Patronaty

Ogólnopolska Konferencja Katedr Finansów 2024

Ogólnopolska Konferencja Katedr Finansów 2024– współczesne finanse – trendy, wyzwania, dylematy, to wydarzenie skupiające już od 70. lat XX wieku w jednym czasie i miejscu największych naukowców – specjalistów z zakresu finansów. W tym roku konferencja odbędzie się 16 i 17 września w Katowicach. Uczestnictwo zadeklarowało już ponad 250 przedstawicieli środowiska akademickiego i otoczenia gospodarczego z Polski oraz zagranicy.

Ogólnopolska Konferencja Katedr Finansów 2024
Ogólnopolska Konferencja Katedr Finansów 2024

Rok 2024 jest rokiem szczególnym w historii polskiego pieniądza, w którym zbiegają się istotne rocznice dla polskiego rynku finansowego i polskiej bankowości. Upływa 100 lat od wdrożenia reform finansów publicznych Władysława Grabskiego, które utorowały drogę do przeprowadzenia reformy walutowej. Rezultatem tych działań było wprowadzenie nowej waluty – złotego polskiego. Równolegle na polskim rynku finansowym były przeprowadzane reformy instytucjonalne. Obecnie upływa również 100 lat od powstania Banku Polskiego S.A., będącego w okresie międzywojennym bankiem centralnym państwa, a także Banku Gospodarstwa Krajowego S.A. W tych okolicznościach decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej bieżący rok został ustanowiony Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Inicjatywa ta stanowi formę docenienia poczynionych na przestrzeni ostatnich 100 lat wysiłków tysięcy osób i instytucji zaangażowanych w popularyzowanie wiedzy ekonomicznej i finansowej. Udział w tej inicjatywie przypadł również Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Katowicach, któremu w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej przypadł zaszczyt organizacji ogólnopolskiej Konferencji Katedr Finansów 2024. Organizowana od lat 70. XX wieku Konferencja Katedr Finansów jest wydarzeniem cyklicznym odbywającym się co roku w innym ośrodku akademickim spośród uczelni publicznych w Polsce. Inicjatywa ta stała się z czasem najważniejszym miejscem spotkań, prezentacji referatów i wymiany poglądów naukowców prowadzących badania w obszarze finansów. W tym roku gospodarzami wydarzenia są Katedra Bankowości i Rynków Finansowych, Katedra Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń Gospodarczych oraz Katedra Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. inż. Celiny M. Olszak, Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk, Prezydenta Miasta Katowice oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Województwo Śląskie dodatkowo współfinansuje wydarzenie. Roli patronów merytorycznych podjęli się Związek Banków Polskich, Fundacja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Polskie Stowarzyszenie Finansów i Bankowości.

Ogólnopolska Konferencja Katedr Finansów 2024
Ogólnopolska Konferencja Katedr Finansów 2024

Miasto Katowice w roku 2024 uhonorowane zostało z kolei zaszczytnym tytułem Europejskiego Miasta Nauki nadanym przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Jest to wielkie wyróżnienie, jednocześnie stanowi istotne zobowiązanie nałożone na wspólnotę akademicką Miasta i Regionu, wymagające wzmożonej aktywności i działalności. Tegoroczna edycja Konferencji Katedr Finansów posiada szczególny charakter, ponieważ wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Konferencja odbędzie się w dniach 16-17 września 2024 w Katowicach w Hotelu Vienna House Easy by Wyndham, ul. Sokolska 24. Uczestnictwo w wydarzeniu zadeklarowało ponad 250 przedstawicieli środowiska akademickiego i otoczenia gospodarczego z Polski oraz zagranicy. Nadesłano ponad 150 propozycji artykułów. Gośćmi Konferencji będą m.in. przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urzędu Miasta Katowice, Komisji Nadzoru Finansowego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Związku Banków Polskich, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz wybranych instytucji naukowych i finansowych- patronów i partnerów wydarzenia. Podczas dwudniowych obrad przewidziano łącznie 24 sesje tematyczne odbywające się równolegle. Podczas pierwszego dnia Konferencji odbędzie się posiedzenie Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk, który jest patronem honorowym wydarzenia. W jego trakcie rozstrzygnięta zostanie XVI edycja “Konkursu o Nagrodę Prezesa Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie finansów”. Przedmiotem konkursu są prace naukowe z zakresu finansów, opublikowane w roku poprzedzającym rok ogłoszenia edycji konkursu. Tegorocznym fundatorem nagrody dla laureatki lub laureata jest Warszawski Instytut Bankowości. Punktem programu drugiego dnia obrad będzie debata z udziałem przedstawicieli otoczenia gospodarczego na temat edukacji finansowej.

