Patronat

TVS może objąć Patronatem Medialnym różne wydarzenia o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, naukowym, sportowym i społecznym. Aby uzyskać Patronat Medialny Telewizji TVS, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z regulaminem przyznawania Patronatów Medialnych Telewizji TVS. Następnie należy pobrać i wypełnić formularz umieszczony poniżej oraz odesłać go pocztą na adres TVS (Plac Grunwaldzki 12, 40-126 Katowice). Osobą przyznającą Patronaty Medialne TVS jest Dyrektor – p. Małgorzata Piechoczek, w porozumieniu z Kolegium Patronackim. O decyzji TVS organizatorzy zostają powiadomieni do 14 dni od daty wpłynięcia wniosku. Decyzja nie wymaga uzasadnienia i jest ostateczna.

Prośby prosimy kierować na adres e-mail: patronaty@tvs.pl.

Dokumenty do pobrania:

Regulamin przyznawania patronatów Telewizji TVS

Wniosek o przyznanie patronatu

Wrzesień

28 Maj
19 Lis

Śląsk dzieci – szkółka tradycji i gwary prowadzona przez Mistrza Tradycji

 

Śląsk dzieci – szkółka tradycji i gwary prowadzona przez Mistrza Tradycji

Cykl 7 warsztatów (raz w miesiącu od maja do listopada) dla dzieci od 5 do 9 roku życia prowadzona przez znanego na Śląsku artystę – Grzegorza Chudego.

 • Interdyscyplinarne warsztaty z wykorzystaniem innowacyjnych scenariuszy
 • Zabawa – animacje – nauka
 • 1 godzina w miesiącu
 • Materiały, pomoce i udział bezpłatne
 • Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
 • Zapisy rozpoczniemy po świętach wielkanocnych (należy wypełnić kartę zgłoszenia oraz zaakceptować regulamin) – trwać będą do 17 V

Cele projektu:

 • Nabycie praktycznych umiejętności władania gwarą śląska
 • Twórcze zainspirowanie dzieci elementami kultury i tradycji Górnego Śląska
 • Zwiększenie świadomości korzeni swojego pochodzenia
 • Wzmocnienie tożsamości z kulturą i tradycjami funkcjonującymi na poziomie regionalnym

Terminy warsztatów – wtorkowe popołudnia: 28 V, 4 VI, 2 VII, 27 VIII, 17 IX, 22 X, 19 XI

Szczegółowe informacje w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” filia „Dąb” (ul. Krzyżowa 1, Katowice) tel: 608 549 089 / mail: filiadab@mdkkoszutka.pl

Kontakt do koordynatora projektu: Katarzyna Pawlak mail/k.martin@mdkkoszutka.pl (tel: 608 549 089 wew. 22)

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Maj 28 (wtorek) 08:00 - Listopad 19 (wtorek) 22:00
30 Lip
26 Gru

Do sztuki gotowi start

 

 

Projekt edukacyjno-artystyczny „DO SZTUKI GOTOWI START!”, realizowany jest przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA od początku 2012 roku. Wychodzi naprzeciw wszystkim tym, którzy mają nikły kontakt ze sztuką lub nie mają go wcale. Idea projektu zakłada uczestnictwo w kulturze takich osób jako pewien proces nawiązania relacji społecznych. Przypadkowy przechodzień przestaje być traktowany jako pasywna jednostka, staje się nie tylko aktywnym odbiorcą, lecz elementem twórczego działania, współodpowiedzialnym za jego specyfikę oraz za relacje, które zachodzą między uczestnikami. Integracja następuje nie tylko na płaszczyźnie sztuka – odbiorca, ale również artysta – odbiorca oraz odbiorca – odbiorca. Wydarzenia artystyczne inicjowane są w różnych zakątkach Katowic, dodatkowo w galerii odbywają się warsztaty i wykłady. Jak dotąd na nasze zaproszenie odpowiedziało 49 artystów i edukatorów sztuki z całej Polski. Zrealizowali oni w sumie 28 akcji artystycznych – czasem były to efemeryczne działania performatywne, innym razem kilkumiesięczne akcje zorientowane społecznie. Dodatkowo zrealizowanych zostało 6 akcji według pomysłów nadesłanych na konkurs organizowany co roku w ramach projektu. Odbiorcami wszystkich działań było kilkanaście tysięcy osób.

