RegionWiadomość dnia

Żywa historia w podziemiach. Nowe turystyczne atrakcje w Będzinie

Będzińskie korytarze przez lata skrywały tajemnice drugiej wojny światowej. Kiedyś schronienia szukali tu hitlerowcy. Teraz w podziemnych korytarzach w Będzinie rządzić będą turyści. – Zamierzeniem jest stworzenie tutaj wystaw interaktywnych, żeby światło i dźwięk przybliżały nam historię miasta, żeby ludzie w sposób nowoczesny mogli poznawać jego historię – podkreśla Andrzej Adamczak, miłośnik historii Będzina.

Dwanaście metrów pod ziemią przygotowana zostanie dla nich żywa lekcja historii. Ekspozycja ma przybliżyć nie tylko mieszkańcom Będzina najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta. Wszystko ma być gotowe już w przyszłym roku. – Mimo że jest to odrestaurowane, to jest tu klimat, atmosfera. Na pewno jest coś magicznego – stwierdza Zofia Zycińska, mieszkanka Wodzisławia Śląskiego.

Właśnie zakończono renowację Wzgórza Zamkowego. Miecze krzyżuje tu nie tylko miejscowa brać rycerska. Teraz to szlak turystyczny o dużym znaczeniu historycznym. – Przebiega po trasie dawnego szlaku kupieckiego po drodze królewskiej. W czasach współczesnych jest szlakiem pielgrzymkowym i turystycznym – wyjaśnia Dariusz Jurek, prezes „Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego”. – Staramy się kultywować tradycję kultury materialnej średniowiecza z okresu przełomu XIV i XV wieku. Wtedy zamek działał prężnie – mówi Marek Szpadel, Bractwo Rycerskie Zamku Będzin.

Teraz też ma dynamicznie się rozwijać. Po dwóch latach do użytku oddano tu wyremontowane alejki i ławki. Zamontowano też monitoring, dlatego rodzice mogą być spokojni o bawiące się dzieci. – Można siedzieć i mięć oko na dzieci. Jest to atrakcyjne miejsce do zabawy, odmiennie. Powstaje dużo placów zabaw, które są właściwie takie same. Tu jest duże zróżnicowanie. To miejsce dla dzieci i mniejszych i starszych – stwierdza Monika Sowińska, mieszkanka Będzina.

By przywrócić temu miejscu dawny blask, potrzebne były środki unijne. W sumie 17 milionów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. – Dzięki pozyskanym środkom, udało nam się zdecydowanie szybciej park zrewitalizować. Gdybyśmy to robili ze środków własnych, na pewno bylibyśmy jeszcze w trakcie prac – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina. Dzięki pieniądzom z Brukseli szybciej odnaleźli drogę do celu. W dwa lata wyrosły tu dosłownie spod ziemi dwie turystyczne atrakcje.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close