reklama
KrajWiadomość dnia

Wizyta u psychologa dziecięcego – jak wygląda w praktyce

reklama

Gdy pojawia się pomysł pójścia z dzieckiem do psychologa – bardzo często zasugerowany przez szkołę lub osoby trzecie, może on budzić bunt, sprzeciw i mnóstwo obaw. Rodzice często nie chcą zabierać dzieci na wizytę do psychologa, bo postrzegają to jako swoją rodzicielską porażkę. To bardzo niewłaściwe podejście, które należy zmienić jak najszybciej. Zabranie dziecka do psychologa w żadnym wypadku nie może być traktowane jako porażka. To oznaka rodzicielskiej mądrości i miłości, które każą pomóc dziecku jak najlepiej. Jak przygotować się do pierwszej wizyty? O co może zapytać psycholog? Jak z nim rozmawiać? Jak wybrać dobrego psychologa dla dziecka? Przeczytaj!

  1. Pierwsza wizyta u psychologa

  2. Pytania, które mogą paść w gabinecie

  3. Porozumienie z psychologiem dziecięcym

    reklama
  4. Wybór dobrego psychologa dla dziecka

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa dziecięcego?

Do pierwszej wizyty u psychologa dziecięcego naprawdę warto się przygotować. Wtedy spotkanie będzie przebiegać bez zakłóceń i będzie bardziej owocne w skutkach. Przede wszystkim zabierz ze sobą wszelką dokumentację – jeśli taką posiadasz. Duże znaczenie mogą mieć opinie pedagoga szkolnego oraz wychowawcy na temat dziecka, przydatne mogą okazać się też wszelkie oceny opisowe, jeśli dziecko takie posiada.

Jeśli już wcześniej byłeś z dzieckiem w poradni psychologicznej, zabierz też dokumenty z tym związane. To dużo ułatwi i pomoże psychologowi dziecięcemu lepiej zorientować się w problemie, który dręczy Twoje dziecko.

Zawsze dobrym pomysłem będzie też zapisanie sobie wszystkich rzeczy, które chcesz poruszyć w gabinecie. Spisz wszystkie kwestie, które chcesz poruszyć, co powinno uprościć wzajemną komunikację na początku. Spisz też wszystkie pytania i wątpliwości – zapytaj o wszystko, co Cię niepokoi, czego się obawiasz lub czego nie rozumiesz. Psycholog postara się na wszystko odpowiedzieć w sposób wyczerpujący.

Pamiętaj, że – o ile psycholog dziecięcy nie postanowi inaczej – pierwsze spotkanie odbywa się bez obecności dziecka. Ma ono na celu zebranie wywiadu i opracowanie wspólnej strategii działania – razem z psychologiem ustalicie cele, do których będziecie dążyć, by pomóc dziecku rozwiązać dręczącego problemy.

Gdy nadejdzie już pora na pierwsze spotkanie dziecka z psychologiem, także dziecko musisz do tej wizyty odpowiednio przygotować. Nie okłamuj go, nie strasz i nie sprawiaj wrażenia, że konieczność odwiedzenia gabinetu psychologa dziecięcego jest karą za złe zachowanie, czy kwestią wstydliwą.

Powiedz dziecku wprost gdzie idzie, chociaż dostosuj ten komunikat do jego wieku i stopnia rozwoju. Jeśli dziecko będzie wiedzieć, co je czeka – będzie czuło się bezpieczniej. Przygotuj też dziecko na to, że do gabinetu wejdzie samo – to pozwoli mu nawiązać więź z psychologiem i czuć się swobodniej. Powiedz mu, że będzie rozmawiać, odpowiadać na pytania, być może w coś grać, rysować lub czytać – wszystko zależy od tego, co postanowi psycholog.

Wytłumacz mu też, że jeśli nie czuje się na siłach, by odpowiadać na jakieś pytanie – może o tym szczerze powiedzieć. Najważniejsze jest to, by czuło się bezpiecznie.

Jakie pytania może zadać psycholog?

