Artykuł PartnerskiArtykuł Sponsorowany

Kiedy zgłosić się do lekarza z bólem brzucha?

Ból brzucha to powszechna dolegliwość, która towarzyszy wielu różnorodnym stanom. Bywa związana z zatruciem pokarmowym, silnym stresem czy chorobami narządów wewnętrznych, ale nie zawsze stanowi powód do odwiedzin gabinetu lekarskiego. Sprawdź, kiedy warto skonsultować ból brzucha!

 

Dziwne odgłosy ze strony brzucha

Burczenie, uczucie przelewania, bulgotanie – to nierzadko wzbudzające niepokój objawy ze strony trzewi. Zwykle jednak stanowią one efekt mechanicznej pracy jelit i towarzyszą procesom trawienia oraz przesuwania się treści pokarmowej znajdującej się w jelitach. Są także powszechną reakcją organizmu pojawiającą się po jedzeniu (np. po obiedzie) bądź wypiciu dużej ilości płynów. Nie należy się nimi specjalnie przejmować, jeśli tylko cieszysz się ogólnym zdrowiem, o czym przeczytasz na stronie https://badaniakrwi.pl/bulgotanie-w-brzuchu-przyczyny-i-zapobieganie/

Przesłanką do odbycia wizyty lekarskiej może być występowanie odgłosów ze strony brzucha w towarzystwie dodatkowych dolegliwości, takich jak ból trzewi, problemy z wypróżnianiem i nudności. Zwłaszcza jeśli mają charakter nawracający, czyli nie występują sporadycznie, tylko powtarzają się co jakiś czas. Głośna praca jelit i ból bywa bowiem efektem zaburzeń jelitowo-żołądkowych bądź dotyczących innych organów, które wymagają specjalnego leczenia, np. z zastosowaniem diety, farmakoterapii i ćwiczeń ruchowych. 

Ból brzucha po jedzeniu

Nie zawsze ma on związek z obciążeniami chorobowymi. Czasami stanowi reakcję organizmu np. na rozciąganie ścian żołądka i jelit po zjedzeniu zbyt dużej ilości jedzenia. Układ trawienny jest wówczas po prostu przepełniony, a pasaż i wchłanianie pokarmu utrudnione. Niepokój może wzbudzać jednak ból brzucha po posiłku, zwłaszcza niezbyt obfitym, który pojawi się niespodziewanie i ma ostry przebieg. Taki stan wskazuje np. na nietolerancję organizmu na jakiś składnik diety bądź inne zaburzenia. Równie często ból brzucha może występować po spożyciu tłustego, ciężkiego jedzenia, gdyż zwykle to drogi żółciowe są wówczas najbardziej obciążone. Jeśli tylko sporadycznie pozwalasz sobie na rozpustę przy stole, a twój układ trawienny funkcjonuje prawidłowo, nie ma większego powodu do niepokoju. Ból po posiłku najczęściej dotyka osób zmagających się ze stanem zapalnym pęcherzyka żółciowego lub problemami wątrobowymi. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://badaniakrwi.pl/bole-brzucha-po-jedzeniu-co-je-powoduje/

Powiązane artykuły

Nerwica żołądka

Ból brzucha nie zawsze musi być związany z problemami trawiennymi, przejedzeniem czy chorobami narządów trzewnych. Do lekarza możesz także zgłosić się po pomoc, jeśli twój organizm jest przeciążony silnymi trudnościami emocjonalnymi i stresem. Nerwowy okres w życiu, zwłaszcza trwający dłuższy czas, może stanowić przyczynę tzw. nerwicy żołądka. To zaburzenie wegetatywne somatyczne, co oznacza, że podłoże problemu nie jest natury organicznej, tylko psychicznej, przy czym występuje pod postacią fizycznych dolegliwości. Oprócz bólu brzucha i uczucia ucisku w żołądku (o czym więcej przeczytasz w https://badaniakrwi.pl/co-moze-wywolac-ucisk-w-zoladku/) dominujące są także trudności z przełykaniem, nudności i dysfunkcje jelitowe.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button