Wystawa zabwek z PRL

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od wtorku w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. „Chcemy przybliżyć czas PRL współczesnym dzieciom. Mamy nadzieję, że wystawa wywoła spore emocje wśród osób dorosłych, które z pewnością odnajdą na niej zapamiętane zabawki” – powiedziała PAP komisarz ekspozycji Magdalena Górecka. Pokazane zostaną m.in. drewniane klocki znane kilku pokoleniom, plastikowe i szmaciane lalki oraz maskotki. Będą pieski, kotki, misie, metalowe samochody, kombajny, wywrotki i traktory. Także bąki, wiaderka do piaskownicy, bierki, domino i układanki z kilkunastu spółdzielni zabawkarskich, które dominowały wówczas w branży.

Atrakcją wystawy będą prototypy zabawek złożonych do oceny władz Związku Spółdzielni Zabawkarskich i zabawki wysyłane na eksport za pośrednictwem warszawskiej firmy Coopexim. Archiwalna „Kronika spółdzielczości pracy” przybliży kilka wytwórni zabawkarskich. „Po emisji audycji w telewizji w 1985 roku dzieci zasypały redakcję listami, w których prosiły o przysłanie zabawek, krytykowały ich jakość, skromną ofertę w sklepach i kolejki do lad” – podkreśliła Górecka. Według niej, w spółdzielni zabawkarskiej w Krakowie pracowały wykwalifikowane fryzjerki, które czesały główki wytwarzanych tam lalek z PCW, a z kolei produkowane w latach 50. w Częstochowie miniaturowe kombajny nie były przeznaczone dla dzieci, tylko służyły do reklamy tych deficytowych wówczas maszyn.

Oprócz gotowych zabawek zaprezentowane zostaną na wystawie półprodukty – kilogramy bucików, celuloidowych oczek i twarzy lalek, wykrojniki oraz narzędzia do wypychania zabawek z pluszu.

Zabawki można będzie oglądać przez rok

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close