Kuratorka: Aneta Zasucha

 

Artyści zaproszeni do 8.edycji:  Anna Bargiel, Daniel Brożek, Iwona Demko, Joanna Bronisławska/Asi Mina i Agata Hofelmajer-Roś, Anna Nacher i Marek Styczyński, Cecylia Malik, Honorata Martin, kolektyw LineAct.

 

 

W latach 2012 oraz 2014-2019 projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w 2013 roku dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.

 

Lipiec 30 (wtorek) 00:00 - Grudzień 26 (czwartek) 00:00
30 Sie
27 Wrz

Palce Chopina. Stopy Marysi

„Palce Chopina. Stopy Marysi” to spektakl, którego akcja dzieje się na komisariacie policji w Katowicach. Na pierwszym planie dwójka zagubionych młodych ludzi (z czymś na sumieniu) oraz nadgorliwy stróż prawa (z bronią palną i znajomością sztuk walki). W tle przestępstwo, łatwe dziewczyny z klubów, najlepszy kurs uwodzenia w Polsce, posępna religijna matka, blaski i cienie branży erotycznej i oczywiście pragnienie miłości.

Scenariusz i reżyseria: Michał Łukowicz
Muzyka: Tomasz Bauć, Michał Tomasik

Michał Ciołek – Jaś
Nicoletta Dragon – Marysia
Jakub Seiffert – John
Kamila Żymła – Mary
Alan Turek – Policjant

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16. roku życia.

Po spektaklu premierowym przewidziana jest rozmowa z twórcami spektaklu.

Zamiast zaakceptować rzeczywistość taką jaka jest szukamy wciąż czegoś lepszego, marzymy o piękniejszym ciele, mądrzejszych rodzicach, bardziej egzotycznych przygodach i innych super rzeczach. Na domiar złego, funkcjonujemy w czasach, gdy wszystkie te marzenia (najpiękniejsze miejsca na świecie, „lepsze wersje samych siebie”, najseksowniejsze kobiety, najromantyczniejsi i najprzystojniejsi faceci…) są dwa kliknięcia obok, są naszą codziennością za pośrednictwem internetu i mediów społecznościowych. Czujemy się zagubieni, niepasujący, zbyt normalni i nieidealni, na ten świat. Katujemy się wyrzutami sumienia („bo przecież inni mają lepsze życia”) i kreujemy swoje publiczne wizerunki tak, żeby innym wydawały się bardziej imponujące. Żyjemy na kredyt, udając lepszych niż jesteśmy, a tym udawaniem doprowadzamy siebie i innych do wyrzutów sumienia.

Daty:  

Premiera: 30.08 – 19:00

Kolejne spektakle:

6.09 – 18:00 i 20:00

13.09 – 19:00

27.09 – 19:00

Sierpień 30 (piątek) 19:00 - Wrzesień 27 (piątek) 22:00
31 Sie
11 Lis

Różne drogi wolności

Sierpień 31 (sobota) 16:30 - Listopad 11 (poniedziałek) 13:00
25 Wrz
26 Wrz

III Jaworznicki Dzień dla Biznesu

III Jaworznicki Dzień dla Biznesu

Już po raz trzeci Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie organizuje Jaworznicki Dzień dla Biznesu pt. „Jaworzno. Tu przedsiębiorczość ma moc” pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta oraz Wicemarszałka Województwa Śląskiego Dariusza Starzyckiego. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 25 – 26 września 2019 r. w Ośrodku Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, ul. św. Wojciecha 100.

Podczas wydarzenia poruszane będą tematy pozwalające Przedsiębiorcom być na bieżąco
z najnowszymi trendami w biznesie i zmianami w prawie. Organizatorzy przygotowali ciekawe  panele dyskusyjne i warsztaty, w które włączą się specjaliści z całej Polski, wymieniając się doświadczeniami
i poglądami. Jaworznicki Dzień dla Biznesu będzie miał miejsce w malowniczym otoczeniu GEOsfery,
a wydarzeniu towarzyszyć będą również interesujące koncerty muzyczne.

Wrzesień 25 (środa) 11:00 - Wrzesień 26 (czwartek) 17:00
29 Wrz

Światowy Dzień Serca w Katowicach

Światowy Dzień Serca w Katowicach

W niedzielę, 29 września br. na Rynku w Katowicach odbędą się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, a współgospodarzem Miasto Katowice. Tego dnia w godz. 10.00-17.00 będzie możliwość skorzystania m.in. z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych.

Dzień Serca to przede wszystkim edukacja na temat profilaktyki chorób serca. W programie zaplanowano bezpłatne badania specjalistyczne, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, porady kardiologów, naukę zdrowego odżywiania i dużo aktywności fizycznej. Nie zabraknie występów artystycznych i dobrej muzyki.

