reklama
REKLAMA
Kategorie

Wybieramy firmę fotowoltaiczną — na co zwrócić uwagę?

reklama

Wybór odpowiedniej firmy zajmującej się instalacją fotowoltaiczną nie jest łatwym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: od kompleksowości usług i doświadczenia zespołu, po gwarancje, cenę i dostępność. Przygotowaliśmy listę tego, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego zespołu.

Kompleksowość usług to coś więcej niż montaż paneli fotowoltaicznych

Wiele firm w swoich prospektach informuje o kompleksowym podejściu do klienta. W większości przypadków oznacza to sprzedaż i montaż paneli fotowoltaicznych. Analizując różne oferty, warto dopytać o zakres świadczonych usług. Dzięki temu możesz wybrać przedsiębiorstwo, które najlepiej zaspokoi Twoje oczekiwania.

Jeśli pakiet usług jest kompletny i obejmuje: doradztwo, audyt, przygotowanie projektu, wykonanie samego montażu, konserwację i naprawy w przypadku uszkodzenia lub nieprawidłowego działania urządzeń, przygotowanie dokumentacji do zakładu energetycznego, pomoc w uzyskaniu dofinansowania – to możemy mówić o prawdziwej kompleksowości.

reklama

Pierwszym punktem na naszej liście jest kompleksowe podejście z pełnym zakresem usług inżynierskich w dziedzinie fotowoltaiki. Taka firma zajmie się przygotowaniem projektu, wyborem dopasowanego wyposażenia, przeprowadzi audyt fotowoltaiczny i znajdzie optymalne stanowisko. Powierzenie zadań jednemu podmiotowi  pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze.

Doświadczenie zespołu w dziedzinie fotowoltaiki

Firma fotowoltaiczna powinna mieć doświadczenie w branży i być w stanie przedstawić referencje oraz opinie klientów na temat swojej pracy. Informacje znaleźć można na stronie www przedsiębiorstwa oraz w mediach społecznościowych. W tym wypadku znajdziesz najczęściej zdjęcia i krótki opis realizacji, co jest potwierdzeniem wykonania pracy. Im więcej różnorodnych instalacji (montaż fotowoltaiki na dachu i gruncie), tym bogatsze doświadczenie. Uzupełnieniem zrealizowanych zadań są często opinie klientów i referencje np. w postaci zeskanowanych pism od kontrahentów.

Szukając specjalistów, warto zajrzeć do przeglądarki Google. Firmy często mają swoje wizytówki, przy których pojawiają się komentarze dotyczące współpracy. Im wyższa ocena dużej liczby osób, tym lepsze jest jakość oferowanych usług.

Warto też przyjrzeć się jakości pracy, którą można zobaczyć na zdjęciach lub filmach z wykonanej instalacji. Estetyka wykonania i dbałość o detale to ważne elementy, które wpływają choćby na efektywność pracy urządzeń.

Cena kompleksowej usługi

Jakie są korzyści z kompleksowej obsługi? Nie musisz szukać zewnętrznych dostawców, którzy np. zajmą się przyłączeniem instalacji lub wykonaniem konstrukcji wsporczej. Firma zajmie się nie tylko montażem paneli słonecznych, ale również utrzymaniem ich w dobrym stanie, tak aby działały prawidłowo. W sytuacji, gdy do jednego zadania przystępuje więcej niezależnych zespołów, może pojawić się sytuacja z przerzucaniem odpowiedzialności i utratą gwarancji producenckich. Jeśli dany element zostanie zamontowany nieprawidłowo lub spadnie wydajność paneli, to ekipy mogą szukać „winowajcy” u innych wykonawców. W takiej sytuacji pojawiają się zbędne nerwy.

Cena to zawsze kwestia indywidualna i zależna od wielu czynników. Największy koszt to moduły fotowoltaiczne oraz inwerter, ale dużo kosztuje też sam montaż i elementy elektryczne oraz zabezpieczenia, których jakość determinuje bezpieczeństwo wykonania inwestycji.

Najlepszym sposobem na podjęcie decyzji jest zapoznanie się z kilkoma konkurencyjnymi ofertami firm fotowoltaicznych. W tym celu dobrze zebrać propozycje od różnych firm. Na początku najlepiej odrzucić te najdroższe oraz najtańsze i skupić się na środku stawki. Najwyższa cena nie gwarantuje jakości usługi, a najniższa może oznaczać, że firmie brakuje doświadczenia.

Przeanalizuj pozostałe oferty i umów się na spotkanie z przedstawicielami. W trakcie rozmowy zadawaj pytania i uważnie słuchaj odpowiedzi. Z pewnością łatwo rozpoznasz osoby, które chcą tylko coś sprzedać, a które potrafią odpowiedzieć na pytania dotyczące montażu i kwestii technicznych. Zaangażowany specjalista odpowie na wszystkie pytania w sposób zrozumiały i wyjaśni nurtujące Cię zagadnienia. Jeżeli brakuje Ci czasu na spotkania, umów się na rozmowę telefoniczną.