Współczesne finanse – trendy, wyzwania, dylematy”

Hasło tegorocznej konferencji brzmi: „Współczesne finanse – trendy, wyzwania, dylematy”. Nowe trendy technologiczne, organizacyjne, geopolityczne, społeczne, a także nowe trendy w przepływie kapitału nie pozostają bez wpływu na sferę finansową gospodarki światowej oraz gospodarek poszczególnych regionów i krajów. Ich wyłanianie się i rozwój rodzą liczne wyzwania, które dotyczą finansów w sposób bezpośredni lub pośredni: digitalizacja i ekspansja firm technologicznych do sektora finansowego, platformizacja usług finansowych, „zielone” finanse, finansowanie zrównoważonego rozwoju oraz transformacji energetycznej, równoważenie finansów publicznych, wpływ COVID i wojny w Ukrainie na finanse przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, wykluczenie cyfrowe i finansowe.

Celem konferencji jest stworzenie możliwości wymiany poglądów, dyskusji oraz prezentacji wyników badań dotyczących trendów, wyzwań i dylematów stojących przed współczesnymi finansami. Ich identyfikacja i pogłębiona analiza jest niewątpliwie trudnym zadaniem, wymagającym prowadzenia badań naukowych, które mogą – i powinny – pomóc w rozstrzygnięciu dylematów oraz stać się wsparciem przy rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji dotyczących sfery finansów.

Wśród autorów wystąpień i publikacji są pracownicy naukowi uczelni z Polski, Belgii, Chorwacji, Estonii, Francji, Niemiec czy Rumunii. Artykuły po uzyskaniu pozytywnych recenzji zostaną opublikowane w wybranych czasopismach naukowych: Central European Management Journal, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Argumenta Oeconomica, Journal of Banking and Financial Economics, Optimum Studia Ekonomiczne, Zeszyty Naukowe Akademii Górnośląskiej, Journal of Economics and Management, Financial Sciences, Finanse i Prawo finansowe, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Bezpieczny Bank. Przewidziano również możliwość publikacji tekstów jako rozdziałów w monografii wydanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach po zakończeniu konferencji. Zakres tematyczny wystąpień i artykułów dostępny jest na stronie.

Na zakończenie Konferencji Katedr Finansów 2024 odbędzie się rozstrzygnięcie konkursów zorganizowanych dla autorów wystąpień i publikacji. Polskie Stowarzyszenie Finansów i Bankowości jest organizatorem “Konkursu na najlepsze wystąpienie wśród osób posiadających maksymalnie tytuł naukowy doktora”, który jest dedykowany młodym naukowcom, budującym dopiero swój dorobek naukowy. Dla autorów wszystkich publikacji nadesłanych na konferencję przewidziano konkurs “Best Paper Award” na najlepszy artykuł naukowy na temat związany z problematyką “Współczesne finanse – trendy, wyzwania, dylematy”, którego organizatorem jest Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Dla laureatów ufundowano nagrody pieniężne określone w regulaminach konkursów.

WIĘCEJ INFORMACJI O WYDARZENIU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button