AlarmRegionWiadomość dnia

Zagrają i …zbudują im dom! Niezwykła akcja pomocy rodzinie spod Żywca! [ZDJĘCIA]

Kasia potrzebuje pomocy

Kasia cierpi na częste ataki padaczki i nie może się prawidłowo rozwijać. W pierwszych miesiącach jej życia lekarze zdiagnozowali u niej zespół Westa z padaczką lekooporną. Dziewczynka nie mówi, nie jest w stanie nawet utrzymać samodzielnie głowy, a co dopiero jeść, czy poruszać się. Kasia cały czas leży, wymaga intensywnej rehabilitacji i stałej opieki. W jej chorobie rokowania nie są dobre. Kasia nigdy nie stanie na własnych nogach, a jej życie praktycznie ciągle jest zagrożone. W marcu dziewczynka z ciężkim zapaleniem płuc trafiła na Oddział Intensywnej Terapii Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Przeszła zabieg tracheotomii oraz gastrostomii. To dodatkowo komplikuje ciężki los rodziny. Ośrodki odmawiają rehabilitacji dziewczynki z rurką tracheotomijną. Jedyną możliwością dla Kasi jest kosztowna rehabilitacja domowa. Dodatkowe koszty wiążą się z koniecznością częstej wymiany końcówek rurek podłączonych do aparatury medycznej oraz środków opatrunkowych i dezynfekujących. Konieczność ciągłej opieki nad Kasią uniemożliwia Izie podjęcie jakiejkolwiek pracy. Pracuje tylko pan Jan. Ale jego pensja to za mało, aby poprawić ciężkie warunki.

 

 

Ludzi dobrej woli nie brakuje

Na szczęście Dyrlagowie nie są sami. Dzięki wsparciu wielu osób w ciągu ostatnich kilku lat udało się zebrać pieniądze na leczenie i rehabilitację Kasi. Dzięki przychylności Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu odbyły się już dwa koncerty charytatywne. Za darmo dla Kasi zagrała Kapela Siwy Dym i Baciary. Teraz również za darmo na Dniach Powiatu zagra zespół Tekla Klebetnica. Dzięki tym pieniądzom Kasia otrzymała opiekę na przyzwoitym poziomie. Rodzinę wspierają też prywatne firmy. W ciągu ostatnich miesięcy dużą pomoc Dyrlagowie otrzymali od Galerii Lider oraz zakładów mięsnych Handerek. Od niedawna z pomocą Kasi pospieszyła Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci w Tychach. Dzięki hospicjum Kasia powróciła do regularnej rehabilitacji.

 

 

Zbudują im dom!

Wolontariusze z tyskiej placówki nie zamierzają na tym poprzestać. Końcem lipca bielska restauracja Wirtuozeria oraz Park dla Dzieci Błoniolandia zorganizowały dużą imprezę. Wystąpić miały m.in. gwiazdy programów Hell’s Kitchen oraz Top Chef. Ponieważ organizatorzy chcieli część dochodu przeznaczyć na cel charytatywny, zwrócili się do hospicjum o wytypowanie potrzebujących. –Nie zastanawialiśmy się długo – przyznaje Natasza Godlewska, Prezes Zarządu Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci. – Mamy pod opieką wiele dzieci. Stan zdrowia każdego z nich jest ciężki, ale tylko Dyrlagowie mają do tego tak niebywale trudne warunki mieszkaniowe i bytowe.

 

 

Tak zrodził się pomysł, aby spróbować uzbierać na nowy, choćby mały dom dla tek dotkniętej przez los rodziny. Dyrlagowie mają przychylność gminy, która pomoże im przejść przez konieczne formalności. Pracownia Projektowa CONSEND z Żywca wykona dla nich bezpłatnie projekt nowego domu. Niektóre markety budowlane już zadeklarowały, że przekażą część materiałów budowlanych potrzebnych do budowy. Część pieniędzy i materiałów udało się również zebrać podczas pikniku w Błoniolandii.

 

 

Budowa domu, choć wydaje się szalonym pomysłem, jest absolutną koniecznością. Stara ponad stuletnia chata nie pozwala zapewnić należytej opieki dziecku. Trudno tu o podstawowe warunki sanitarne i bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Najbardziej uderzający jest brak łazienki i wc, niezaprzeczalnie bardzo komplikujący wykonywanie czynności pielęgnacyjnych nad ciężko chorym dzieckiem. Dom nie posiada CO i kanalizacji. Jesienią i zimą roku jedna izba ogrzewana jest niewielkim piecem na drewno stojącym na środku pokoju. Ciężko w tej sytuacji uchronić Kasię przed kolejnymi infekcjami, z których każda bezpośrednio zagraża jej życiu. Ponieważ w domu nie ma łazienki, nie ma też możliwości podawania dziecku tlenu.

 

 

Pieniądze zbiera Śląskie Hospicjum dla Dzieci. Można ich wesprzeć wpłacając darowiznę na numer konta: 67 1090 1186 0000 0001 1169 0159 z dopiskiem "Dom dla Kasi". Sponsorzy lub firmy, które w jakikolwiek sposób chciałby wesprzeć tą budowę również mogą zgłaszać się do hospicjum (43-100 Tychy, Plac św. Anny 2, tel/fax 32/447-36-84 (8:00-15:00), kom. 600-441-028 (całą dobę)
www.hospicjumdladzieci-slask.org.pl, lub do redakcji Gazety Żywieckiej redakcja@gazetazywiecka.pl, tel. 606978566

 

Szansa aby wesprzeć Dyrlagów nadarzy się również w sobotę 9 sierpnia na Dniach Powiatu w Żywcu  w amfiteatrze pod Grojcem. Od godziny 14.00 wolontariusze tyskiego hospicjum będą zbierać pieniądze dla potrzebującej rodziny. Wieczorem specjalnie dla Kasi wystąpi Tekla Klebetnica. Również podczas koncertu będzie można wrzucać datki do puszki.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close