RegionZdrowie

Zaskakujące fakty o suszarkach do rąk

Suszarki do rąk w ciągu ostatnich lat przeszły znaczną ewolucję . O ile starsze modele zużywały sporo energii, a czas suszenia był dość długi, o tyle aktualnie dostępne są takie, które potrafią wysuszyć ręce nawet w niecałe dziesięć sekund.

 

Zaskakujące fakty o suszarkach do rąk

Suszarki do rąk w ciągu ostatnich lat przeszły znaczną ewolucję . O ile starsze modele zużywały sporo energii, a czas suszenia był dość długi, o tyle aktualnie dostępne są takie, które potrafią wysuszyć ręce nawet w niecałe dziesięć sekund. Suszarek do rąk używa się na całym świecie: w szkołach, szpitalach, kinach, centrach handlowych, na lotniskach, dworcach, w urzędach, na uczelniach czy w biurach. Chwila refleksji nad urządzeniami, z których korzystamy na co dzień, pozwala odkryć ich inne oblicze. Poniżej przedstawimy kilka faktów o suszarkach, o których na pewno nie miałeś pojęcia:

Historia

Suszarka do rąk, może wydawać się nowoczesnym wynalazkiem, a tak naprawdę liczy sobie już prawie sto lat. Pierwsze takie urządzenie, zostało opatentowane w 1921 roku. Jednak swoją popularność osiągnęło kilkadziesiąt lat później, w 1948 roku, dzięki Georgowi Clemensowi.

Zaoszczędź

Zakup suszarki do rąk może zredukować wydatki,  w porównaniu do kosztów zużycia papierowych ręczników. Systematyczne kupowanie ręczników jest w skali roku znacznie większym wydatkiem niż koszty zużycia prądu przez suszarkę. Wiele modeli suszarek, to urządzenia energooszczędne, co więcej, to urządzenia o bardzo długim czasie eksploatacji. Warto rozważyć kupno suszarki – nawet jeśli na początku będzie to spory wydatek, to inwestycja szybko się zwróci.

Bądź Eko

Nie każdy wie, że wyprodukowana tona papieru, to około dwóch do czterech ton drewna, zużytego na jego wytworzenie. Dodatkowo, ważny jest fakt, że choć ręczniki jednorazowe wytwarzane są z makulatury, jednak to po zużyciu– są jedynie odpadami, gdyż chlorowany papier, z którego często produkuje się ręczniki zaliczany jest do odpadów mieszanych, co oznacza, że nie podlega recyklingowi. Również badania potwierdzają wyższość suszarek np.: w  badaniu przeprowadzonym w Oksfordzie odkryto, że suszarki do rąk mają mniejszy wpływ na środowisko niż stosowanie ręczników papierowych. A więc więcej faktów:

Do wytworzenia jednorazowych ręczników zużywany jest nie tylko papier, ale także ogromne ilości oleju, wody i energii elektrycznej. Skutkiem produkcji jest również znacząca emisja dwutlenku węgla. Należy pamiętać, że  proces nie kończy się tylko na wyprodukowaniu ręczników, muszą zostać zapakowane, przetransportowane, i finalnie – zutylizowane. Ręczniki ostatecznie się zużywają, i produkcja zaczyna się od nowa.

Oczywiście wytworzenie suszarki do rąk też wiąże się z odpadami czy emisją gazów cieplarnianych, jednak efektem tego jest urządzenie, które służy bardzo długo. Dowodem na to, jest badanie przeprowadzone w Kansas – po zainstalowaniu 102 suszarek do rąk w publicznych szkołach dowiedziono, że w skali roku ubyło w nich 34 ton odpadów. Wyliczono, że w ten sposób uratowano 587 drzew.

Nie są skupiskiem bakterii i wirusów !

Pomimo ostatnio dużej propagandy, badania dowodzą, że w nowych suszarkach do rąk – gorące powietrze wewnątrz – zabija większość drobnoustrojów. Na rynku dostępne są też suszarki, które wyposażone są w filtr HEPA, który oczyszcza i filtruje zasysane powietrze z 99,97% zanieczyszczeń, w tym z różnego rodzaju drobnoustrojów: bakterii, grzybów, pierwotniaków i wirusów. Wszystkie badania i testy dowodzą, że suszarki do rąk są higieniczne i godne polecenia.

Ukryty marketing

Jako ciekawostkę i smaczek na koniec udowadniamy, że wiele suszarek do rąk jest wykorzystywanych jako nośnik reklamy. Rzucający się w oczy design nie tylko uprzyjemnia korzystanie w trakcie suszenia rąk, ale również przyciąga wzrok i w podczas tych kilki sekund skupiamy go na nazwie i logo producenta. Wielu użytkownikom imponuje już sam fakt wyjątkowo krótkiego suszenia, które od tej pory będzie kojarzyło się z konkretnym logo, gdyż reklama taka działa podprogowo i nazwa producenta pozostanie w naszej pamięci na dłuższy czas.

Wyższe wymagania higieniczne w dzisiejszych czasach sprawiają, że nie sposób sobie wyobrazić zniknięcia suszarek do rąk. Te wszechobecne urządzenia stały się już symbolem bezpieczeństwa, czystości i estetyki.

 

źródło: artykuł partnera

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close