Kierunek Zdrowie

Kraj produkcji: Polska

Rok produkcji: 2019

Przeznaczenie wiekowe: 12

Takiej operacji świat jeszcze nie widział. Lekarze z Gliwic dokonali złożonego przeszczepu u chłopca, u którego m.in. gardło, przełyk i krtań zostały wypalone przez żrący płyn. W dodatku przeszczepili 6-letniemu Tymkowi szpik kostny od nieżyjącego dawcy.

 

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to Tymek będzie sam oddychał, jadł, a nawet mówił i nie będzie musiał brać leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu. Na naszych oczach w leczeniu dokonała się rewolucja.

-Pobierałem szpik od dawcy, który był dzieckiem zmarłym tragicznie. Przeszczepialiśmy go chłopcu, który nie miał dzieciństwa. Zakręciła się łza w moim oku. Nie tylko zakręciła. Tak jak staram się zazwyczaj powstrzymywać emocje, tak w tym wypadku mi się to nie udało – mówi prof. Sebastian Giebel. Na co dzień jest kierownikiem Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Instytucie Onkologii w Gliwicach.

O sobie, swojej pracy i pasji opowiedział w świątecznym wydaniu programu Kierunek Zdrowie.

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close