Patronaty
LX Odrzański Spływ Wiosenny
Już za kilkanaście dni odbędzie się 60. edycja flagowego wydarzenia harcerzy specjalności wodnej Chorągwi Śląskiej ZHP – LX Odrzański Spływ Wiosenny.
Harcerstwo wodne na Śląsku obchodzi w tym roku 100-lecie prężnej działalności. Wieloletnie tradycje wychowania młodych pokoleń przez udział w spływach, rejsach i wykapkach kontynuuje w tym regionie kilkanaście drużyn wodnych, zrzeszających ponad tysiąc harcerzy.
Odrzański Spływ Wiosenny ma formę spływu gwiaździstego. W ostatnim tygodniu maja kilkuset wodniaków z całego Górnego Śląska spływa między innymi Kanałem Gliwickim oraz rzekami Odrą i Rudą, aby spotkać się na trzydniowym biwaku w okolicy Kędzierzyna-Koźla, w tym roku w Marinie Lasoki.
Wydarzenie nie odbywa się w tym terminie przypadkowo – Odrzański jest jednocześnie upamiętnieniem Powstań Śląskich, szczególnie walk w okolicy Góry Świętej Anny, rozgrywających się 21–26 maja 1921 roku.
Program LX OSW
Apel inaugurujący OSW ma miejsce na Cmentarzu Garnizonowym w Katowicach, przy grobie kpt. Roberta Oszka – patrona jednego ze szlaków głównych. W tym roku przypada na niedzielę 26 maja. W następnym tygodniu startują szlaki główne; uczestnicy zbierają się we wskazanych poniżej dniach w godzinach wieczornych, aby wypłynąć następnego dnia z samego rana:
-
Rzeka Ruda im. podharcmistrza Stanisława Wolnego ps. Baranka – 28 maja w Rybniku
-
Kanał Gliwicki im. Kapitana Roberta Oszka – 29 maja w Gliwicach Łabędach
-
Rzeka Odra im. Tadeusz Puszczyńskiego ps. Konrada Wawelberga – 29 maja w Olzie
Oraz szlak jungowy, którym spływają najmłodsi uczestnicy – harcerze w wieku 10-12 lat:
-
Kanał Kędzierzyński im. Kadetów Lwowskich i Modlińskich – 30 maja, mniej więcej w połowie Kanału Kędzierzyńskiego (w pobliżu Kędzierzyna-Koźla).
Biwak wszystkich szlaków, na który dojedzie jeszcze więcej wodniaków, odbędzie się w dniach 31.05-2.06. W piątek wieczorem czeka nas ognisko, na którym podzielimy się opowieściami ze szlaków. W sobotę odbędzie się gra terenowa dla harcerzy i warsztaty dla starszych pionów wiekowych, a także regaty, defilada wodna i uroczyste ognisko z historyczną gawędą.
Całość zwieńczymy uroczystym apelem pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny, który w tym roku odbędzie się w niedzielę 2.06 o godzinie 12:00.