Region

Wystawa "PKP projekt"

Katowicki dworzec to jeden z najciekawszych architektonicznie obiektów na Górnym Śląsku. Zarówno zwolenników jaki i przeciwników brutalizmu powinna zainteresować wystawa fotograficzna oddająca hołd gmachowi, który już niedługo zostanie całkowicie przebudowany.

Tomasz Kiełkowski – autor zdjęć – fotografując kielichy, separuje je od straganów stojących na hali głównej. Dzięki temu zabiegowi skupia się na samej architekturze, pokazując, że odpowiednio zaprezentowana ma wciąż wielki potencjał i może budzić estetyczne emocje. – Główną ideą takiego zabiegu było podążenie za myślą Le Corbusiera – ojca brutalizmu. Jest on znany ze swojego zachwytu surowym betonem oraz misternie ułożonymi deskowaniami – mówi autor zdjęć. – Chodziło mi również o to, by pokazać dlaczego kielichy powinny być traktowane jako dzieła sztuki na europejską skalę – kontynuuje.

Wernisaż będzie jedną z ostatnich okazji, by przyjrzeć się dworcowi w jego pierwotnej formie. „PKP projekt” ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że głównym problemem tego miejsca jest brak remontów i przemyślanej polityki zagospodarowania przestrzeni w jego wnętrzu, a nie myśl architektoniczna, którą można uznać za jedną z najbardziej innowacyjnych w swoich czasach na świecie.

Kiełkowski zajmuje się katowicką architekturą od wielu lat. W poprzednich projektach („Symetrie Modernizmu” oraz „Przestrzenie Art Deco”) podejmował tematykę budownictwa modernistycznego starając się przywrócić na swoich zdjęciach świetność zapomnianym gmachom.

Wystawę będzie można oglądać w dniach 28 kwietnia – 13 maja 2010 w Galerii SARP (Archibarze).

Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close