Uroczystości Obchodów Światowego Dnia Serca obchodzone są co roku w wielu miastach na całym świecie. Organizatorzy maja nadzieję, że przy sprzyjającej pogodzie i licznym udziale mieszkańców Katowic, tegoroczna uroczystość będzie doskonałą promocją zdrowia.
Podobnie jak w latach ubiegłych zorganizowane zostaną punkty medyczne, gdzie można będzie bezpłatnie zmierzyć i oznaczyć m.in.:

 • wysokość ciśnienia tętniczego
 • wagę ciała oraz BMI
 • poziom cukru we krwi
 • poziom cholesterolu we krwi

 

Program na scenie i liczne atrakcje wokół sceny rozpoczną się od godz.12:00. Remigiusz Rączka zaprosi uczestników do swojego kulinarnego namiotu. W programie artystycznym wystąpi Grzegorz Halama. Na zakończenie Centralnych Obchodów Światowego Dnia Serca o godz. 16:00 wystąpi SŁAWOMIR.

Wrzesień 29 (niedziela) 10:00 - Wrzesień 29 (niedziela) 17:00
30 Wrz

Warsztaty – Adaptacja do zmian klimatu na Śląsku

Warsztaty – Adaptacja do zmian klimatu na Śląsku
Warsztaty – Adaptacja do zmian klimatu na Śląsku

Warsztaty – Adaptacja do zmian klimatu na Śląsku.

Celem warsztatów jest zwrócenie uwagi na konieczność współpracy jednostek samorządowych wszystkich szczebli i dążenie do rozwiązań systemowych pozwalających skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom zagrożeń wynikających ze zmian klimatu. Na warsztatach dyskusja będzie ukierunkowana na wypracowanie podstaw do wspólnych działań adaptacyjnych dla miast najbardziej zurbanizowanego regionu w Polsce.

Warsztaty będą składały się z części wprowadzającej oraz części dyskusyjnej, w której uczestnicy skupią się na następujących zagadnieniach:

 • Systemowe rozwiązania działań adaptacyjnych,
 • Miejska Wyspa Ciepła – zasięg zagrożenia i możliwości ograniczenia,
 • Gospodarka wodna w miastach w świetle działań adaptacyjnych,
 • Projekty i działania wzmacniające odporność miast na zmiany klimatu,
 • Formy informacyjno-edukacyjne w zakresie mitygacji i adaptacji do zmian klimatu.

 

Adaptacja ma na celu przystosowanie miast do zmieniających się warunków klimatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska, gospodarki i społeczeństwa.

Wrzesień 30 (poniedziałek) 09:00 - Wrzesień 30 (poniedziałek) 16:00

Październik

28 Maj
19 Lis

Śląsk dzieci – szkółka tradycji i gwary prowadzona przez Mistrza Tradycji

 

Śląsk dzieci – szkółka tradycji i gwary prowadzona przez Mistrza Tradycji

Cykl 7 warsztatów (raz w miesiącu od maja do listopada) dla dzieci od 5 do 9 roku życia prowadzona przez znanego na Śląsku artystę – Grzegorza Chudego.

 • Interdyscyplinarne warsztaty z wykorzystaniem innowacyjnych scenariuszy
 • Zabawa – animacje – nauka
 • 1 godzina w miesiącu
 • Materiały, pomoce i udział bezpłatne
 • Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
 • Zapisy rozpoczniemy po świętach wielkanocnych (należy wypełnić kartę zgłoszenia oraz zaakceptować regulamin) – trwać będą do 17 V

Cele projektu:

 • Nabycie praktycznych umiejętności władania gwarą śląska
 • Twórcze zainspirowanie dzieci elementami kultury i tradycji Górnego Śląska
 • Zwiększenie świadomości korzeni swojego pochodzenia
 • Wzmocnienie tożsamości z kulturą i tradycjami funkcjonującymi na poziomie regionalnym

Terminy warsztatów – wtorkowe popołudnia: 28 V, 4 VI, 2 VII, 27 VIII, 17 IX, 22 X, 19 XI

Szczegółowe informacje w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” filia „Dąb” (ul. Krzyżowa 1, Katowice) tel: 608 549 089 / mail: filiadab@mdkkoszutka.pl

Kontakt do koordynatora projektu: Katarzyna Pawlak mail/k.martin@mdkkoszutka.pl (tel: 608 549 089 wew. 22)

