Owce wracają na hale. W Rychwałdzie rusza sezon pasterski
Już w najbliższą niedzielę w Rychwałdzie odbędzie się uroczyste rozpoczęcie sezonu pasterskiego. Wydarzenie zainauguruje także Rok Górali i Obrzędów Pasterskich w województwie śląskim.
Rozpoczęcie sezonu to moment, gdy na beskidzkie hale wyruszają pierwsze stada owiec prowadzone przez baców i juhasów. Wydarzenie łączy elementy religijne, obrzędowe oraz kulturalne i jest otwarte dla każdego.
Tradycyjne obrzędy i wypas owiec
Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w Bazylice św. Mikołaja w Rychwałdzie. Procesji towarzyszyć będą charakterystyczne dla regionu dźwięki trombit i dud. Dalsza część wydarzenia przeniesie się na teren przy bazylice. Tam zaplanowano tradycyjne obrzędy pasterskie — wprowadzenie owiec do kosora (zagrody), ich liczenie i poświęcenie. Bacowie i gospodarze otrzymają także szczapy drewna poświęcone już wcześniej w Wielką Sobotę, co symbolicznie rozpoczyna nowy sezon wypasu.

Warsztaty i kultura góralska
Obok części obrzędowej przewidziano również działania o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, m.in. z obróbki wełny, filcowania czy malowania na szkle. Na miejscu dostępne będą także regionalne produkty, w tym sery, miody i zioła. Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Górali i Obrzędów Pasterskich, ogłoszonego przez samorząd województwa śląskiego, który ma zwrócić uwagę na znaczenie tradycji pasterskich w regionie.
źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów ROK Bielsko-Biała

