Kultura i rozrywkaRegion

Współczesne formy książek

Postęp technologii powoli sprawia, że tradycyjna papierowa książka przez wiele osób zaczyna być uznawana za przeżytek. Różnorodne elektroniczne formaty, dedykowane czytniki e-booków, interaktywne książki czy jeszcze bardziej przystępne w odbiorze audiobooki oraz filmy czy seriale na podstawie książek powodują, że książki stawiane są na dalszym planie. Czy nastąpi taki moment, że drukowane książki przestaną być dostępne? Co decyduje o wyjątkowości tradycyjnej formy książek? Czy warto korzystać z e-booków?

 

Liczy się treść, a nie forma – czy na pewno?

Obrońcy słowa pisanego w klasycznej formie papierowych książek uważają, że czas spędzony z książką w ręku jest wyjątkowy, szelest przewracanych kartek niepowtarzalny, a zapach świeżego druku zapada w pamięć. Z drugiej strony tę samą treść oraz setki innych książek można mieć w lekkim i przyjaznym dla wzroku czytniku książek elektronicznych, albo też na urządzeniu elektronicznym. Również forma książki czytanej przez profesjonalnych lektorów bywa bardzo pociągająca, bo w ten sposób „czytając” można przy okazji na przykład wykonywać obowiązki domowe czy inne czynności. Jednak szansa na to, by współczesne elektroniczne formy literatury całkowicie wyparły druk, jest niewielka.

Zdalna nauka, elektroniczny podręcznik

Książki w nowoczesnych formach stają się również popularne w zagadnieniach nauki szkolnej i akademickiej. W związku z upowszechnieniem się formy nauki zdalnej coraz częściej wykorzystywane są również elektroniczne podręczniki. Zwykle to jedynie forma rozszerzenia możliwości tradycyjnej, papierowej książki, jednak atrakcyjne forma, jaką mogą przybierać materiały online, coraz częściej skłania do wyboru takiego rozwiązania. Nie da się jednak ukryć, że póki co klasyczne papierowe podręczniki nadal będą podstawą do nauki, zawierając zbiór najważniejszych informacji zgodnych z podstawą programową i nierozpraszających dodatkowymi sposobnościami podczas nauki.

Otwarcie się na możliwości, uszanowanie tradycji

Nawet będąc mocnym zwolennikiem klasycznych papierowych książek, warto jednak otworzyć się na nowe możliwości. Jest wiele wartości dodanych w elektronicznych publikacjach, których nie jest w stanie zaoferować zwykła książka. Również potencjał papierowych książek, odczucia związane z ich czytaniem, budowanie nastroju oraz wspomnień są nie do przecenienia przez użytkowników. Dlatego też najprawdopodobniej większość dostępnych obecnie form książek będzie koegzystować obok siebie, oferując to, co najlepsze.

 

źródło: artykuł partnera

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close