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Maj 28 (wtorek) 08:00 - Listopad 19 (wtorek) 22:00
30 Lip
26 Gru

Do sztuki gotowi start

 

 

Projekt edukacyjno-artystyczny „DO SZTUKI GOTOWI START!”, realizowany jest przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA od początku 2012 roku. Wychodzi naprzeciw wszystkim tym, którzy mają nikły kontakt ze sztuką lub nie mają go wcale. Idea projektu zakłada uczestnictwo w kulturze takich osób jako pewien proces nawiązania relacji społecznych. Przypadkowy przechodzień przestaje być traktowany jako pasywna jednostka, staje się nie tylko aktywnym odbiorcą, lecz elementem twórczego działania, współodpowiedzialnym za jego specyfikę oraz za relacje, które zachodzą między uczestnikami. Integracja następuje nie tylko na płaszczyźnie sztuka – odbiorca, ale również artysta – odbiorca oraz odbiorca – odbiorca. Wydarzenia artystyczne inicjowane są w różnych zakątkach Katowic, dodatkowo w galerii odbywają się warsztaty i wykłady. Jak dotąd na nasze zaproszenie odpowiedziało 49 artystów i edukatorów sztuki z całej Polski. Zrealizowali oni w sumie 28 akcji artystycznych – czasem były to efemeryczne działania performatywne, innym razem kilkumiesięczne akcje zorientowane społecznie. Dodatkowo zrealizowanych zostało 6 akcji według pomysłów nadesłanych na konkurs organizowany co roku w ramach projektu. Odbiorcami wszystkich działań było kilkanaście tysięcy osób.

Kuratorka: Aneta Zasucha

 

Artyści zaproszeni do 8.edycji:  Anna Bargiel, Daniel Brożek, Iwona Demko, Joanna Bronisławska/Asi Mina i Agata Hofelmajer-Roś, Anna Nacher i Marek Styczyński, Cecylia Malik, Honorata Martin, kolektyw LineAct.

 

 

W latach 2012 oraz 2014-2019 projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w 2013 roku dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.

 

Lipiec 30 (wtorek) 00:00 - Grudzień 26 (czwartek) 00:00
31 Sie
11 Lis

Różne drogi wolności

Sierpień 31 (sobota) 16:30 - Listopad 11 (poniedziałek) 13:00
2 Paź
3 Paź

XVII SAMORZĄDOWYM FORUM KAPITAŁU I FINANSÓW

2-3 października 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się XVII SAMORZĄDOWE FORUM KAPITAŁU I FINANSÓW.

Tegoroczna edycja Forum tradycyjnie połączy liderów samorządu i biznesu. Bogata tematyka 10 równoległych konferencji oraz bardzo ciekawe wydarzenia towarzyszące będą doskonałym miejscem do pozyskiwania wiedzy i wymiany doświadczeń.

Bieżąca edycja Forum to 2 dni spotkań, 80 debat i prezentacji, ponad 360 wykładowców, ponad 1200 uczestników.

Całość tworzy przyjazny, wysoce merytoryczny kontekst dla przedyskutowania najważniejszych problemów finansowych, inwestycyjnych i organizacyjnych funkcjonowania polskich samorządów. Na naszej konferencji samorządowcy będą mieli możliwość zapoznania się z najskuteczniejszymi rozwiązaniami, trendami i dobrymi praktykami, które wskazują jak najefektywniej wykorzystać środki budżetowe, którymi dysponują.

Obok ambitnego programu merytorycznego konferencjom towarzyszyć będą ciekawe wydarzenia, takie jak: Gala Inwestorów Samorządowych, strefy eksperckie, wystawy targowe i promocyjne. Podczas wieczornej gali uhonorujemy laureatów rankingów WSPÓLNOTY.

Organizatorem wydarzenia jest spółka MINICIPIUM.

Program wydarzenia oraz rejestracja dostępne są http://www.samorzadoweforum.pl/

 

Październik 02 (środa) 09:00 - Październik 03 (czwartek) 20:00
3 Paź
6 Paź

1. FESTIWAL WIESŁAWA OCHMANA

 

Na przestrzeni całej polskiej historii sztuki operowej obecność naszych wybitnych artystów na najważniejszych scenach i estradach świata była i jest nieoceniona. Dlatego też powinno zależeć wszystkim, dla których sztuka nie jest obojętna, aby życie kulturalne naszego kraju obfitowało w festiwale honorujące właśnie wyjątkowych polskich artystów. Bezsprzecznie takową wybitną osobowością artystyczną jest światowej sławy tenor Mistrz Wiesław Ochman. Natomiast miejscem, które wyszło naprzeciw powyższym potrzebom, jest Miasto Zawiercie.

