MICHAŁ REJNER- UNITY
Najnowszą ekspozycję instalacji autorstwa Michała Rejnera można zobaczyć w Galerii Rotunda w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu. Otwarcie wystawy 2 sierpnia o godz. 18:00, zapraszamy wszystkich na wernisaż i spotkanie z artystą. Wystawa potrwa do 29 sierpnia. Wstęp wolny.
UNITY to wystawa prezentująca 6 prac. Pierwsza z nich powstała w 2019, kolejne pięć to kontynuacja idei artysty, są to pozycje przygotowane specjalnie na wystawę w Rotundzie. Cała ekspozycja sprowadza się do dialogu na temat wykluczenia i dyskryminacji oraz istoty jaką jest tolerancja i równość dla każdej osoby bez względu na jej stan fizyczny.
Bardzo często osoby z niepełnosprawnościami w życiu codziennym spotykają się z dyskryminacją, co utrudnia im należyte i godne funkcjonowanie w społeczeństwie, które przecież uważa się za tak rozwinięte i mądre. Nie zdajemy sobie sprawy z utrudnień jakie obecne są w ich życiu. Artysta podczas swoich studiów obrał kierunek rehabilitacji osób niepełnosprawnych, dzięki czemu lepiej poznał problemy, które są obecne w tej grupie. Michał Rejner postanowił wykorzystać nieodłączne elementy, przedmioty z życia większości osób niepełnosprawnych i poddać je destrukcji, załamując ich formę i kształt, pokazując tym samym, że winniśmy spojrzeć inaczej i odłożyć na bok różnice. Jedna z prac pozwoli Państwu na bezpośrednią i fizyczną interakcję z dziełem.
Michał Rejner artysta młodego pokolenia o bardzo wszechstronnym charakterze swojej twórczości. Pracuje z różnymi mediami i stara się wprowadzać nowe trendy do świata sztuki skupiając się na ludzkich emocjach i zależnościach między nimi. Działa w obrębie sztuki współczesnej tworząc obrazy, rzeźby czy instalacje. W jego twórczości widoczna jest potrzeba eksperymentu, ekspresji, zderzenia form abstrakcyjnych z figuratywnymi, spontaniczny gest malarski, który nie ma jednak przypadkowego charakteru. Swoje prace prezentował w galeriach w Chicago, w Nowym Jorku- gdzie jego praca została nagrodzona przez kuratora John Cloud Kaiser, w Wenecji, Mediolanie, Kolumbii i w Polsce. Michał Rejner zafascynowany industrialnym klimatem tworzył w EC Szombierki, a niedawno (21 czerwca br.) po trzyletnim samodzielnym remoncie otworzył pracownię w dawnej lokomotywowni Warsztatów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na Rozbarku.