RegionWiadomość dnia

Zobaczcie, co wykopano w Rudzie Śląskiej! [ZDJĘCIA]

W Rudzie Śląskiej w miejscu dawnego, średniowiecznego gródka znaleziono już ponad 1000 cennych przedmiotów i elementów. Znaleziska to efekt trwających od kilku tygodni prac archeologicznych na terenie średniowiecznego gródka w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. Wydobyte skarby to ślady mieszkańców warowni sprzed ponad 500 lat. Prace badawcze prowadzone są przy współudziale finansowym miasta. Tegoroczne prace są kontynuacją badań przeprowadzonych latem 2013 roku, kiedy zespół pod kierunkiem archeologa Dariusza Goińskiego odnalazł w niewielkim wykopie sondażowym na dnie fosy resztki drewnianych konstrukcji. To właśnie teren pięknie zachowanej do naszych czasów fosy jest miejscem prowadzenia wykopów. Archeolodzy prowadzą prace w czterech kwadratach 5 x 5 m, każdy o głębokości 2,5 m i do tej pory odnaleźli ponad 1000 elementów zarówno ceramicznych, jak i metalowych.

 

 

ZDJĘCIA: Już ponad 1000 znalezisk mają na koncie archeolodzy, którzy dzięki wsparciu miasta prowadzą badania średniowiecznego gródka w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach

 

 

-Jestem tutaj wolontariuszem już drugi sezon i bardzo mi się ta praca podoba – mówi Dariusz Wodarz, student historii. -Cieszę się, że mogę swoją wiedzę czerpać nie tylko z książek, ale z bezpośredniego doświadczenia, jakie daje taka praca. Do pomocy przy wykopaliskach mogą zgłaszać się wszyscy, bez względu na wykształcenie. -Nie trzeba być zawodowym archeologiem, a pomocy potrzebujemy zarówno do kopania, jak i przeszukiwania wykopanej ziemi – mówił Przemysław Noparlik. -Wykopy trzeba będzie również zasypać i tutaj też pomoc będzie bardzo mile widziana – apelował.

 

 

Gródków tego typu jest w okolicy więcej, m.in. w Zabrzu i Mikołowie. -Żaden z gródków nie jest tak duży jak ten – podkreśla Przemysław Noparlik. -Obiekt jest bardzo ładnie zachowany, i ma coś, czego nie mają pozostałe, czyli podgrodzie. O gródku na pewno wiemy to, że na szczycie kopca stała drewniana wieża, oblepiona grubą warstwą gliny. Dookoła kopca była drewniana palisada, czyli pale wbite w ziemię, które chroniły przed atakiem z zewnątrz. Wokół palisady biegła fosa. -Największa zagadką tego miejsca jest jego funkcja – mówi Przemysław Noparlik. -Archeolodzy potwierdzają, że był to obiekt warowny, czyli budowla, która była obronna. Natomiast do czego służyła nie wiadomo – podkreślał. Są dwie hipotezy: jedna zakłada, że była to siedziba rycerska, co jednak jest mało prawdopodobne, bo Kochłowice nigdy nie były wsią rycerską, a książęcą. Druga hipoteza, ku której skłaniają się historycy zakłada, że była to strażnica celna przy granicy księstw: bytomskiego i opawsko-raciborskiego. Warto przy okazji zaznaczyć, że w 2007 roku na łące niedaleko gródka archeolodzy odkryli resztki pieców i palenisk do wytopu żelaza oraz sporo skorup. Osada ta datowana jest na XI/XII wiek.

 

 

Już za miesiąc, czyli 23 i 24 sierpnia, pod grodem będzie zorganizowane obozowisko rycerskie z mnóstwem atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. -Serdecznie wszystkich zapraszam na imprezę  „In memoriam castri – Ku pamięci grodu” –  mówi Przemysław Noparlik. -Będą pokazy walk rycerskich, czy tańców średniowiecznych – zapowiada i dodaje, że w przedostatni weekend wakacji będziemy więc mogli przenieść się do średniowiecza pod kochłowickim gródkiem.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close