Zawierciańska tradycja „ochmanowska” jest niezwykle bogata i piękna. To właśnie w Zawierciu przez 25. lat odbywały się koncerty charytatywne zatytułowane „Wiesław Ochman i Jego Goście”, podczas których zebrano ponad 1 mln zł. dla fundacji „Auxilium” im. dr Henryka Wnuka. Pieniądze te w całości przeznaczono na zakup niezbędnego sprzętu medycznego ratującego życie ludzkie w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. To właśnie w Zawierciu odbyło się wiele debiutów młodych artystów, którym te koncerty otworzyły furtkę do karier. Dziś Ci artyści są solistami czołowych polskich i zagranicznych teatrów operowych, co często zaznaczają w swoich biogramach.

Dzięki Wiesławowi Ochmanowi nieustanie mówi się o Zawierciu. Wszędzie bowiem, gdzie Mistrz występuje – czyli na całym świecie! – podkreślane jest jego zaangażowanie w to Miasto. Dzięki Wiesławowi Ochmanowi o Zawierciu, jako o kolebce dobroci i kultury, dowiadują się tysiące osób na całym globie. Mistrz zawsze tę informację podkreśla w swoich wywiadach, a także upomina się, aby zaznaczano ją w jego życiorysach zamieszczanych w książkach, katalogach koncertowych oraz programach radiowych i telewizyjnych.

Teraz przyszedł czas, aby dać powód przyjazdu do Zawiercia wszystkim tym, którzy póki co jedynie słyszeli o wyjątkowości tego Miasta i gościnności jego mieszkańców. Dlatego też powstał pomysł na organizację czterodniowego wydarzenia artystycznego, czyli Festiwalu Wiesława Ochmana.

Pomysłodawcą Festiwalu Wiesława Ochmana jest Jarosław Świtała – tancerz, pedagog, kierownik baletu, choreograf, reżyser, inicjator polskiego życia kulturalnego. Organizatorem Festiwalu Wiesława Ochmana jest Miasto Zawiercie.

Udział w Festiwalu zarówno znanych artystów, jak i tych dopiero wchodzących na scenę popularności będzie współgrał z założeniami programowymi, które składają się na: promocję młodych artystów, warsztaty edukacyjne dla młodzieży, prezentacje sceniczne ważnych dzieł operowych, łączenie wszelakich dziedzin sztuk, spotkania z wybitnymi artystami, koncerty wokalne z polskim i zagranicznym repertuarem operowym, operetkowym, pieśniarskim, sakralnym oraz symfonicznym.

 1. Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu to wydarzenie artystyczne skierowane zarówno do melomanów, jak i do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką klasyczną. W związku z tym trzy spośród sześciu wydarzeń artystycznych będą dostępne dla publiczności za darmo.

Od 3 do 6 października 2019r. Miasto Zawiercie stanie się „Jurajską Stolicą Kultury i Sztuki”.

Z pierwszą edycją Festiwalu Wiesława Ochmana współpracować będzie w sumie 200. artystów.

I dzień:

Koncert inaugurujący Festiwal Wiesława Ochmana oparty będzie na twórczości jednego kompozytora związanego z karierą Wiesława Ochmana.

3 października, o godz. 18:00 w MOK ”Centrum”, w sali widowiskowej Wiesława Ochmana odbędzie się uroczysta gala inauguracyjna zatytułowana „Melodie Moniuszki w karierze Ochmana”. Usłyszymy zarówno arie, duety, jak i muzykę baletową ze wszystkich oper skomponowanych przez Stanisława Moniuszkę, a także najsłynniejsze pieśni kompozytora. Wystąpią: Bożena Bujnicka – sopran, Małgorzata Kustosik – mezzosopran, Mariusz Godlewski – baryton, Sylwester Targosz-Szalonek – tenor, Jasin Rammal-Rykała – bas-baryton. Usłyszymy także zawierciański chór „Capella Vartiensis”. Zagra Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. Koncert wyreżyseruje pomysłodawca Festiwalu Jarosław Świtała. Gospodarzem wieczoru będzie dyrektor artystyczny Festiwalu Oskar Świtała.

