Skip to content

Uważajcie na aplikacje barbieselfie.ai i bairbie.me. Oświadczenie firmy Mattel

02 sierpnia 2023
Marcelina Przystał - Skarżyńska
Uważajcie na aplikacje barbieselfie.ai i bairbie.me/fot.Ministerstwo Cyfryzacji fb
Uważajcie na aplikacje barbieselfie.ai i bairbie.me/fot.Ministerstwo Cyfryzacji fb

Uważaj na selfie z Barbie - ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji. Aplikacje barbieselfie.ai i bairbie.me stanowią duże zagrożenie dla naszych danych. Czytajcie.

 

Najpierw była lalka, która podbiła serca dziewczynek na całym świecie. Później przyszedł czas na kasowy film z Margot Robbie w roli głównej. Na koniec pojawia się „barbiemania”, a internet zalewają zdjęcia, przekształcające człowieka w znaną zabawkę.
 
Filtry do zdjęć to nic nowego – były już fotki z psimi uszami czy aplikacje pozwalające „postarzyć się” o kilkadziesiąt lat. Teraz możemy jednym klikiem przeobrazić się w Barbie albo Kena.
 
Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega jednak, że ta z pozoru niewinna zabawa, to tak naprawdę operacja masowego zbierania danych internautów.
 
W sieci dostępne są dwie aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me – obie stanowią duże zagrożenie dla naszych danych.
 
Akceptując politykę prywatności usługi barbieselfie.ai dajemy dostęp do:
  • kamery smatfona
  • historii płatności
  • historii lokalizacji GPS
  • danych rejestracyjnych
  • dokładnych danych technicznych smartfona
  • danych o zaangażowaniu użytkownika w mediach społecznościowych
  • informacji o interakcjach z innymi usługami
  • danych z ankiet i konkursów
Aplikacja bairbie.me nie spełnia wymagań Ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o ochronie danych osobowych (RODO) – nie wiemy więc, jakie informacje są przejmowane i do czego będą wykorzystywane - podaje Ministerstwo Cyfryzacji.

Oświadczenie firmy Mattel

W związku z ostrzeżeniem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji w dniu 31.07.2023 roku na temat stron bairbieme oraz barbieselfie.ai firma Mattel, właściciel marki Barbie, oświadcza, że Mattel oraz marka Barbie nie są właścicielami stron bairbie.me oraz barbieselfie.ai

Tagi

Podobne wpisy

  • Gliwice: Ruszyła budowa Parku Południowego

    Redakcja
  • Pędził Dodge’em

    Śląskie: Pędził Dodge’em aż 176 km/h w obszarze zabudowanym!

    Redakcja
  • Centralny Klub Pacjenta w Ustroniu - bezpłatne badania, porady ekspertów i Miasteczko Zdrowia

    Monika Sławik

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP