Kultura i rozrywkaRegion

Jak skutecznie zadbać o czystość domu?

Mówi się, że dom jest odzwierciedleniem duszy człowieka i jego podejścia do życia. W tym powiedzeniu może być ziarno prawdy i nie chodzi tylko o trofea łowieckie na ścianach zdradzające, że ich właściciel jest zapalonym miłośnikiem myślistwa. To, czy w domu panuje porządek czy bałagan bardzo wiele mówi o człowieku. Czyste mieszkanie, w którym wszystko ma swoje miejsce świadczy o pewnej dojrzałości i umiejętności zarządzania czasem. W poniższym artykule staramy się przybliżyć zalety płynące z częstego sprzątania oraz jakie nawyki należy przyswoić, aby bałagan i nieporządek przestały być naszą zmorą.

 

Zalety częstego sprzątania

Pomocne w zmotywowaniu się do częstego sprzątania jest uświadomienie sobie jego zalet. Regularne sprzątanie to mniej pracy. Jeśli przed pójściem spać wyczyścimy kuchenkę, przetrzemy blaty i umyjemy naczynia, co zajmie maksymalnie 15 minut, to po powrocie z pracy zaoszczędzimy ten kwadrans. A poza tym do czystego mieszkania po prostu przyjemniej się wraca! Osoby cierpiące na paraliżujący lęk przed pająkami może szczególnie zmotywować do sprzątania fakt, że te stawonogi wprost uwielbiają rzadko czyszczone, zakurzone i ciemne zakamarki w naszych mieszkaniach. Kolejną zaletą częstego sprzątania jest to, że jeśli będziemy w tygodniu regularnie myć, odkurzać i czyścić nasz dom, to weekend możemy spędzić oddając się różnym przyjemnościom. Ile przyjemniej wstaje się w sobotni poranek z myślą, że nie trzeba już sprzątać!

Jak skutecznie zadbać o czystość domu? (foto: materiały partnera)

Zdrowe nawyki w sprzątaniu

Jeżeli mimo starań utrzymanie czystości w domu stanowi dla was problem i każdy weekend zaczynacie od sprzątania całego domu, warto wyrobić w sobie nawyki, które ułatwią ten proces. Poniżej przedstawiamy wam kilka porad na to jak nauczyć się regularnego sprzątania:

  • Co masz zrobić później, zrób teraz: odkładanie zmywania naczyń na później nie sprawi, że będzie ich mniej albo staną się mniej brudne, a jedynie popsują wam humor gdy znów zajrzycie do zlewu. Warto od razu po przygotowaniu posiłku i zjedzeniu go posprzątać po sobie i umyć naczynia, kuchenkę i blat.
  • Rób regularny przegląd szaf i komód: Istnieje zasada która mówi o tym, że jeśli od roku nie założyło się jakiegoś ubrania, to należy się go pozbyć z szafy. Można ją zastosować nie tylko do ubrań, ale i innych przedmiotów zajmujących miejsce w naszych szafach. Warto od czasu do czasu przejrzeć półki i szuflady i wyrzucić stare i nieużywane rzeczy.
  • Zrób grafik: wizja sprzątania całego mieszkania naraz jest przytłaczająca, dlatego dobrze jest zrobić sobie grafik i rozbić pracę na kilka dni. Np. w poniedziałek odkurzanie, a we wtorek prasowanie itd.

Jak ułatwić sobie sprzątanie? Przydatne sprzęty

Obecnie na rynku nie brakuje gadżetów, które ułatwiają codziennie sprzątanie. Oto niektóre z nich:

  • Odkurzacz pionowy: to urządzenie, które świetnie nadaje się do kawalerek i małych mieszkań. Zajmuje mało miejsca, a do kupienia dostępne są modele bezprzewodowe ze stacją ładującą. Jego zalety docenią też osoby, które chcą szybko i wygodnie posprzątać nagromadzony kurz i śmieci bez dźwigania odkurzacza i przejmowania plączącym się kablem.
  • Myjka do okien: to narzędzie, które sprawi, że mycie okien w końcu stanie się przyjemne. Robot wykonuje za nas całą pracę fizyczną i skraca jej czas. W wyborze najlepszej myjki pomoże Ci ranking, który znajduje się tutaj.
  • Robot sprzątający: Przyjaciel zapracowanych osób. Robot będzie odkurzał mieszkanie gdy nas nie ma w domu i powita czystymi podłogami. Można kupić też modele z funkcją mycia.
  • Zmywarka: Od lat niezastąpione w kuchni urządzenie, które oszczędza czas, wodę i płyn do naczyń. Jeśli nie lubicie się schylać do zmywarki, to na rynku dostępne już są modele z funkcją podnoszenia kosza z naczyniami.

 

źródło: artykuł partnera
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close