Jak wydawać mniej i oszczędzać pieniądze? Poznaj sposoby na oszczędzanie?
Ile razy w naszym życiu zdarzyła się nam sytuacja że potrzebowaliśmy nagle gotówki? Zepsuty samochód, niespodziewana choroba, czy nagle z dnia na dzień przestała działać lodówka? W takich momentach z reguły “jakoś” udaje nam się nadwyrężyć budżet lub pożyczyć od kogoś pieniądze, ale jak uniknąć takich sytuacji? Jak zaoszczędzić pieniądze i mieć na czarną godzinę?
Jednorazowy wydatek dużej kwoty to spory problem, zwłaszcza teraz w czasie wysokich podwyżek i szalejącej inflacji. Jak wynika z badań Krajowego Rejestru Długów tylko w ostatnim półroczu ⅔ Polaków ograniczyło koszty życia. Finansowa wstrzemięźliwość to okazja do zaoszczędzenia pieniędzy. Nie wiesz jak zacząć, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak oszczędzać pieniądze?
Na czym można zaoszczędzić?
Aby rozpocząć przygodę z oszczędzaniem pieniędzy musimy na pewno zacząć od redukcji naszych niepotrzebnych wydatków, ustalenia celów i zaplanowaniu budżetu. Najpierw jednak przedstawimy w jaki sposób możemy ograniczyć wydatki:
- korzystaj z promocji i obniżek cenowych – punkt niby oczywisty, ale podczas zakupów zwłaszcza tych online warto korzystać z promocji, z pomocą przychodzą nam portale takie jak np.
HotShops.pl – strona z promocjami gdzie naprawdę możemy sporo zaoszczędzić. Warto śledzić okazje i promocje bo to często nawet i 40% obniżka i oszczędność. - korzystaj z taniego transportu – cena benzyny jest stosunkowo wysoka, biorąc pod uwagę eksploatację auta to też dodatkowa kwota którą możemy przyoszczędzić. Jeśli więc do pracy, sklepu nie masz daleko, warto rozważyć po prostu spacer lub zmianę samochodu na rower czy hulajnogę – może być elektryczna.
- ogranicz jedzenie na mieście – zrób sobie kanapki do pracy, jeśli możesz zabieraj wodę w bidonie, ogranicz jedzenie przede wszystkim w popularnych miejscach, często można zjeść większy posiłek w restauracji która jest 100 m dalej.
- nie marnuj jedzenia – jeśli mowa o ograniczaniu jedzenia to postaraj się nie marnować jedzenia które robisz w domu, zrób mniejsze porcje, tak aby wszystko zniknęło i nie było konieczności wyrzucania. Warto tutaj nie kupować produktów spożywczych które mają krótki termin przydatności.
- kupuj na zapas – artykuły trwałe, czy chemia domowa często mają bardzo długi termin przydatności a w przypadku zakupu wielopaków, czy większych opakowań – oszczędzamy na pojedynczym produkcie. Warto więc zaopatrzyć się na zapas i kupić większe ilości na przecenach czy wyprzedażach.
- zmniejsz zużycie mediów – nie marnuj wody, zakręć kran podczas mycia zębów, pamiętaj że ciągłe gaszenie żarówek energooszczędnych nie ma sensu, bo podczas włączenia zużywa się więcej prądu niż gdyby żarówka świeciła kilka godzin. Wyjmij ładowarki lub po prostu wyłącz listwę zasilającą.
- ogranicz używki – używki nie dość że źle wpływają na nasze zdrowie, to na dodatek są bardzo kosztowne. Mamy na myśli koszta nie tylko samych używek a przede wszystkim cenę wysokich kosztów leczenia.
- zwiększ aktywność fizyczną – teoretycznie tracimy czas, a w praktyce uprawianie sportu może przyczynić się do lepszego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego, dzięki temu zaoszczędzimy na wizytach u lekarzy czy specjalistów.
- planuj podróże – zaplanuj swoją podróż, poszukaj ofert last minute podczas zakupu biletów czy rezerwacji miejsc w hotelu. Często oferty last minute to prawie 50% oszczędności na wycieczce.
- szukaj darmowych rzeczy lub wydarzeń – podczas oszczędzania wcale nie musisz rezygnować z życia kulturalnego czy też dodatkowych przyjemności. Możesz trafić na sporo rzeczy zupełnie za darmo takich jak koncerty, produkty,spektakle czy nawet gry.
