Kultura i rozrywkaRegion

Ubezpieczenie OC z autocasco – czy to się opłaca?

Średnia cena OC w sierpniu wyniosła 827 zł. Natomiast pakietu OC i autocasco 1479 zł. Czy w takim razie opłaca się dopłacić ponad 600 zł za dodatkową ochronę ubezpieczeniową? Za ile najtaniej można było nabyć pakiet OC i AC? Czy minicasco to dobre rozwiązanie dla oszczędnych? Przyjrzymy się dzisiaj dodatkowej ochronie samochodu!

 

Jak zapewne wie każdy kierowca, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jednak oprócz polisy od odpowiedzialności cywilnej właściciel pojazdu może wykupić dodatkową ochronę zarówno samochodu, siebie i pasażerów. To właśnie dzięki autocasco, assistance i NNW można zapewnić sobie pełną ochronę ubezpieczeniową. Tym razem zajmiemy się AC, na którego temat znajdziesz więcej informacji na https://ranking-oc-ac.pl/blog/autocasco/.

Dlaczego trzeba mieć OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, co niesie za sobą kilka istotnych konsekwencji. Każdy właściciel pojazdu raz do roku musi wykupić to ubezpieczenia na każdy pojazd, który posiada. Czy jest ono drogie? Średnia cena w sierpniu wyniosła 827 zł (dane: porównywarka Mubi). Jednak rekordzista znalazł polisę za 212 zł na swojego VW Golfa!

Brak ubezpieczenia OC jest karany przez UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Opłaty karne dla właścicieli aut mogą być naprawdę dotkliwe. W przypadku samochodów osobowych brak ciągłości ubezpieczeniowej dłuższy niż 14 dni zagrożony jest karą 5200 zł! To jeszcze nie wszystko… W razie wypadku lub kolizji UFG wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym, a od sprawcy będzie żądał zwrotu pieniędzy – to tak zwany regres ubezpieczeniowy.

Ponieważ OC jest obowiązkowe, to jego zakres jest taki sam w każdej firmie ubezpieczeniowej. Jakie z tego wniosek? W przypadku tej polisy liczy się wyłącznie cena! Dlatego warto porównywać różne oferty i nie decydować się na pierwszą lepszą. A co z autocasco? Czy warto je wykupić?

Przed czym chroni autocasco?

Dobrowolność ubezpieczenie autocasco przekłada się na inny sposób jego wyboru. W tym przypadku nie zawsze cena jest najważniejsza, ale liczy się także zakres ubezpieczenia i wyłączenia zwalniające ubezpieczyciela z ochrony. Aby dowiedzieć się o nich, należy zawsze przed podpisaniem umowy zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Co jednak z zakresem ochrony AC?

Standardowe ubezpieczenie autocasco chroni kierowcę na wiele sposobów. Oto lista sytuacji, w których właściciel samochodu może liczyć na odszkodowanie:

  • sprawstwo stłuczki lub wypadku,
  • szkody spowodowane przez osoby trzecie,
  • kradzież auta lub jego wyposażenia,
  • szkody powstałe w wyniku działania sił przyrody,

Ile kosztuje więc takie ubezpieczenie? Średnia cena w sierpniu 2020 roku pakietu OC i AC wyniosła 1479 zł (dane: porównywarka Mubi). Jednak najtańszy znaleziony pakiet w tym miesiącu kosztował jedynie 516 zł! To cena niższa nawet od średniej ceny samego OC. Co miało na to wpływ?

Ubezpieczyciele zwracają uwagę na szereg czynników przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej. Liczy się miejsce zamieszkania i wiek kierowcy. Znaczenia ma także sposób użytkowania samochodu i jego parametry. Musimy także pamiętać o wypracowanych zniżkach przez kierowcę – mogą mieć one decydujące znaczenie przy wyliczeniu kosztów ubezpieczenia.

Czy warto więc wykupić AC? Tak, jeśli jesteś kierowcą, który jeździ dużo samochodem i parkuje na ulicy. Przede wszystkim oszczędzisz sobie nerwów podczas gwałtownych zjawisk pogodowych. W końcu coraz częściej widzimy rzeki płynące po ulicach w czasie burz – zalany samochód może nie nadawać się do naprawy!

Czy można ubezpieczyć każdy samochód? Niestety nie. Ubezpieczyciele w OWU określają górną granicę wieku pojazdu, który może podlegać ochronie. Najczęściej jest to od 12 do 15 lat. Starsze samochody nie są ubezpieczane i kierowcy w razie szkody muszą naprawiać je we własnym zakresie – jeśli OC nie obejmowało ochroną szkód.

Dlaczego warto pomyśleć o minicasco?

Jeśli pełne ubezpieczenie autocasco wydaje Ci się być drogim rozwiązaniem, to możesz zdecydować się na wersję mini. Ubezpieczyciele oferują wersje z ograniczonym zakresem – a co za tym idzie również ceną! Warto o tym pomyśleć, jeśli na przykład nie jeździsz zbyt dużo, ale musisz parkować samochód w mniej bezpiecznym miejscu. Możesz wtedy wykupić autocasco mini od kradzieży.

Minicasco ma zawsze ograniczony zakres i jest przeznaczone dla właścicieli samochodów, którzy poszukują konkretnej ochrony. Jednak podobnie jak pełne AC, ubezpieczyciele oferują je w pakietach z ubezpieczeniem OC samochodu. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych nie ma w swojej ofercie dokupienia samego minicasco lub autocasco. Dlatego ich zakup należy rozważyć w pakiecie z OC.

 

źródło: artykuł partnera
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close