Założeniem twórców Festiwalu jest połączenie wielu dziedzin sztuk. W związku z tym, tego samego wieczoru po Gali Inauguracyjnej ok. godz. 21:00 nastąpi otwarcie wystawy pt. „Wernisaż malarstwa polskiego” w MOK „Centrum”, w galerii „ZAWartE”. Wszystkie obrazy – ponad 40 dzieł – to dar malarzy lub ich spadkobierców dla Muzeum Sztuki, które dzięki Władzom Miasta powstaje w Zawierciu. Gośćmi honorowymi wernisażu będą darczyńcy czyli Artyści Malarze.

II dzień:

Jedną z najważniejszych idei Festiwalu Wiesława Ochmana jest promocja młodych artystów oraz edukacja młodzieży poprzez kulturę. W koncepcie programowym znajdą się więc warsztaty operowe.

W związku z powyższym 4 października to „Dzień dla młodych”. O godz. 11:00 rozpocznie się warsztat edukacyjny skierowany do najmłodszych widzów, do uczniów szkół. Młodzież będzie miała okazję uczestniczenia w profesjonalnej próbie do spektaklu operowego „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, którą poprowadzą: patron Festiwalu i reżyser spektaklu Mistrz Wiesław Ochman oraz pomysłodawca Festiwalu i asystent reżysera, a także choreograf przedstawienia Jarosław Świtała. Odbędzie się również rozmowa z obydwoma twórcami, którą poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Oskar Świtała.

Tego samego dnia o godz. 18:00 zobaczyć będzie można spektakl „Straszny dwór” już w pełnej krasie. Wykonają go młodzi artyści – studenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która to Uczelnia jest partnerem Festiwalu. Reżyserem spektaklu jest Wiesław Ochman, asystentem reżysera i choreografem Jarosław Świtała.

III dzień:

Osobnym celem inicjatorów Festiwalu Wiesława Ochmana jest promocja twórczości w dziedzinie muzyki klasycznej, poświęcona szeroko pojętej tematyce polskiej.

5 października odbędzie się koncert zatytułowany „Polskie pieśni sakralne”. Wykonane zostaną utwory najsłynniejszych, jak i mniej znanych polskich kompozytorów. Wydarzenie odbędzie się o godz. 19:00 w Bazylice św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu przy ul. H. Sienkiewicza 4. Koncert połączy pokolenia… Gwiazdą wieczoru będzie Mistrz Wiesław Ochman, któremu towarzyszyć będzie jego wnuczek Krystian Ochman – również tenor, student katowickiej Akademii Muzycznej oraz znakomite solistki: Katarzyna Bochyńska-Wojdył – sopran, Renata Dobosz – mezzosopran. Solo na flecie zagra młoda artystka Joanna Sokołowska. Na organach akompaniować będzie śpiewakom prof. Jerzy Matula.

IV dzień:

Przez 25 lat w Zawierciu odbywały się koncerty charytatywne „Wiesław Ochman i Jego Goście”, podczas których zebrano ponad 1 mln zł. dla Fundacji „Auxilium” im. dr Henryka Wnuka, wspierającej finansowo Powiatowy Szpital w Zawierciu. W 1992 roku to wydarzenie zainicjowali: dr Henryk Wnuk, dr Czesław Kawecki, mecenas Jan Klisiak, dyrektor Andrzej Danecki oraz Jarosław Świtała. Za uzyskane pieniądze zakupiono najbardziej niezbędny sprzęt medyczny dla pacjentów zawierciańskiego szpitala.

Tak będzie i w tym roku, gdyż kontynuujemy charytatywne tradycje tych koncertów, które stają się obecnie integralną, finałową częścią Festiwalu. Cały dochód z koncertu zostanie przekazany na zakup niezbędnego sprzętu dla Szpitala w Zawierciu.

Koncert „Wiesław Ochman i Jego Goście” odbędzie się 6 października o godz. 18:00 w MOK „Centrum”, w Sali widowiskowej Wiesława Ochmana. Gospodarzem wieczoru będzie oczywiście sam patron Festiwalu Mistrz Wiesław Ochman, który zaśpiewa wraz ze swoimi gośćmi: Anitą Maszczyk, Elwirą Janasik, Arkadiuszem Jakusem, Patrykiem Wyborskim i Dawidem Biwo. Z cyklu „Mistrzowie wokalistyki” wystąpi Feliks Widera. Gościem specjalnym koncertu będzie sopranistka Aleksandra Stokłosa. Zagra doskonale znana zawierciańskiej publiczności, bo od 23 lat współpracująca z koncertami „Wiesław Ochman i Jego Goście”, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego

Wszystkie szczegóły dotyczące Festiwalu: wydarzeń artystycznych, występujących artystów, programu koncertów, zakupu biletów, kontakt… dostępne są na stronie internetowej: www.OchmanFestiwal.pl. Bilety można również zakupić w kasie MOK „Centrum” przy ul. Piastowskiej 1.

