KrajRegion

Wycieczka na Kubę. Cztery miejsca warte odwiedzenia

Przygotuj się na podróż życia. Ta największa wyspa Morza Karaibskiego całkowicie Cię zaskoczy. Kiedy na nią dotrzesz, znajdziesz się w zupełnie innym świecie i doznasz niesamowitych wrażeń. Doświadczysz życzliwości mieszkańców, poznasz ich niezwykłą kulturę i odkryjesz fascynujące zakątki. Czas zatem na niesamowite wakacje na Kubie.

 

 

Hawana – miasto salsy i zabytkowych samochodów

 

Być na Kubie i nie odwiedzić jej stolicy, to niepowetowana strata. Miasto należy do jednych z najbardziej niezwykłych i niepowtarzalnych miejsc na świecie. To właśnie w Hawanie przejedziesz się zabytkowym samochodem, odwiedzisz fabrykę cygar i zobaczysz największy cmentarz w Ameryce.

Swoją przygodę w Hawanie zacznij od wypożyczenia starego samochodu i przejażdżki po różnych dzielnicach stolicy. Jeśli samodzielna jazda po obcym mieście Cię przeraża, możesz skorzystać z wycieczki z kierowcą. Podczas godzinnej przejażdżki zobaczysz najciekawsze punkty na mapie stolicy.

Co warto zobaczyć w mieście? Kuba kojarzy się z rewolucją, Fidelem Castro i Che Gevarą, dlatego podczas wycieczki po Hawanie warto więc zajrzeć do Muzeum Rewolucji. Zobaczysz, jak wyglądali, jaką bronią się posługiwali i zapoznasz się z podstawowymi informacjami dotyczącymi rewolucji. Dlatego zanim trafisz do muzeum, poczytaj więcej o kubańskiej historii. Nie daj się też zwieść lokalnym mieszkańcom. Muzeum może wyglądać na zamknięte i Kubańczycy będę próbowali przekonać Cię, że tak jest, namawiając Cię jednocześnie do odwiedzenia wybranego przez nich baru.

Na Plaza Vieja będziesz mieć okazję, żeby zobaczyć miasto z góry. Na dachu jednego z budynku znajduje się Camera Obscura – prosty przyrząd optyczny będący pierwowzorem aparatu fotograficznego. Dzięki niemu obejrzysz Hawanę z zupełnie innej perspektywy.

Odwiedzając Hawanę, wybierz się na zorganizowaną wycieczkę do fabryki cygar. W zakładzie Partagos (najlepszym w całym mieście) zobaczysz, jak powstają tradycyjne kubańskie cygara i być może skręcisz nawet swoje własne (oczywiście tylko po to, żeby zrobić sobie zdjęcie i przywieźć pamiątkę z wakacji).

Spacer siedmiokilometrowym wałem nadmorskim Malecón ciągnącym się od La Habana (Stara Hawana) do Vedado to jeden z obowiązkowych punktów programu. Podczas przechadzki przy zachodzie słońca możesz podziwiać grę światła na wodzie. Wzdłuż promenady ciągną się budynki w stylu barokowym i art deco, w których znajdują się lokalne kafejki i bary. Malecón to kwintesencja miasta. Trzeba to miejsce zobaczyć na własne oczy.

Murealando to dowód na to, jak silne więzi łączą mieszkańców Hawany. Wspólny projekt, który stał się też wizytówką miasta, zupełnie odmienił ponurą okolicę. Sąsiedzi mieszkający przy opuszczonej wieży wodnej, która zamieniła się w górę śmieci oczyścili ją i zamienili w artystyczną przestrzeń. Murale i graffiti powstały nie tylko na samej wieży, ale pojawiły się też na okolicznych budynkach znajdujących się wzdłuż ulic. Zwiedzający okolicę mogą teraz podziwiać żywą sztukę i na własne oczy przekonać się, jak Kubańczycy potrafią jednoczyć siły, żeby zmieniać rzeczywistość.

Marzy Ci się wycieczka na Kubę? Zaplanuj swoją wyprawę z biurem podróży TUI i zimową porą wybierz się na ciepłe kubańskie plażowanie. Wszystkie oferty znajdziesz na stronie https://www.tui.pl/wypoczynek/kuba/oferty-all-inclusive.

 

Trinidad – kwintesencja kubańskiego życia

 

Trinidad położony w prowincji Sancti Spiritus to najprawdopodobniej jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez podróżników. Całkowicie różni się od kurortu Varadero, gdzie zlokalizowane są hotele all inclusive i stanowi kwintesencję kubańskiej kultury. Miasto wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury, bo Trinidad to przykład bardzo dobrze zachowanego miasta kolonialnego. Odwiedzając to miejsce, poczujesz się, jak w innej epoce. Tu czas się zatrzymał i od XIX w. miasto niewiele się zmieniło. Niegdyś było to komercyjne centrum Kuby, gdzie gromadzono duże bogactwa. Do centrum miasta nie mogą obecnie wjeżdżać samochody, a jedynie osły i wozy zaprzężone w konie. Uroczymi uliczkami można więc spacerować godzinami, odwiedzając lokalne sklepiki z ręcznie wyrabianymi produktami.