- oszczędzaj czas – więcej w życiu planuj – mniej działaj. Lepiej zrobić raz w tygodniu większe zakupy niż codziennie jeździć do sklepu. Dzięki planowaniu nie tylko zaoszczędzisz swój czas ale również zminimalizujesz ryzyko nieprzemyślanych zakupów, a więc niepotrzebnego wydatku.
Jak oszczędzać? Plan działania.
Najtrudniejszy pierwszy krok. Potem jest szansa że zmienimy stare nawyki i oszczędzanie wejdzie nam w krew. Ale jak zacząć oszczędzać? Oto prosty plan działania:
- Ustal cele
Tak jak w podróży warto mieć mapę, tak w przypadku oszczędzania warto mieć cel. Spróbuj określić ile pieniędzy potrzebujesz na początek by zapewnić sobie bezpieczną “poduszkę finansową”.
Jasno określone cele są również pomocne w zmianie starych nawyków i jasno określają nam miejsce do którego zmierzamy. Pamiętaj aby podczas oszczędzania nie zapominać o nagrodzie. Oszczędzanie pieniędzy to nie tylko wyrzeczenia, ale to również pewniejsze życie. Bo mając oszczędzone pieniądze jesteśmy spokojniejsi.
- Pozbądź się długów
Jeden z ważniejszych punktów na naszej drodze. Pozbycie się długów to absolutna podstawa jeśli chcemy zacząć oszczędzać. Dla spokoju głowy i konta, warto pozbyć się wszystkich długów i wejść w przygodę z oszczędzaniem z czystym kontem.
Wiadomo że nie zawsze mamy taką możliwość, bo kredytu nie możemy spłacić ot tak, ale te zaległości czy drobne pożyczki warto spłacić by nie obciążać się psychicznie.
- Przygotuj budżet domowy
Zobacz ile wydajesz, sprawdź co jest potrzebne a co nie w twoim domowym budżecie. Kartka papieru i długopis w zupełności wystarczą do takiego planu. Podsumuj ile zarabiasz, ile wydajesz.
Staraj się wypisać absolutnie wszystko od wypłat czy faktur z pracy, przez rachunki za prąd, abonamenty, opłaty, ubezpieczenia, przez subskrypcje i nawet drobne przychody z portali jak OLX czy Vinted.
- Sprawdź z czego możesz zrezygnować
Przygotowany wcześniej budżet pozwoli Ci spojrzeć na swoje wydatki. Teraz możesz określić mniej więcej to w jaki sposób wydawać mniej pieniędzy? Wydawaj mniej na zakupy, zrezygnuj z niepotrzebnych subskrypcji, korzystaj z miejskiego transportu lub roweru.
Warto ograniczyć wydatki bo to pomoże nam szybciej odłożyć i zaoszczędzić. Mniej wydając mamy więcej pieniędzy do odłożenia. Często możesz skorzystać z darmowych alternatyw, gier czy produktów. Warto w tym przypadku śledzić miejsca z darmowymi rzeczami jak np. https://hotshops.pl/kategorie/darmowe
- Zautomatyzuj oszczędzanie
W miarę możliwości postaraj się zautomatyzować oszczędzanie. Niech zaraz po wypłacie na twoje konto spływa drobna zaoszczędzona suma. Lub jeszcze lepiej przy każdych zakupach pewna kwota trafi na twoje konto oszczędnościowe.
Jeśli chodzi o automatyzację, warto również zadbać o automatyczne spłacanie rat, kredytów czy zobowiązań które musimy spłacić. Pamiętajmy też o regularnej kontroli naszego budżetu.
- Dodatkowe źródło dochodu
Dodatkowe źródło dochodu jest niezwykle istotne podczas przyspieszania procesu oszczędzania pieniędzy. Bez względu jakie będzie to dodatkowe źródło dochodu, zawsze to dodatkowe pieniądze. Warto pomyśleć o podwyżce, lub o dodatkowych zleceniach czy projektach po godzinach.
Można również sprzedawać ubrania których nie nosimy lub rzeczy których nie używamy. Opcji potencjalnego dodatkowego źródła dochodu jest naprawdę sporo. Warto być w tym temacie kreatywnym.
źródło: artykuł partnera
w tym kraju z oszczędzaniem coraz gorzej ale warto próbować żeby mieć trochę gotówki
Warto rozejrzeć się też za kodami rabatowymi 🙂