Malowanie wnętrz – jak się za to zabrać?
Malowanie wnętrz w domu lub mieszkaniu wydaje się zajęciem stosunkowo prostym. W praktyce wymaga jednak wielu przygotowań oraz pracy, a jeśli ma być wykonane solidnie, także wiedzy, praktyki i specjalistycznego sprzętu. Warto zatem rozważyć, czy brać się za nie samodzielnie, czy może lepiej zatrudnić profesjonalnego malarza.
Wiele osób uważa, że samodzielnie malując wnętrza w domu czy mieszkaniu, można sporo zaoszczędzić – nie płaci się wówczas fachowcowi za robociznę. Nie jest to jednak takie oczywiste. Źle wykonana praca nie tylko zrodzi frustrację, ale też pociągnie za sobą dalsze wydatki, wygenerowane oczywiście przez konieczność dokonania poprawek. Poza tym, samo kładzenie farby jest tylko jednym z elementów całego procesu. Najpierw trzeba przygotować ściany do malowania, kupić odpowiednie grunty oraz farby – należy się na nich znać, aby nie przepłacić i nie wpakować się w zakup badziewia. Może się również okazać, że konieczny będzie profesjonalny sprzęt. Dlatego zatrudnienie zawodowego malarza to zdecydowanie dobry pomysł.
Na początek przygotowania
Nim weźmiemy się do pracy, należy rzucić okiem na ściany, które będą malowane. Nie zawsze są one proste czy równe. Wszelkie załamania, krzywizny i inne ubogacenia stylistyczne mogą utrudnić oraz wydłużyć robotę. Poza tym, ściany trzeba przygotować do kładzenia farby. Już samo to wymaga dużo pracy, ale jest konieczne, gdyż wygładzenie ścian, ewentualne gruntowanie ścian umożliwi wyrównanie i ukrycie wszelkich pęknięć oraz innych uszkodzeń i niedoskonałości na całej powierzchni. Dzięki temu farba rozłożona zostanie równomiernie, będzie też zużyta mniejsza jej ilość. Do wykonania tych czynności często potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, używany przez zawodowych malarzy. Zaliczają się do niego żyrafy do gipsu i szlifierki. Są one wysoce precyzyjne, ale ich obsługiwanie wymaga posiadania odpowiednich umiejętności.
Innym ważnym etapem przygotowanie ścian do malowania jest ich umycie przy użyciu detergentu. Jest to szczególnie istotne w takich pomieszczeniach jak na przykład kuchnia, gdzie mogą znajdować się tłuste plamy, bądź łazienka, w której rozwijać się może pleśń. W jej przypadku warto jest rozważyć zakup detergentu grzybobójczego, który pozwoli pozbyć się jej na dłuższy czas. Oczywiście należy osłonić wszystkie meble folią, aby nie zniszczyły ich farby.
Malowanie – samemu czy z pomocą specjalisty?
Po przeprowadzeniu przygotowań, można przystąpić do właściwego malowania, czyli nakładania farby. Czynność ta wydaje się prosta, wymaga jednak cierpliwości, precyzji, wytrzymałości, siły fizycznej, a nieraz też doświadczenia i użycia specjalistycznego sprzętu. Dlatego też najlepszym wyjściem jest zatrudnienie zawodowego malarza. Nie tylko wykona on pracę w sposób solidny, ale też doradzi w kwestii wyboru farb do konkretnych pomieszczeń oraz najkorzystniejszych cenowo rozwiązań.
Malarz-zawodowiec pracuje znacznie wydajniej niż osoba, która nie malowała dotąd ścian. Korzysta ze specjalistycznego sprzętu, na przykład z pistoletu, którego niedoświadczony człowiek nie powinien używać ze względu na ogromne ciśnienie, które może uszkodzić skórę.
Zatrudnienie fachowca pozwala też uniknąć takich frustrujących sytuacji jakie mogą nastąpić po samodzielnym pomalowaniu ścian, kiedy to wychodzi na jaw, że zostały one źle pokryte farbą, ta natomiast pęka, zbierają się pod nią pęcherzyki powietrza, tworzą się zacieki, itd. Profesjonalista udziela gwarancji oraz rękojmi, co jest bardzo ważne w przypadku stwierdzenia ewentualnych niedoróbek.
Gdzie znaleźć fachowych malarzy?
Oczywiście można zatrudnić malarza z polecenia, lecz najlepszą metodą poszukiwania fachowego wykonawcy jest skorzystanie ze sprawdzonych portali ogłoszeniowych, np.: https://www.oferteo.pl/malarze. Wszystkie ogłoszenia są zweryfikowane, można je porównywać dzięki rankingom firm oraz opiniom klientów. Z pewnością pomoże to w zatrudnieniu profesjonalisty, którego praca spełni nasze oczekiwania.
źródło: artykuł partnera