RegionZdrowie

Zalety mleka modyfikowanego

W pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka najlepszym i najbardziej odpowiednim pokarmem jest mleko matki. Zawiera przeciwciała odpornościowe, cenne składniki odżywcze – witaminy, mikro- i makroelementy wspierające prawidłowy rozwój dziecka.

 

Bywają sytuacje, że matka z różnych powodów nie może karmić piersią. Wtedy jedynym możliwym pokarmem staje się mleko modyfikowane. To mleko krowie specjalnie przygotowane dla najmłodszych, odpowiednio przystosowane do potrzeb młodziutkiego organizmu.

Układ pokarmowy niemowlęcia nie jest jeszcze całkiem rozwinięty i ma problemy z trawieniem zwykłego mleka krowiego. Dlatego mleko modyfikowane powstało z myślą o potrzebach niemowląt i małych dzieci.

Skład mleka modyfikowanego jest bardzo zbliżony do mleka kobiecego. Aby zaspokoić potrzeby dziecka, mleko poddaje się odpowiedniej modyfikacji.

Mleko modyfikowane jest bardziej sycące niż mleko matki. Jest dłużej trawione niż mleko kobiece, więc dziecko jest dłużej najedzone. W przypadku mleka modyfikowanego widać, ile mleka ubyło z butelki i czy maluszek potrzebuje jeszcze czasu, by dokończyć posiłek.

Podczas karmienia piersią matka  nie wie, ile dziecko zjadło. Podczas przystawienia do piersi nie da się ocenić, ile mililitrów mleka spożywa dziecko.

Mlekiem modyfikowanym może karmić maluszka każda osoba, pod opieką której dziecko przebywa – tata, babcia, dziadek, ciocia, wujek, starsze rodzeństwo. Matka karmiąca piersią może zostawić dziecko pod opieką kogoś bliskiego tylko wtedy, gdy odciągnie pokarm. Karmienie mlekiem modyfikowanym to więc spora wygoda.

Matka karmiąca piersią musi przestrzegać odpowiedniej diety. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym matka może spożywać produkty, które są zakazane podczas karmienia piersią.

Jak wybrać i jak przygotowywać mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane najlepiej dobierać w porozumieniu z pediatrą. Przy wyborze produktu nie należy sugerować się ceną ani kolorem opakowania. Powinien być to produkt wysokiej jakości dostosowany do wieku maluszka. Podawanie dziecku produktów, które nie są dla niego przeznaczone, może poważnie mu zaszkodzić

Podczas przygotowywania mleka modyfikowanego należy zawsze dbać o higienę i postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Mleko należy podawać zawsze w czystej butelce, w odpowiedniej temperaturze, niewykorzystaną część pokarmu należy wylać, przed każdym karmieniem trzeba przygotować nową porcję.

 

źródło: artykuł partnera

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close