Artykuł PartnerskiArtykuł Sponsorowany

Pacjent w podeszłym wieku w gabinecie stomatologicznym

Seniorzy to szczególna grupa pacjentów gabinetów stomatologicznych. Po pierwsze, z uwagi na liczne zmiany organiczne zachodzące wraz z wiekiem, które wpływają negatywnie na stan jamy ustnej. Po drugie, ze względu na nierzadko towarzyszące seniorom ograniczenia fizyczne i psychiczne, które utrudniają kontakt i dbałość o zęby.

 

Z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się osoby starsze?

Osoby w podeszłym wieku mogą się zmagać z wieloma problemami stomatologicznymi. Eksperci wymieniają wśród nich zwłaszcza: 

  • próchnicę cementu korzeniowego,
  • nadmierną ruchomość zębów,
  • braki naturalnego uzębienia,
  • recesje dziąseł,
  • ubytki klinowe,
  • kserostomię, czyli suchość w jamie ustnej,
  • wydłużenie koron klinicznych,
  • stan zapalny przyzębia.

Przypadłości te są związane w dużej mierze z niedostateczną higieną jamy ustnej. Ich powstawaniu sprzyjają również zmiany zachodzące w procesie starzenia się, takie jak przede wszystkim: starcie brzegów siecznych i powierzchni żujących zębów, zanik kości wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy, ścieńczenie błony śluzowej jamy ustnej, która staje się podatna na urazy mechaniczne, obniżenie wysokości zwarcia, zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. Aby ograniczyć negatywny wpływ ww. zmian, seniorzy powinni regularnie odwiedzać stomatologa. Wysokiej jakości opiekę zapewnią im stomatolodzy z placówek Grupy Lux Med. Tutaj można się zapoznać ze szczegółami na ten temat – https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/stomatologia.

Problemy stomatologiczne seniorów powodowane przez inne schorzenia

Znaczna część problemów stomatologicznych osób starszych jest wynikiem innych zaburzeń w stanie zdrowia, z którymi zmagają się seniorzy. Przykładowo diabetycy, czyli osoby z cukrzycą, w sposób szczególny są narażone na zmniejszoną produkcję śliny, grzybicę, stany zapalne dziąseł i przyzębia, trudności w gojeniu się ran. Innym nierzadkim problemem seniorów jest nadciśnienie tętnicze. Stosowane w jego leczeniu leki mogą doprowadzić do takich skutków ubocznych, jak zaburzenia odczuwania smaku, obniżone wydzielanie śliny czy przerost dziąseł. Kolejną dość powszechną przypadłością wieku podeszłego jest refluks żołądkowo-przełykowy, który charakteryzuje się zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Efektem tego mogą być m.in.: erozja, czyli ubytki szkliwa, halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, czy stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej.

Braki zębowe i uzupełnienia protetyczne u seniorów

Osoby w podeszłym wieku mają z reguły spore braki w uzębieniu, a w ciężkich przypadkach stwierdza się u nich bezzębie. Aby zrekompensować brak zębów, zaleca się uzupełnienia protetyczne. Wybierać można spośród wielu rozwiązań, spośród których najpopularniejsze u seniorów są protezy zębowe. Jednak noszenie protezy może okazać się dla nich sporym wyzwaniem. Po pierwsze, konieczne jest dbanie o higienę jamy ustnej i protezy. Po drugie, odpowiednio częste zmienianie protezy – stare i niedostosowane do zmieniających się warunków jamy ustnej uzupełnienia będą działy traumatyzująco. Efektem tego będą otarcia, odleżyny, stany zapalne, którym towarzyszyć będą ból i trudności w posilaniu się. Źle noszone i niedopasowane protezy stanowią czynnik ryzyka zapalenia błony śluzowej pod protezą oraz kandydozy jamy ustnej i kącików warg, a także stomatopatii protetycznej.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button