Hashimoto – badania, leczenie, dieta
Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną. To przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, którego źródło stanowią czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Osoby, które się zmagają z tą chorobą, muszą być pod kontrolą lekarską i systematycznie przyjmować lek. Odpowiednia dieta jest zalecana jako wspomaganie leczenia. Dowiedz się więcej o Hashimoto i wsparciu, jakie może zapewnić dietetyk.
Czym jest Hashimoto?
Hashimoto jest chorobą o charakterze autoimmunologicznym, ale dokładne przyczyny jej rozwoju nie są znane. Duże znaczenie na pewno ma tryb życia i wpływ środowiska, w jakim żyjemy. Niezdrowe odżywianie czy stres mogą stanowić czynnik wywołujący chorobę. Niestety w Hashimoto objawy można pomylić z innymi problemami. Choroba Hashimoto prowadzi do niedoczynności tarczycy, ale niedoczynność tarczycy może też być zupełnie odrębną jednostką chorobową. Dlatego zawsze należy sprawdzać poprzez badania, jak wygląda sytuacja. W obu przypadkach objawy bywają identyczne.
Hashimoto – co to jest dokładnie? Dlaczego stanowi większy problem niż sama niedoczynność tarczycy? Hashimoto polega na autoagresji organizmu, który atakuje własne komórki tarczycy. Pojawiający się stan zapalny może prowadzić do rozwoju innych schorzeń o podłożu autoimmunologicznym, m.in. do łuszczycy.
W przypadku Hashimoto przyczyny mogą być różne, chociaż uwarunkowania genetyczne prawdopodobnie mają tu spore znaczenie. Jednak zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta mogą sprawić, że te przyczyny Hashimoto leżące w genach nie będą miały znaczenia i nie zachorujesz.
Diagnostyka i leczenie Hashimoto
Hashimoto – jakie badania są potrzebne, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę? Sprawdź poziom TSH, a zyskasz wiedzę, czy masz niedoczynność tarczycy. Chociaż w Hashimoto leczenie jest takie samo jak w niedoczynności, to lepiej wiedzieć, czy niedoczynność nie jest przypadkiem wywołana autoagresją organizmu.
Hashimoto a prawidłowe TSH – tak właśnie może się zdarzyć, gdy choroba autoimmunologiczna nie doprowadziła jeszcze do niedoczynności, ale zwykle jest to kwestia czasu. Dlatego ważne jest zbadanie anty-TG oraz anty-TPO. Na niedoczynność i Hashimoto leki zapisuje się takie same. To tyroksyna przyjmowana doustnie.
Dieta przy Hashimoto
W leczeniu Hashimoto dieta stanowi ważny aspekt. Ze względu na fakt, że jest chorobą, w której pojawia się stan zapalny, ważne jest spożywanie produktów o właściwościach przeciwzapalnych. Dieta przy Hashimoto powinna zawierać kwasy omega-3, które znajdują się w tłustych rybach morskich, nasionach chia, pestkach dyni i orzechach. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wygląda dieta Hashimoto, przepisy i inne informacje znajdziesz na stronie https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/hashimoto/. Pamiętaj, że nie musisz wykluczać produktów uznawanych powszechnie za niepożądane w przypadku omawianej choroby tarczycy.
Hashimoto dieta – czego nie wolno jeść? Możesz jeść wszystko, po prostu niektóre składniki należy wprowadzać do diety z umiarem. Wykluczenie wszystkich niekorzystnie działających na tarczycę produktów oznaczałoby deficyty witamin oraz składników mineralnych w organizmie.
Dietetyk w walce z Hashimoto
Opracowanie dobrego jadłospisu w przypadku choroby może być problematyczne, dlatego warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje dietetyk online. Jego kompetencje sprawdzisz, wchodząc na stronę https://centrumrespo.pl/oferta/. Doświadczony dietetyk on line ułatwi Ci wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych. Dlaczego dietetyk kliniczny online pomoże najskuteczniej? Ponieważ ma wyższe wykształcenie i zna zasady żywienia oraz fizjologię ludzkiego organizmu. Najlepsi dietetycy online zapewniają lepsze samopoczucie.
źródło: artykuł partnera