Fotowoltaika a gwarancja

Niewątpliwą zaletą instalacji fotowoltaicznych są ich niskie koszty utrzymania. Niemniej jednak gwarancja na instalację daje właścicielom domów poczucie spokoju. Dlatego przed zakupem paneli słonecznych PV należy zapoznać się z wszystkimi usługami i warunkami oferowanymi przez dystrybutorów lub producentów. Wśród oferowanych gwarancji można wyróżnić te, które warto zwrócić uwagę.

Dostępne warianty gwarancji:

  • gwarancja na moduły fotowoltaiczne w zakresie wad produktowych i sprawności
  • gwarancja na falowniki,
  • gwarancja na montaż
  • gwarancja na konstrukcję wsporczą

Gwarancja na moduły

Z upływem czasu moduły tracą powoli swoją moc i efektywność, co jest naturalnym procesem. Ważne jednak, aby nie zachodził on zbyt szybko. Wszyscy producenci wskazują, jaki jest szacunkowy spadek mocy wraz z upływem lat. Zwykle gwarancja sprawności obejmuje okres 25-30 lat.

Istnieją dwa podstawowe modele gwarancji: liniowa i ograniczona. Gwarancja liniowa zakłada stopniowy spadek sprawności instalacji w miarę upływu czasu. Firma oferująca tego typu gwarancję zakłada mniejszy spadek sprawności w ciągu pierwszych 10 lat od instalacji. W następnych 15 latach straty mogą być wyższe.

W przypadku gwarancji ograniczonej producent określa, że przez pierwsze 10 lat działania instalacji fotowoltaicznej, jej wydajność nie spadnie poniżej 90%. W kolejnych 15 latach wydajność może spaść do 80%.

Gwarancja na falowniki

Gwarancja na falownik (inwerter) wynosi zwykle od 5 do 12 lat. Niektórzy producenci oferują możliwość  przedłużenia jej za dodatkową opłatą. Na jakość inwertera i jego żywotność wpływ ma renoma producenta. Zwykle wynika ona z dobrych opinii klientów, a to efekt stosowania bardzo dobrych komponentów. Innym ważnym elementem, jest prawidłowy montaż urządzenia. Wszelkie niedociągnięcia mogą skutkować usterkami lub obniżeniem efektywności. W związku z tym warto postawić na rekomendowane przez specjalistów rozwiązania i sprawdzony zespół montażowy.

Gwarancja montażu

Gwarancji wykonania udziela firma montująca instalację. W tym wypadku ponownie znaczenie ma doświadczenie ekipy montażowej. Jeśli organizacja zrealizowała dziesiątki lub setki projektów, to ryzyko popełnienia błędu w sztuce jest minimalne. Niemniej jednak gwarancja wykonania to wartościowy dodatek do usługi montażowej. Standardowo wynosi ona 3 lata.

Gwarancja na konstrukcję wsporczą

Firmy udzielają również gwarancji na konstrukcje wsporcze użyte do zamontowania paneli do dachu lub na konstrukcje gruntowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku inwestycji na dachach płaskich (konstrukcje kotwione i balastowe) oraz tych montowanych na ziemi.

Firma, z którą nawiążesz współpracę, z pewnością przybliży kwestie gwarancji. Panele fotowoltaiczne są mało awaryjne, ale gwarancja producenta czy wykonania da Ci spokój. Zyskujesz też pewność, że w razie problemów możesz zwrócić się o pomoc do firmy fotowoltaicznej, która wesprze Cię w ich rozwiązaniu.

Dostępność, czyli terminy montażu paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne od 2018 roku cieszą się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. Można spotkać się z określeniem, że w naszym kraju jest prawdziwy boom, co potwierdzają liczne statystyki. Oznacza to, że firmy zajmujące się sprzedażą i montażem modułów PV są mocno obłożone zleceniami, co może wydłużyć czas realizacji. Szukając przedsiębiorstwa, które pomoże Ci w uniezależnieniu się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, warto zapytać o orientacyjny termin pojawienia się ekipy. W ten sposób dowiesz się, jak wygląda dostępność i zaplanujesz dalsze działania.

Wybieramy firmę fotowoltaiczną — moment decyzji

Przy tak wielu czynnikach do rozważenia, wybór odpowiedniej firmy dla Twoich potrzeb może być wymagającym zadaniem. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione aspekty i postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, wiesz już, czym kierować się przy wyborze przedsiębiorstwa fotowoltaicznego. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci w zawężeniu grupy potencjalnych wykonawców!

Każdy klient ma swój własny, unikalny zestaw oczekiwań, jeśli chodzi o rozwiązania w zakresie zielonej energii pochodzącej ze słońca. Oferta na instalacje fotowoltaiczne Solum Service to między innymi profesjonalny audyt, doradztwo projektowe, montaż fotowoltaiki przez doświadczone ekipy instalatorów oraz przygotowanie dokumentacji do zakładu energetycznego. W ramach oferty łódzkiej firmy można również skorzystać z autorskich konstrukcji montażowych do paneli fotowoltaicznych, które dostosowane są do różnego rodzaju modułów słonecznych oraz układu podłoża.

Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć swoją podróż w kierunku energii słonecznej, zadaj pytanie specjalistom!

 

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button