Październik 03 (czwartek) 18:00 - Październik 06 (niedziela) 21:00
6 Paź

VIII ZLOT SAMOCHODÓW Z LAT 70-TYCH I NIE TYLKO…

VIII ZLOT SAMOCHODÓW Z LAT 70-tych i nie tylko…

 

Czy są jeszcze wśród nas miłośnicy klasycznej motoryzacji? Czy może jesteście pasjonatami mody lat 70? Jeśli tak to mamy dla was wspaniałą wiadomość!
6 października 2019 roku odbędzie się „VIII Zlot samochodów z lat 70 i nie tylko”.
Meta przejazdu zlokalizowana będzie w Piasku koło Pszczyny.
Zlot, jak co roku połączony jest wystawą, prezentacją samochodów, oraz Rajdem Turystycznym.

PROGRAM – ZLOT SAMOCHODÓW Z LAT 70 I NIE TYLKO
9:00-10:00 – REJESTRACJA ZAŁÓG – SAFETY FIRST SALON BHP (Czechowice-Dziedzice, ul. Starowiejska przy DK 1)
10:00 – Wystawa pojazdów, pokazy i prezentacje
11:30 – START PIERWSZEJ ZAŁOGI DO RAJDU WG. ITINERERA STRZAŁKOWEGO
11:31 – PIERWSZA KONKURENCJA SPRAWNOŚCIOWA
Zwiedzanie oraz konkurencje realizowane podczas Rajdu Turystycznego
13:45 – PIERWSZE ZAŁOGI NA MECIE – HOTEL STYL 70 w PIASKU (ul. Studzienicka 58, 43-211 Piasek)
14:00 – PREZENTACJA POJAZDÓW, KONKURENCJA SPRAWNOŚCIOWA, WYBÓR NAJŁADNIEJSZEGO AUTA ZLOTU. POCZĘSTUNEK DLA UCZESTNIKÓW
16:30 –ROZDANIE DYPLOMÓW I PUCHARÓW
17:00 – UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ZLOTU

Dla widzów udział w imprezie jest bezpłatny, dla wszystkich przewidujemy sporo atrakcji, dla najmłodszych szalone animacje, które poprowadzą nasze ulubione Bajki na ścianie!

Zapraszamy całe rodziny z dziećmi i znajomymi – zlot samochodów to duża impreza integracyjna nie tylko dla fanów motoryzacji!

Październik 06 (niedziela) 09:00 - Październik 06 (niedziela) 17:00

Listopad

28 Maj
19 Lis

Śląsk dzieci – szkółka tradycji i gwary prowadzona przez Mistrza Tradycji

 

Śląsk dzieci – szkółka tradycji i gwary prowadzona przez Mistrza Tradycji

Cykl 7 warsztatów (raz w miesiącu od maja do listopada) dla dzieci od 5 do 9 roku życia prowadzona przez znanego na Śląsku artystę – Grzegorza Chudego.

 • Interdyscyplinarne warsztaty z wykorzystaniem innowacyjnych scenariuszy
 • Zabawa – animacje – nauka
 • 1 godzina w miesiącu
 • Materiały, pomoce i udział bezpłatne
 • Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
 • Zapisy rozpoczniemy po świętach wielkanocnych (należy wypełnić kartę zgłoszenia oraz zaakceptować regulamin) – trwać będą do 17 V

Cele projektu:

 • Nabycie praktycznych umiejętności władania gwarą śląska
 • Twórcze zainspirowanie dzieci elementami kultury i tradycji Górnego Śląska
 • Zwiększenie świadomości korzeni swojego pochodzenia
 • Wzmocnienie tożsamości z kulturą i tradycjami funkcjonującymi na poziomie regionalnym

Terminy warsztatów – wtorkowe popołudnia: 28 V, 4 VI, 2 VII, 27 VIII, 17 IX, 22 X, 19 XI

Szczegółowe informacje w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” filia „Dąb” (ul. Krzyżowa 1, Katowice) tel: 608 549 089 / mail: filiadab@mdkkoszutka.pl