Psycholog dziecięcy podczas pierwszej wizyty będzie zbierał swoisty wywiad – będzie potrzebował informacji na temat dziecka i jego najbliższego otoczenia, a więc rodziny i środowiska, w którym dziecko przebywa.

Podczas pierwszej wizyty, która odbywa się jeszcze bez udziału dziecka, może pytać o jego rozwój, relacje z rodziną, rodzeństwem czy rówieśnikami. Mogą paść też pytania o szkołę i naukę, poziom koncentracji czy o to w jaki sposób dziecko przeżywa rzeczy i jak radzi sobie z emocjami.

Mogą też paść pytania dotyczące tego jak dziecko postrzega nie tylko otoczenie, ale ja wyraża się o samym sobie. Mogą paść też pytania dotyczące przebiegu ciąży, a także tego czy rozwój dziecka na wcześniejszych etapach przebiegał w sposób prawidłowy.

Z pewnością zapyta też o problem, z którym się do niego zgłaszasz – zapyta o wszystko co Cię niepokoi, od kiedy się pojawiły niepokojące Cię objawy, jak zmieniło się zachowanie dziecka i czy coś zmieniło się w jego życiu w tym samym okresie.

Wizyta u psychologa dziecięcego – jak wygląda w praktyce (fot.pixabay.com)
Wizyta u psychologa dziecięcego – jak wygląda w praktyce (fot.pixabay.com)

Jak rozmawiać z psychologiem dziecięcym?

Nic nie osiągniesz, jeśli nie będziesz z psychologiem dziecięcym rozmawiał szczerze i otwarcie. To podstawa tej relacji, dzięki której masz wielką szansę na to, by pomóc dziecku i uporać się z jego problemami.

Nie traktuj psychologa jako wroga czy osoby, która podważa Twoje kompetencje rodzicielskie. Psycholog nie jest od tego, by Cię oceniać czy potępiać. Nie jest Twoim przeciwnikiem – jest osobą, która chce pomóc Tobie i Twojemu dziecku. Macie wspólny cel, którym jest dobro Twojego dziecka, dlatego traktuj psychologa jako swojego cennego i wartościowego sojusznika.

Mów otwarcie, nie bój się zadawać pytań i nie zakłamuj rzeczywistości – to do niczego nie prowadzi, może natomiast zaszkodzić i opóźnić cały proces wychodzenia z problemów.

Nie obrażaj się też na psychologa – wszystko, co mówi, robi po to, by pomóc Twojej rodzinie, a nie jej zaszkodzić, czy skrytykować. Nie obrażaj się też na sugestię, że sama wizyta w gabinecie psychologa to zbyt mało, bo pomocna byłaby także psychoterapia czy konsultacja z lekarzem psychiatrą. W końcu chodzi o to, by jak najlepiej rozwiązać wszystkie problemy Twojego dziecka i Twojej rodziny.

Jak wybrać dobrego psychologa dla Twojego dziecka?

Ważne jest to, by znaleźć psychologa dziecięcego, z którym szybko nawiążecie nić porozumienia – zarówno Ty, jak i Twoje dziecko. Poszukaj kogoś doświadczonego i godnego zaufania, w czyjej obecności można poczuć się swobodnie i bezpiecznie.

Poszukaj kogoś, kto ma zbliżone do Twoich poglądy i spojrzenie na świat. To pomoże zbudować płaszczyznę porozumienia i lepiej ustalić cele, do których spełnienia będziecie dążyć, by pomóc dziecku jak najlepiej.

Nie bój się sprawdzać opinii na temat danego psychologa dziecięcego, zasięgać języka na jego temat i zadawać pytań. Jeśli znasz kogoś, kto korzystał z pomocy psychologa dziecięcego, możesz zapytać go o doświadczenia i o polecenie kogoś zaufanego.

Zawsze możesz też skontaktować się bezpośrednio z daną poradnią, by rozwiać wszystkie swoje wątpliwości. Wybór psychologa dziecięcego jest bardzo istotny – chodzi w końcu o dobro Twojego dziecka, więc pytaj i sprawdzaj wszystko śmiało. Dobra poradnia rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

źródło: materiały prasowe partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button