KategoriaKrajRegion

W królestwie palm – kolejny podcast Palmiarni Miejskiej w Gliwicach

W 1924 roku w Gliwicach zorganizowano wystawę roślin egzotycznych.

Dała ona początek Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, którą utworzono na terenie kształtującego się parku Chopina, oazie zieleni obfitującej w świerki, modrzewie, klony, kasztanowce, lipy, dęby jesiony, robinie i rododendrony. Główną atrakcją pamiętnej wystawy były m.in. feniksy kanaryjskie.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Trzy z nich mieszkają w gliwickich tropikach do dziś

Na kuli ziemskiej jest blisko 3 tys. gatunków palm. W gliwickiej Palmiarni możemy podziwiać  kilkadziesiąt z nich, m.in. palmę daktylową, feniksy (to rośliny dwupienne, osobno występują osobniki żeńskie, osobno męskie – w Gliwicach mamy dwóch panów i jedną panią), kariotę czy najstarszą na terenie Polski palma Corypha zwana „niebochronką”. Ta ostatnia jest gatunkiem wyjątkowym. Całą swoją energię życiową skupia na wydaniu kwiatostanu.  Zakwita raz w życiu wydając na świat około 4 mln kwiatów. Jest to dla niej tak duży wysiłek, że po zakwitnięciu i wydaniu nasion obumiera.

Jak to możliwe, że gliwicka „niebochronka” ma już 80 lat?

To dzięki sprytnemu trikowi, który stosują pracownicy gliwickiej Palmiarni. Tuż przed zakwitnięciem – w grudniu lub styczniu – wycinają palmie kwiatostan oszukując w ten sposób roślinę, która nie wypełnia swojej roli i żyje nadal, by w kolejnym roku znów spróbować wydać kwiatostan i podjąć kolejną próbę zakończenia żywota. Dzięki zabiegowi stosowanemu w Palmiarni od 15 lat, nadal możemy podziwiać ten okaz.

Palmy wymagają różnej częstotliwości podlewania, ale  w większości lubią być nawadniane rzadziej, za to bardziej intensywnie. Możemy je spotkać w pawilonie roślin tropikalnych i pawilonie historycznym, który specjalnie na potrzeby palm dorastających do wysokości 18 m został podwyższony do 20 m zyskując miano jednego z najwyższych pawilonów ekspozycyjnych w Polsce.

Więcej na temat palm dowiecie się z podcastu „Palmiarnia na wynos”, w którym Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskiej doradza również jakie palmy wybrać do domu i jak o nie dbać, by pięknie rosły i jak najdłużej cieszyły nasze oczy.

Podcastu można wysłuchać również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać „Palmiarnia na wynos”. 

Źr.: mojegliwice.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Miasta na Śląsku przygotowują Punkty Szczepień Masowych. Będzie ich sporo [WIDEO]

Chciał rozdziewiczyć dziecko w samochodzie. W Mysłowicach wpadł 48-letni pedofil. Złapała go WATAHA z Sosnowca [WIDEO]

WIELKI wyciek danych na Facebooku! Policja ostrzega!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close