej jakości łożyska kulkowe – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/194-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria/lozyska-kulkowe-zwykle

Zastosowanie tulei ślizgowych

Jak już wspomnieliśmy, tuleje ślizgowe, dzięki swoim właściwościom, znalazły zastosowanie w przeróżnych gałęziach przemysłu. Możemy wymienić:

– przemysł lotniczy- tuleje ślizgowe są stosowane w wyposażeniu samolotu, w miejscach trudnodostępnych, które jednocześnie są narażone na działanie niskich temperatur.

– przemysł motoryzacyjny- gdzie wykorzystuje się je np. w przekładniach, elementach zawieszenia pojazdów, amortyzatorach, układach kierowniczych i układach hamulcowych.

– przemysł włókienniczy- tuleja ślizgowa sprawdza się jako element maszyny przędzalniczej, a także tkackiej czy zgrzeblarki. Oznacza to, że stosuje się ją tam, gdzie niezbędna jest eliminacja złożonych i niezbyt czystych układów smarowania, a także gdzie niezbędne jest wyeliminowanie zjawisk elektrostatycznych. W przemyśle włókienniczym, tuleje ślizgowe wykorzystuje się także ze względu na ich cichą i płynną pracę.

– przemysł elektrotechniczny- tuleje ślizgowe są elementami silników elektrycznych, urządzeń radarowych, aparatury elektronicznej, a nawet maszyn liczących. Dodatkowo znajdują one zastosowanie w popularnych sprzętach AGD jak np. odkurzacz, froterka czy chłodziarka.

– przemysł spożywczy i farmaceutyczny- gdyż tuleje ślizgowe spotkamy w mikserach i przenośnikach taśmowych, a także maszynach do pakowania. Jednak zastosowanie tulei ślizgowej w tego typu przemyśle wymaga odpowiedniej konsultacji z producentem, gdyż w szczególnych przypadkach, może być konieczne zastosowanie bezsmarnego łożyska, które dodatkowo nie zawiera ołowiu.

– przemysł rolniczy- spotkamy je w w maszynach rolniczych, a także zaworach do gazów i cieczy.

– przemysł maszynowy- tuleje ślizgowe budują obrabiarki, sprzęgła czy nawet pompy hydrauliczne.

 

źródło: artykuł partnera

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close