BLISKIE/DALEKIE. Festiwal X-lecia Teatru im. Stefana Batorego
X lat minęło jak jeden dzień!
X lat prób i błędów, szukania drogi, schodzenia z niej i wracania, X lat bycia ciągle daleko a jednak wciąż blisko, X lat tworzenia i umacniania przyjaźni. To wszystko sprowadza nas do tego wydarzenia, które chcemy świętować razem z Wami Drodzy Odbiorcy i Odbiorczynie Festiwalu! Dzisiaj chcemy przybliżać wszech- i mikroświaty, które do tej pory mogły wydawać się dalekie, a oddalać to, co być może zbyt długo stało w jednym miejscu – utarte schematy, stare perspektywy i stereotypy.
Przez lata teatr dał nam mnóstwo wzruszeń, emocji i często niełatwych pytań. Dziś chcemy tę energię posłać dalej, darować te niezwykłe doświadczenia innym. Dlatego Festiwal jest dla Was – czerpcie z niego, bądźcie całym sobą, korzystajcie ze wszystkiego co oferuje. Niech to święto teatru stanie się umacniającym doświadczeniem wspólnoty i bliskości pośród tych, którzy być może na co dzień są daleko od siebie. Niech będzie celebracją kultury która sama troszczy się o siebie, niech będzie miejscem wymiany myśli, dyskusji i zauważania, tego co do tej pory przeoczone. Niech będzie też po prostu dobrą zabawą, bo co to za urodziny bez odrobiny szaleństwa?
Stwórzmy to wydarzenie razem. Bądźmy blisko, wbrew wszystkiemu co w nas dalekie!
Festiwal BLISKIE/DALEKIE będzie dostępny i włączający. Spektakle będą tłumaczone na Polski Język Migowy, a do części przedstawień zostanie przygotowana audiodeskrypcja. Osoby z niepełnosprawnościami zapraszamy nie tylko jako publiczność, ale także jako współtwórców i współtwórczynie wydarzenia. Na festiwalu wystąpi grupa osób g/Głuchych z manifestem teatralnym Moje ręce krzyczą. Wystawiony zostanie także spektakl Kopakonan – opowieść o kobiecie foce, w którym Język Migowy stanowi integralną część inscenizacji duńskiej legendy.
W programie festiwalu m.in. prezentacje spektakli z nurtu teatru niezależnego, koncerty, warsztaty wokalne oraz teatralno-ruchowe. Wydarzenie będzie także niepowtarzalną okazją do poznania rytuału tarantyzmu oraz twórczości polsko-hiszpańsko-włoskiej grupy artystycznej Afuera Teatro. Dzięki zróżnicowanej ofercie festiwalowej zaprosimy mieszkańców Chorzowa, regionu oraz pozostałych uczestników festiwalu do zapoznania się z twórczością międzynarodową.
W trakcie festiwalu odbędą się dwie premiery Teatru im. Stefana Batorego Teresa w reżyserii Katarzyny Hory oraz Toć w reżyserii Ewy Mikuły.
Program wydarzenia:
1.10.2024:
17:30 – eSki, Teatr im. Stefana Batorego, reż. Marta Wiśniewska
19:30 – Moje ręce krzyczą, Performans/teatralny manifest g/Głuchych
21:00 – Koncert Dreggae’n’Road, Aleksandra Daraż
2.10.2024:
12:00-15:00 – Radość | Warsztaty śpiewu z Aleksandrą Daraż
18:00 – Q&A, Living Space Theatre / Another Collective
20:00 – Dance the roots, Afuera Teatro
3.10.2024:
12:00-15:00 – Taranta Atelier | warsztaty tańca rytualnego z Maristellą Martellą
17:30 – Premiera TOĆ | spektakl na podstawie rozmów ze Ślązaczkami, reż. Ewa Mikuła
20:30 – Heartburn, Cosmino Productions, reż Rachel Karafistan
21:30 – Jam Session
4.10.2024:
12:00-15:00 – Taranta Atelier | warsztaty tańca rytualnego z Maristellą Martellą
17:30 – Kopakonan – opowieść o kobiecie foce, reż. Grzegorz Grecas
19:30 – Czuję do Ciebie miętę, Teatr Zagłębia, reż. Nina Batovska, Kateryna Vasiukova
21:30 – Koncert pseudo-poezji z możliwością praktyki ruchowej Piotra „Jaszczura” Śnieguły i Teofila z Katowic
5.10.2024:
16:00 – Panel dyskusyjny ChorzOFF – Potencjał i kapitał kulturowy w postindustrialnej tożsamości Górnego Śląska
19:00 – Premiera Teresa, Teatr im. Stefana Batorego, reż. Katarzyna Hora
21:00 – Huczne i buńczuczne zakończenie Festiwalu Bliskie/Dalekie!
Po każdym spektaklu planowany jest panel dyskusyjny w formule long-table związany z tematyką i problematyką przedstawienia.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Obowiązuje rezerwacja wejściówek za pośrednictwem strony: www.teatrbatory.pl (od 9 września 2024 r.).
Dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024, Unii Europejskiej oraz Miasta Chorzów.
PATRONAT HONOROWY: PREZYDENT MIASTA CHORZÓW SZYMON MICHAŁEK
PARTNERZY: Instituto Cervantes, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Chorzowskie Centrum Kultury, III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie, JGA Doradztwo Podatkowe, Istituto Italiano di Cultura di Cracovia/Włoski Instytut Kultury w Krakowie
Patroni medialni: e-teatr.pl, Nietak!t, ŚLĄZAG, Radio Piekary, TVS