Kontakt do koordynatora projektu: Katarzyna Pawlak mail/k.martin@mdkkoszutka.pl (tel: 608 549 089 wew. 22)

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Maj 28 (wtorek) 08:00 - Listopad 19 (wtorek) 22:00
30 Lip
26 Gru

Do sztuki gotowi start

 

 

Projekt edukacyjno-artystyczny „DO SZTUKI GOTOWI START!”, realizowany jest przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA od początku 2012 roku. Wychodzi naprzeciw wszystkim tym, którzy mają nikły kontakt ze sztuką lub nie mają go wcale. Idea projektu zakłada uczestnictwo w kulturze takich osób jako pewien proces nawiązania relacji społecznych. Przypadkowy przechodzień przestaje być traktowany jako pasywna jednostka, staje się nie tylko aktywnym odbiorcą, lecz elementem twórczego działania, współodpowiedzialnym za jego specyfikę oraz za relacje, które zachodzą między uczestnikami. Integracja następuje nie tylko na płaszczyźnie sztuka – odbiorca, ale również artysta – odbiorca oraz odbiorca – odbiorca. Wydarzenia artystyczne inicjowane są w różnych zakątkach Katowic, dodatkowo w galerii odbywają się warsztaty i wykłady. Jak dotąd na nasze zaproszenie odpowiedziało 49 artystów i edukatorów sztuki z całej Polski. Zrealizowali oni w sumie 28 akcji artystycznych – czasem były to efemeryczne działania performatywne, innym razem kilkumiesięczne akcje zorientowane społecznie. Dodatkowo zrealizowanych zostało 6 akcji według pomysłów nadesłanych na konkurs organizowany co roku w ramach projektu. Odbiorcami wszystkich działań było kilkanaście tysięcy osób.

Kuratorka: Aneta Zasucha

 

Artyści zaproszeni do 8.edycji:  Anna Bargiel, Daniel Brożek, Iwona Demko, Joanna Bronisławska/Asi Mina i Agata Hofelmajer-Roś, Anna Nacher i Marek Styczyński, Cecylia Malik, Honorata Martin, kolektyw LineAct.

 

 

W latach 2012 oraz 2014-2019 projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w 2013 roku dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.

 

Lipiec 30 (wtorek) 00:00 - Grudzień 26 (czwartek) 00:00
31 Sie
11 Lis

Różne drogi wolności

Sierpień 31 (sobota) 16:30 - Listopad 11 (poniedziałek) 13:00

Grudzień

30 Lip
26 Gru

Do sztuki gotowi start

 

 

Projekt edukacyjno-artystyczny „DO SZTUKI GOTOWI START!”, realizowany jest przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA od początku 2012 roku. Wychodzi naprzeciw wszystkim tym, którzy mają nikły kontakt ze sztuką lub nie mają go wcale. Idea projektu zakłada uczestnictwo w kulturze takich osób jako pewien proces nawiązania relacji społecznych. Przypadkowy przechodzień przestaje być traktowany jako pasywna jednostka, staje się nie tylko aktywnym odbiorcą, lecz elementem twórczego działania, współodpowiedzialnym za jego specyfikę oraz za relacje, które zachodzą między uczestnikami. Integracja następuje nie tylko na płaszczyźnie sztuka – odbiorca, ale również artysta – odbiorca oraz odbiorca – odbiorca. Wydarzenia artystyczne inicjowane są w różnych zakątkach Katowic, dodatkowo w galerii odbywają się warsztaty i wykłady. Jak dotąd na nasze zaproszenie odpowiedziało 49 artystów i edukatorów sztuki z całej Polski. Zrealizowali oni w sumie 28 akcji artystycznych – czasem były to efemeryczne działania performatywne, innym razem kilkumiesięczne akcje zorientowane społecznie. Dodatkowo zrealizowanych zostało 6 akcji według pomysłów nadesłanych na konkurs organizowany co roku w ramach projektu. Odbiorcami wszystkich działań było kilkanaście tysięcy osób.

Kuratorka: Aneta Zasucha

 

Artyści zaproszeni do 8.edycji:  Anna Bargiel, Daniel Brożek, Iwona Demko, Joanna Bronisławska/Asi Mina i Agata Hofelmajer-Roś, Anna Nacher i Marek Styczyński, Cecylia Malik, Honorata Martin, kolektyw LineAct.

 

 

W latach 2012 oraz 2014-2019 projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w 2013 roku dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.

 

Lipiec 30 (wtorek) 00:00 - Grudzień 26 (czwartek) 00:00
×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close