Zobacz program Kierunek Zdrowie o diagnozowaniu i leczeniu tętniaków aorty brzusznej

Kraj produkcji: Polska

Rok produkcji: 2019

Przeznaczenie wiekowe: Dla małoletnich od lat 12

Może objawiać się bólem brzucha i pleców, ale może też nie dawać żadnych objawów. W obu przypadkach jest schorzeniem zagrażającym naszemu życiu. To tętniak aorty brzusznej, tykająca bomba. Choroba jednej z największych arterii odprowadzającej krew z serca.

 

Tętniak powstaje, gdy w danym miejscu aorta zwiększa swoją średnicę o 50%, czyli ma więcej niż 3 cm. Tętniak aorty może wystąpić w każdym jej odcinku, jednak najczęściej umiejscawia się w części podnerkowej.

W wypadku pęknięcia tętniaka, konieczna jest natychmiastowa operacja. To zabieg ratujący życie, choć niestety często pacjenci umierają jeszcze w karetce pogotowia. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie tętniaka i zoperowanie go zanim dojdzie do tragedii.

Wszystko, co powinniście wiedzieć o tętniaku aorty brzusznej, jego diagnozie i leczeniu – w najnowszym wydaniu programu Marii Zawały – KIERUNEK ZDROWIE

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close