Artykuł PartnerskiArtykuł SponsorowanyDomSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologie

Program Czyste Powietrze – szansa dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego?

Górnośląski Okrąg Przemysłowy to jeden z największych tego typu ośrodków w Europie, który skupia wiele zakładów związanych z produkcją energii, hutnictwem, przemysłem chemicznym, metalurgicznym, cementowym i wieloma innymi. To również obszar o największej gęstości zaludnienia w Polsce – mieszka tu 833 os/km2, przy polskiej średniej na poziomie ok. 123 os/km2. Wszystko to przyczynia się do zwiększonego zanieczyszczenia powietrza na tych terenach. To tutaj odsetek zachorowań na nowotwory płuc jest jednym z najwyższych w Polsce – według raportu Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w 2020 roku wskaźnik ten wyniósł ponad 61 przypadków na 100 000 mieszkańców. To o połowę więcej niż wynosi średnia krajowa. Czy program Czyste Powietrze, który finansuje termomodernizacje i wymiany starych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne, może pomóc mieszkańcom okolic GOP zmniejszyć ryzyko utraty zdrowia? Jak może wpłynąć na – nomen omen – czystość? Czy tereny służące rozwojowi przemysłu są skazane na zanieczyszczenia?

Górnośląski Okręg Przemysłowy – najistotniejsze problemy

Działające na terenie GOP zakłady przetwórcze i produkcyjne emitują do atmosfery duże ilości szkodliwych substancji. Wśród nich warto wymienić najpowszechniejsze: dwutlenek węgla, tlenki siarki, tlenki azotu, pyły i metale ciężkie. W połączeniu z innymi źródłami zanieczyszczenia, takimi jak spalanie paliw kopalnych, transport i ogrzewanie, tworzą one smog i zanieczyszczają powietrze w regionie. To bezpośrednio oddziałuje na zdrowie jego mieszkańców a fakt, że GOP leży w zagłębiu, gdzie występują warunki meteorologiczne sprzyjające zatrzymywaniu się zanieczyszczeń, jeszcze pogarsza sytuację.

Władze lokalne podejmują wiele działań w celu poprawy jakości powietrza w regionie. Wśród nich najważniejsze to: obostrzenia dotyczące emisji przemysłowych, promowanie ekologicznych rozwiązań transportowych oraz zachęcanie do korzystania z energii odnawialnej. Jednakże, ze względu na duży przemysłowy potencjał regionu i rosnące potrzeby gospodarcze, walka z zanieczyszczeniami jest niezwykle trudna. Należy pamiętać jednak, że nawet mieszkańcy mogą w tej materii wiele zrobić.

Śląskie fabryki emitują duże ilości gazów cieplarnianych (fot. mat. partnera)
Śląskie fabryki emitują duże ilości gazów cieplarnianych (fot. mat. partnera)

Jak działa Program Czyste Powietrze i czy może pomóc GOP?

Program Czyste Powietrze stworzono po to, by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery i poprawić jakość powietrza w polskich miejscowościach.

Powiązane artykuły

 – Dużym wsparciem dla procesu oczyszczania powietrza na terenie GOP będzie wymiana źródeł ciepła w domach jednorodzinnych oraz termomodernizacja i wzrost efektywności energetycznej, na przykład poprzez montaż pompy ciepła. Ekologiczne rozwiązania zawsze będą się opłacać, ponieważ są tanie i samowystarczalne. Dzięki nim każdy dom może także uniezależnić się od dostaw paliw z zewnątrz, a, jak wiemy, w obecnych czasach to bardzo dużo znaczy dla inwestorów – mówi Dariusz Stachura, Project Manager ds. pomp ciepła w firmie KAISAI.

Dofinansowanie w ramach programu mogą uzyskać jedynie właściciele lub współwłaściciele danego lokalu, który musi posiadać wyodrębnioną księgę wieczystą. Właściciel musi też być osobą fizyczną, której roczny dochód nie może przekroczyć 135 000 zł. Jeśli inwestor spełnia te warunki i złoży wniosek, zostanie przydzielony do odpowiedniej grupy beneficjentów – odbędzie się to na podstawie kryterium dochodowego.

Wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze składa się online – w razie potrzeby można wypełnić wniosek elektronicznie, wydrukować go i złożyć w odpowiedniej siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub w urzędzie gminy.

Zakup pompy ciepła z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze (fot. mat. partnera)
Zakup pompy ciepła z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze (fot. mat. partnera)

Jak wykorzystać środki z programu Czyste Powietrze?

Większość domów w obrębie GOP ogrzewanych jest z zastosowaniem starych technologii. Popularnym paliwem jest tu węgiel – to nic dziwnego ze względu na obecność kopalń. Warto jednak wskazywać inwestorom nowe sposoby ogrzewania, które dzięki pieniądzom z programu Czyste Powietrze, można kupić i zamontować dużo taniej.

Najpopularniejszymi wśród ekologicznych i niezależnych technologii grzewczych są powietrzne pompy ciepła, których dystrybutorem jest m.in. KAISAI. To urządzenia, które dzięki czynnikowi grzewczemu przechwytują energię z otoczenia, przekształcają ją w ciepło, które następnie przekazują do instalacji grzewczej w całym domu. Dzięki temu ogrzewanie odbywa się bez konieczności dostarczania węgla czy gazu, jest całkowicie bezemisyjne, do tego uniezależnia od sytuacji na światowym rynku surowców.

Czy pompy ciepła da się montować tylko w nowych domach? Nic bardziej mylnego. Odpowiednio zaizolowane budynki, które pozytywnie przejdą audyt energetyczny również można wyposażyć w tego rodzaju źródła ciepła. W nowszych domach, budowanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, taki audyt nie jest niezbędny, ale z pewnością wesprze inwestora w podejmowaniu decyzji o mocy urządzenia.

Profesjonalny montaż powietrznej pompy ciepła (fot. mat. partnera)
Profesjonalny montaż powietrznej pompy ciepła (fot. mat. partnera)

Wydajne i ekologiczne pompy ciepła

Górnośląski Okręg Przemysłowy to miejsce, w którym życie wymaga szczególnych rozwiązań. Dbanie o zdrowie swojej rodziny może tu być szczególnym wyzwaniem, dlatego warto korzystać z możliwości, które daje nowoczesna technologia oraz ludzie, którym na sercu leży nie tylko dobro natury, ale przede wszystkim: innych ludzi. To właśnie leży u podstaw powołania programu Czyste Powietrze. Warto poznać tę formę dofinansowania i uwolnić swój dom od zanieczyszczeń.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button