Na każdym rogu ulicy usłyszysz graną na żywo muzykę i zatańczysz salsę z lokalnymi mieszkańcami. A wieczorem na schodach w pobliżu katedry, posłuchasz wyjątkowego koncertu. W pobliżu miasta Trinidad znajduje się wiele historycznych miejsc, które również warto odwiedzić. Żeby poznać i zrozumieć historię niewolnictwa, warto udać się do Valle de los Ingenios. Zobacz tam Manaca Iznaga – byłą plantację trzciny cukrowej, której właściciel Pedro Iznaga stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie właśnie przez handel niewolnikami. Wysoka na 44 metry wieża znajdująca się na plantacji służyła do obserwacji pracujących niewolników. Trinidad otaczają jedne z najlepszych kubańskich plaż. Należy do nich m.in. Playa Ancon.

 

Viñales – miasteczko cygar

 

Wycieczka na Kubę nie może się obyć bez odwiedzenia małego miasteczka Viñales, gdzie uprawia się tytoń dla największych kubańskich producentów cygar. Dolina Viñales to jedno z najpiękniejszych miejsc na Kubie. Czas płynie tu powoli, a okolice miasteczka są urocze.

W centrum Viñales znajduje się mały targ z wieloma stanowiskami sprzedającymi lokalne przysmaki. Spróbujesz tu ręcznie wypiekanej pizzy, smażonych ziemniaków i churros i napijesz się najlepszej piña colady. Z miasteczka odchodzą boczne uliczki prowadzące do wsi i w stronę wzgórz. Viñales to idealne miejsce do spacerowania i prawdziwego odpoczynku. Wolny rytm życia mieszkańców sprawia, że samemu chce się żyć spokojniej i podziwiać otaczająca Cię przyrodę.

Dolinę możesz przemierzać na piechotę, pojeździć po niej rowerem lub konno. W Valle de Viñales zobaczysz zachwycające swoimi rozmiarami mogoty, czyli stożkowate wzgórza o bardzo stromych i skalistych zboczach otoczone zupełnie płaskim terenem.

 

Cienfuegos i Zatoka Świń

 

Miasteczko oddalone od Hawany o 6 godzin jazdy autobusem wpisano podobnie jak Trinidad na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. To dobre miejsce, żeby odpocząć od atmosfery panującej w pozostałych częściach Kuby.

Cienfuegos założono w XIX w. tuż nad brzegiem morza. W pobliżu miasta znajduje się ogród botaniczny – idealne miejsce na relaksujący popołudniowy spacer. Rosną w nim różne gatunki roślin, w tym najwięcej odmian bambusa. Cienfuegos to dobra baza wypadowa wokół, której znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Blisko stąd do Parku Narodowego Ciénaga de Zapata, który należy do najlepszych miejsc na świecie, gdzie można obserwować ptaki. Oprócz tego są tu fantastyczne plaże i nie brakuje okazji do nurkowania.

Z Cienfuegos możesz odwiedzić też słyną Zatokę Świń przez Kubańczyków nazywaną Bahia de Cochinos. Krystalicznie czysta woda i cudowna rafa koralowa zachęcają do nurkowania i podziwiania podwodnego świata. Niedaleko od tego miejsca znajduje się Caleta Buena – przepiękna zatoczka idealna do uprawiania snorkelingu. Wejście na plażę jest płatne, jednak w cenie dostajesz leżak i drinki.

Naturalne baseny El Nicho i cudowne wodospady na Rio Hanabanilla to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na Kubie. Możesz przespacerować się szlakiem, podziwiając piękne widoki lub popływać i ponurkować w chłodnej wodzie.

 

Kuba – dlaczego warto wybrać się tu na wakacje?

 

Kuba to niezwykłe miejsce, szczególnie jeśli planujesz podróżować po kraju. Czas się tu zatrzymał i Europejczykom wydaje się, jakby przenieśli się do innej epoki. Kubańczycy są bardzo otwarci i życzliwi, a miasteczka pełne uroku, radości i bogatej historii.

Odwiedź Kubę, żeby choć na chwilę zapomnieć o swoich problemach i całkowicie się zrelaksować. Zatańcz salsę na ulicy, skręć swoje własne cygaro i napij się najlepszego mojito na świecie przygotowanego na bazie kubańskiego rumu. Jeśli zamiast odwiedzania kolejnych miasteczek wolisz spokojny relaks na plaży, wybierz się do kurortu Varadero, gdzie znajdują się hotele all inclusive. Wybrzeże uważa się za jedno z najpiękniejszych w całym kraju. Linia brzegowa należy jednak do miejscowych hoteli. Dlatego plaże są strzeżone i nie spotkasz tu lokalnych mieszkańców.

 

źródło: materiały partnera
https://www.twoscotsabroad.com/10-things-to-do-in-havana/
The 21 Best Things To Do In Cuba
10 of the Coolest Things to Do in Cuba
The Most Fantastic Things To In Do Cuba: The Ultimate Guide
https://www.ytravelblog.com/places-to-visit-in-cuba/ http://www.panivoyager.pl/2016/10/18/hawana-zwiedzana-z-maciejem/

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close