RegionWiadomość dnia

Urzędnicy nie chcieli pomóc niepełnosprawnej olimpijce. Multimedalistka szuka sponsora. Co oferuje w zamian?

Jest multimedalistką Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych. Aby dalej trenować potrzebuje pieniędzy. Nie chce nic za darmo. W zamian za finansowy rozwój kariery, oferuje swój wizerunek i sukcesy. Najlepsi paraolimpijczycy na świecie zarabiają miliony. Karolina – jak mówi – ma jedynie rentę, czyli kilkaset złotych jałmużny. Ogłoszenie to z jej strony akt desperacji i wołanie o pomoc. – To jest ukłon w stronę komercyjnych sponsorów. Ta akcja pokazuje, że można to zrobić fajnie z pomysłem, a nie być zależnym od łaski, czy niełaski urzędników – stwierdza Karolina Hamer.

Podczas dzielenia dotacji dla stowarzyszeń jej klub Start Katowice, otrzymał od miasta zaledwie 5000 złotych. – Całą tę kwotę jaką otrzymaliśmy z miasta Tychy, nie przeznaczyliśmy na stypendium dla Karoliny – tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku – wyjaśnia Henryk Pięta, prezes Stowarzyszenia „Start”.

Klub nie przekazał tych pieniędzy Karolinie, ponieważ mógłby przestać funkcjonować. Niepełnosprawna olimpijka postanowiła walczyć o swoje. Na sesji rady miasta chciała zabrać głos, ale przewodniczący jej tego zabronił. Dopiero po licznych interwencjach pieniądze się jednak znalazły. – Rada sportu zwróciła się do prezydenta z prośbą o to, aby 9000 złotych można byłoby przekazać dla Stowarzyszenia Sport Katowice Ta kwota powstała z rzetelniejszej realizacji projektów przez pozostałe stowarzyszenia – tłumaczy Marcin Staniczek, dyrektor MOSIR w Tychach.

Stypendium ma trafić na konto Karoliny w kwietniu. Miesięcznie będzie to 750 zł. – Ciężko mi to komentować, bo na razie nie znam żadnych szczegółów. To Pan przekazał mi tę informację. Cieszę się, ale tak naprawdę pokazuje to siłę mediów i to, że trzeba iść w kierunku komercyjnych sponsorów – stwierdza Karolina Hamer. Jedynie ci mogą zagwarantować Karolinie profesjonalne przygotowanie do zawodów. Psycholog, masażyści, trenerzy i same wyjazdy to wydatek kilku tysięcy złotych każdego miesiąca. – Kalendarz Polskiego Związku Pływackiego – jeśli chodzi o sport osób niepełnosprawnych – jest bardzo ubogi, ale międzynarodowe imprezy są w Chorwacji, a Mistrzostwa Świata w Kanadzie – informuje Mirosław Jakubczyk, trener pływaków. – Jeżeli Karolina będzie miała sukcesy sportowe w tym roku, to prezydent ma jeszcze takie narzędzie w swoim ręku, że może jej wypłacić nagrodę w wysokości czterech średnich krajowych – mówi Henryk Pięta, prezes Stowarzyszenia „Start”. Jej celem jest podium na Igrzyskach Paraolimpijskich w 2016 roku. Bez pomocy miasta i sponsorów droga po medal może się znacznie wydłużyć.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close