Region

Warsztaty polskich tańców ludowych i narodowych

„Program oparty jest na szeroko pojmowanej twórczości, znajdującej inspiracje w sztuce ludowej. W ramach warsztatów chcemy podnieść poziom umiejętności wokalnych i tanecznych młodych artystów, a także zaprezentować sprawdzone metody dydaktyczne kadrze nauczycielskiej i instruktorskiej” – powiedziała rzeczniczka zespołu, Agnieszka Kukuła.

Warsztaty są częścią Letniej Szkoły Artystycznej, w jaką zmienia się na wakacje kompleks pałacowo-parkowy, będący siedzibą „Śląska”. Biorą w nich udział m.in. zespoły folklorystyczne – z Francji przyjechał zespół „Wieliczka”, są też polskie grupy – Zespół Tańca Ludowego „Kościelec” oraz zespół „Rytmy Planety” z Brzegu Dolnego.

Zajęcia prowadzą pedagodzy zespołu „Śląsk” i zaproszeni goście. Wśród tańców, jakie poznają uczestnicy warsztatów są m.in. polonez, krakowiak, mazur, oberek, tańce górali i mieszczan żywieckich, tańce sądeckie, regionu opoczyńskiego oraz elementy tańca klasycznego.

Podczas warsztatów będzie można nauczyć się najpopularniejszych śląskich piosenek z repertuaru zespołu, zaplanowano też wykłady z techniki i wyrazistości mowy. Zajęcia będą odbywać się w trzech grupach, w zależności od wieku i stopnia zaawansowania tanecznego uczestników. Najmłodszy z nich ma 9 lat, najstarszy 52.

W ramach Letniej Szkoły Artystycznej, organizowanej przez „Śląsk” w swojej siedzibie w lipcu i sierpniu odbędą się także zajęcia z tańca współczesnego i warsztaty wokalne. Trzecia edycja Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego rozpocznie się 16 lipca, a Śląska Letnia Szkoła Wokalna potrwa od 29 lipca.

W minionym sezonie artystycznym, do połowy roku, artyści „Śląska” wystąpili na kilkudziesięciu koncertach. Zespół zamknął sezon w miniony weekend wielkim piknikiem artystycznym w swojej siedzibie w Koszęcinie.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close