KobietaSilesia Flesz najnowsze informacje

Pogrzeb Marii Pańczyk odbędzie się w jej rodzinnym mieście. Wiemy, kiedy

Pogrzeb Marii Pańczyk – Pozdziej będzie w sobotę w jej rodzinnym mieście. Była wicemarszałek Senatu zmarła 12 maja.

 

Przypomnijmy. Maria Pańczyk-Pozdziej, była wicemarszałek Senatu, dziennikarka, propagatorka i znawczyni kultury i gwary śląskiej, zmarła 12 maja 2022. Miała 79 lat. Przez lata była związana z Radiem Katowice. Pogrzeb Marii Pańczyk odbędzie się za kilka dni. Szczegóły – niżej.

Przez wiele lat organizowała konkurs „Po naszymu, czyli po śląsku”. Zawsze zabiegała o godne i właściwe miejsce śląskiej kultury oraz gwary w dziedzictwie kultury narodowej. Ale sprzeciwiała się staraniom części regionalnych środowisk i organizacji o ustawowe uznanie godki za język regionalny. Ona ucinała: Uważam, że to jest sprawa dla językoznawców, a nie dla polityków.

Red. Henryk Grzonka z Polskiego Radia Katowice pracował z Marią Pańczyk kilkadziesiąt lat. Tak ją wspomina: Marysia Śląsk miała w sercu, i to bardzo głęboko. Ale w sprawach śląska była bezkompromisowa. Nigdy nie uważała, ze jest język śląski. Uważała, że jest gwara śląska, która jest odmianą staropolszczyzny. Jak była mowa o narodzie śląskim, ona mówiła, że ci, którzy tak sądzą, z tyłu głowy mają zupełnie inne cele. W tych kwestiach była nieprzejednana. Natomiast przejdzie do historii nie tylko jako osoba, która ten Śląsk kochała, ale też jako osoba, która go propagowała. 

Powiązane artykuły

CAŁE WSPOMNIENIE O MARII PAŃCZYK TU:

PRZYJACIEL Z RADIA KATOWICE WSPOMINA MARIĘ PAŃCZYK

Pogrzeb Marii Pańczyk. Data i godzina

Pogrzeb Marii Pańczyk-Pozdziej odbędzie się w najbliższa sobotę, 21 maja 2022. Taką informację podał tygodnik „Gwarek”. Wprowadzenie trumny do kościoła św. Piotra i Pawła zaplanowano na godz. 9.10, a po mszy nastąpi przejście na cmentarz św. Anny w Tarnowskich Górach.

Z kolei modlitwa za Zmarłą odbędzie się 20 maja, czyli w piątek, o godz. 18 w kaplicy przy kościele Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach – informuje „Gwarek”.

Maria Pańczyk urodziła się w 1942 r. w Tarnowskich Górach. W 1968 ukończyła filologię polską w Opolu. W latach 70. pracowała jako nauczycielka w szkołach powiatu tarnogórskiego.

Otrzymała masę nagród i wyróżnień: w 1995 otrzymała Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski, a w 2010 została nagrodzona przez zarząd Polskiego Radia Złotym Mikrofonem za „ukochanie ziemi śląskiej oraz upór w propagowaniu gwary i obyczaju tego regionu”. Wyróżniono ją tytułem Ambasadora Polszczyzny Regionalnej. W 2002 prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Gdy dowiedziałem się, że Pańczyczka umarła, to mi się zaraz przypomniała taka prawda, że skończyła się pewna epoka na Śląsku – wspomina Marek Szołtysek, śląski pisarz, dziennikarz i historyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button