TOP 5 SILESIA FLESZ: To był tydzień pełen śmierci i ludzkiego cierpienia...

Kraj produkcji: Polska

Rok produkcji: 2018

Przeznaczenie wiekowe: 12

Nie lubimy Wam przekazywać tego typu informacji. Ale niestety – nie mamy wpływu na to, co dzieje się wokół nas. Za nami dni, które nijak nie współgrają z otaczającą nas wesołością zbliżających się świąt. Nie było praktycznie dnia, który nie przyniósłby kolejnej, tragicznej informacji. Łącznie z tą o śmierci 13 górników w kopalni w Karwinie.

 

To jedna z największych tragedii w górnictwie węgla kamiennego. W kopalni Stonava w czeskiej Karwinie, w wyniku wybuchu metanu zginęło 13 górników. 12 z nich to Polacy. Na miejsce natychmiast przyjechał premier Morawiecki, od razu ruszyła akcja ratunkowa w której pomagali ratownicy z CSRG Bytom. Niestety, dla 13 górników na pomoc było już za późno. 10 zostało rannych – 2 wciąż przebywa w szpitalu w Ostrawie. Prezydent Andrzej Duda na 23 grudnia wyznaczył żałobę narodową.

Niestety – smutnych informacji w TOP 5 SILESIA FLESZ mamy o wiele więcej. Zmarł człowiek, dla którego Śląsk był wszystkim, i który dla Śląska zrobił naprawdę wiele. Kazimierz Kutz, wybitny reżyser filmowy i teatralny, w swoich firmach Śląsk nie tyle pokazujący, co malujący swoją miłością dla regionu. Regionu, który pożegna go 28 grudnia.

 

Powiemy także o czymś, o czym trudno mówić ze spokojem, pożądanym tak bardzo w dniu narodowej żałoby. Nie brakuje bowiem osób, którzy potrafią w święta… porzucić swoich starszych, niedołężnych i schorowanych bliskich. Dziesiątki, jeśli nie setki babć, dziadków, wujków, mam i ojców ląduje w szpitalach akurat tuż przed świętami. Bo wiadomka – na wyjazd raczej młodzi kogoś takiego nie zabiorą, opiekunki brak, więc szpitale – także w woj.śląskim – są często przez takie osoby traktowane jak przechowalnie. Nie ludzi, a zupełnie zbędnych przedmiotów. Czy potraficie zachować stoicki spokój po obejrzeniu materiału Silesia Flesz na ten temat – odpowiedzcie sobie sami…

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close